Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους, θα ήθελα, εάν γνωρίζει κάποιος, μια βοήθεια σε ένα κάπως θολό (σε μένα θέμα).

Κτίσμα με :

  • Άδεια αστυνομίας του '69 (κατασκευασμένο νόμιμα σαν αποθήκη)
  • Αναθεώρηση αλλαγής χρήσης σε κατοικία και προσθήκης τμήματος του 1995
  • Με τακτοποίηση κάποιον αυθαιρεσιών (που δεν μεταβάλουν μεγέθη δόμησης)
  • Με ολοκληρωμένες όψεις (αλλά όχι στέγη) πριν το 2000 - η στέγη στη περιοχή δεν ειναι υποχρεωτική αλλα περιλαμβανέτε στην άδεια

Βάσει του παρ. "6 του άρθρου 29 του ν. 4067/2012" έχει πάρει παρατάση έως την 31η Δεκεμβρίου 2020, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην περ. (γ) της παρ. 5 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017 (Α΄ 167)»

1η σκέψη : αυτη τη στιγμή και αφού ήταν σε ισχύ έως 31/12/20 παίρνει αυτόματα παράταση έως 31.12.2022; (άρθρο 52, ν. 4710/2020)

2η σκέψη : εάν δεν είναι σε ισχύ πλέον μπορεί να γίνει αναθεώρηση σε επ αόριστον εφόσον έχουν ολοκληρωθεί οι όψεις αλλα όχι η στέγη; (περ. (γ) της παρ. 5 του άρθρου 42 του ν. 4495/2017) - η στέγη στη περιοχή δεν ειναι υποχρεωτική αλλα περιλαμβανέτε στην άδεια

3η σκέψη : εάν δεν είναι σε ισχύ και δεν αναθεωρείτε σε επ αόριστον, να γίνει τακτοποίηση προς νομιμοποίηση και τη συνέχεια έκδοση άδειας;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Edited by pa_nik_
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα σας..

Έχω την εξής περίπτωση...

Το 2007 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ανέγερση τριωρόφου οικοδομής (Υ,Ι,Α΄οροφος). Η κατασκευή δεν ολοκληρώθηκε παρά μόνο του φέροντα οργανισμού (τοιχοποιίες, σκελετός, εσωτερικά και εξώστες). Η άδεια του έχει ακόμη ισχύ. Ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να πουλήσει την οικοδομή και κατόπιν αυτοψίας μου διαπιστώνω ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες στις διαστάσεις των πλευρών (σε ορισμένες πάνω του 5%), ανοίγματα κτλ. Θα χρειαστεί τακτοποίηση 4495/2017 και μετά αναθεώρηση για να γίνει η μεταβίβαση? Το να κάνει την τακτοποίηση μόνο και να κάνει την αναθεώρηση ο νέος ιδιοκτήτης είναι εφικτό?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, xarhs1990 said:

...Το να κάνει την τακτοποίηση μόνο και να κάνει την αναθεώρηση ο νέος ιδιοκτήτης είναι εφικτό?

...

ναι

αρκεί να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου προ μεταβίβασης

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

ναι

αρκεί να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου προ μεταβίβασης

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα

σε περίπτωση οικοδομικής αδείας η οποία εκδόθηκε ηλεκτρονικά και είναι σε ισχύ, θα γίνουν αλλαγές που μεταβάλλουν ΔΚ και αρχιτεκτονική μελέτη. Ποια η διαφορά στο να κάνω πρώτα γνωστοποίηση εκτέλεσης εργασιών και μετά αναθεώρηση και όχι απευθείας αναθεώρηση εαν έχω έτοιμα τα σχέδια? απαιτείται νέο τοπογραφικό ή μπορώ να υποβάλλω το εγκεκριμένο με τις εγκεκριμένες πληρωμές, ΦΕΜ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω αναθεώρηση οικοδομικής άδειας χωρίς μεταβολή όγκου/ύψους λόγω:

Α)Τροποποίησης στατικής μελέτης

Β)Αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού στα στατικά

Γ)Αλλαγές στα αρχιτεκτονικά σχέδια

Στο σύστημα για κάποιο λόγο μου βγάζει για έγγραφα ότι έχει σχέση με ανάληψη ,σαυ φαυ, υπεύθυνες δηλώσεις, τεχνικές εκθέσεις  κτλπα.

Για υποβολή αρχιτεκτονικών σχεδίων και στατικής μελέτης δεν μου βγάζει τίποτα.

Πώς διορθώνεται αυτό?

Η' πρέπει να κάνω αναθεώρηση λόγω αλλαγής επιβλέποντος και μετά ενημέρωση της αναθεωρημένης αδείας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια θεματάκια το σύστημα.

Το τι μελέτες θα αναθεωρηθούν, για να στο βγάλει στα απαραίτητα αρχεία, το δηλώνεις στην καρτέλα "Έλεγχοι / Επιμέρους Περιπτώσεις / Εγκρίσεις".

Το πρόβλημα είναι πως όταν κάνεις τις αλλαγές, το σύστημα δεν ενημερώνει αυτόματα το "Ανέβασμα αρχείων". Θα πρέπει να αποθηκεύσεις, να βγεις στην Κεντρική σελίδα και να ξανακάνεις αναζήτηση μέσω του "Εισαγωγή/Αναζήτηση/Επεξεργασία Εγκρίσεων-Αδειών-Αναθεωρήσεων" (ή καλύτερα κάνε logout και ξαναμπές)

Edited by Gousgounis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα,

Έχω επιλεγμένους μηχανικούς με τις εργασίες τους,

όταν κάνω υποβολή όμως το σύστημα μου βγάζει ότι πρέπει για τις <<τάδε εργασίες>> να επιλέξω μηχανικό ενώ είναι επιλεγμένος ήδη!

'Έχετε καμία λύση?

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι,

Στην άδεια τα μηχανολογικά μου τα υπέγραψε μελέτη/επίβλεψη τεχνική εταιρεία,

Στην αναθεώρηση της μου ζητάει υπογραφή φυσικού προσώπου,

Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου προκύπτει λόγω της αλλαγής στο σύστημα, την οποία το ΤΕΕ την έκανε σχετικά πρόσφατα και με την οποία έκτοτε της αλλαγής πρέπει να υπογράφει αποκλειστικά ο Μηχ/γος της εταιρείας. Οπότε βάλε τον Μηχ/γο να στα υπογράψει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.