Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

έχω οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή. Η οικοδομική άδεια είναι του 2008, ήταν σε ισχύ το 2011 και έχει παραταθεί μέχρι τις 9-12-2024, σωστά; 

Θέλω να κάνω αναθεώρηση με αλλαγή θέσης και τροποποιήσεις στο σχέδιο χωρίς να αλλάξω όγκο/δόμηση/κάλυψη. Εντός του γεωτεμαχίου δεν έχει χτιστεί τίποτα ακόμα. Το γεωτεμάχιο είναι ακόμα οικοδομήσιμο ως μεγαλύτερο των 4000τμ. Οι όροι δόμησης με βάσει τους οποίους θα διαμορφώσω τα νέα αρχιτεκτονικά θα είναι ο ΓΟΚ/1985 ή ο ΝΟΚ/2012;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

...Το γεωτεμάχιο είναι ακόμα οικοδομήσιμο ως μεγαλύτερο των 4000τμ. ...

Με τα "νέα" δεδομένα περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας για τα εκτός σχεδίου βάση της απόφασης ΣτΕ έχεις κάνει τσεκ Τοπογραφικό ΥΔΟΜ αν είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Didonis said:

Με τα "νέα" δεδομένα περί αρτιότητας και οικοδομησιμότητας για τα εκτός σχεδίου βάση της απόφασης ΣτΕ έχεις κάνει τσεκ Τοπογραφικό ΥΔΟΜ αν είναι οκ?

Όχι, δεν έχω κάνει τσεκ. Αλλά έχω δει στο Ευρετήριο Πράξεων πως περνάνε οι Αναθεωρήσεις. Οι νέες δεν περνάνε. Πάρ' το αυγό και κούρεφτο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι πρόσφατο (μετά τον 4495), όμως η Εγκύκλιος 18 (60764/6-12-2012) όταν έχει ξεκινήσει ο ΝΟΚ έλεγε:

Ισχύουσες Οικοδομικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν με βάση το ΠΔ/13-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93) προ της 1-3-2012 (ημερομηνία έναρξης ισχύος του Ν-4030/11 ) και δεν είχε αρχίσει η εκτέλεση εργασιών πριν την ανωτέρω ημερομηνία, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθ-6 Ν-4030/11, εφαρμόζοντας το θεσμικό πλαίσιο με βάση το οποίο εκδόθηκαν (αρχικό έντυπο οικοδομικής άδειας, προσκομιζόμενες μελέτες και άλλα δικαιολογητικά, ειδικότητες Μηχανικών μελετητών κλπ).

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gousgounis said:

φαρμόζοντας το θεσμικό πλαίσιο με βάση το οποίο εκδόθηκαν (αρχικό έντυπο οικοδομικής άδειας, προσκομιζόμενες μελέτες και άλλα δικαιολογητικά, ειδικότητες Μηχανικών μελετητών κλπ).

με μπέρδεψε λίγο αυτό. Ηλεκτρονικά δεν γίνονται; Αναθεώρηση Έντυπης Άδειας με ή χωρίς μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών;

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

Όχι, δεν έχω κάνει τσεκ.....

σου συνιστώ να το κάνεις ....

Το αυγό είναι κουρεμένο και είναι γουλί τώρα.....  (ειδικά αν δεν έχεις ικανό πρόσωπο σε επίσημη οδό)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λέτε. Έχετε δίκιο. Αλλά δεν θα πάρω κανένα τσεκ. Ούτε αρνητικό ούτε θετικό. Η απάντηση θα είναι η γνωστή "συνάδελφε, εσυ υπογράφεις. Ό,τι σε φωτίσει."

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

με μπέρδεψε λίγο αυτό. Ηλεκτρονικά δεν γίνονται; Αναθεώρηση Έντυπης Άδειας με ή χωρίς μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών;

Αν δεν έχεις μεταβολές σε Δόμηση/Κάλυψη/Όγκο: Αναθεώρηση χωρίς μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών.

Αν δεν είχες ούτε μετακίνηση θα μπορούσες να κάνεις απλά ενημέρωση έντυπης άδειας (σκέψου το...).

Η εγκύκλιος που ανέφερα παραπάνω έλεγε πως παλιές άδειες αναθεωρούνταν με τους όρους και προϋποθέσεις δόμησης της εποχής που εκδόθηκαν (πχ προ ΝΟΚ κάλυψη 70%). Αυτό βέβαια ίσχυε την εποχή της Έγκρισης Δόμησης / Άδεια Δόμησης όχι σε eadeies. Ψάξε μήπως στον 4495 να έχει κάτι παρόμοιο, αν και δε νομίζω γιατί στις eadeies η αναθεώρηση γίνεται είτε με όρους δόμησης (σημερινούς) είτε με προέγκριση.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

οικοδομική άδεια που εκδόθηκε πριν 8μήνες, θέλω να κάνω αναθεώρηση για μεταβολή του ΔΚ (δεν έχει εκτελεστεί ακόμη καμία εργασία) . Στο διάστημα αυτό άλλαξαν οι όροι δόμησης. Προβλέπεται κάπου στη νομοθεσία η αναθεώρηση με ποιους όρους δόμησης θα εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.