Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστάσεις κτιρίου από όρια σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας…

 

Πρόκειται για ένα γήπεδο εκτός σχεδίου με εμβαδόν 2.100 τ.μ. προυφιστάμενο του 62, στο οποίο θέλω να βγάλω μια Ο.Α. για κατοικία.

Στο γήπεδο αυτό οι ελάχιστες αποστάσεις ενός κτιρίου από τα όρια είναι 2.5μ, με βάση το άρθρο 1 του ΠΔ/24-5-85, ενώ με βάση το άρθρο 6 του ΠΔ/24-5-85, που αναφέρεται σε κατοικίες είναι 5μ.

1) Υπάρχει περίπτωση παιδιά να ακολουθήσω τις ελάχιστες αποστάσεις 2.5μ από τα όρια, παρόλο που είναι κατοικία;

2) Στην εκτός σχεδίου δόμηση θα πρέπει να εγγράφεται κτίριο ελάχιστου εμβαδού 50 τμ. με ελάχιστη πλευρά 5μ; (όχι από ότι ξέρω, απλώς θα ήθελα μια γνώμη και από κάποιον ποιο έμπειρο)

3) Επίσης παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω ποιο θεωρείται πρόσωπο στο αρχείο που σας επισυνάπτω. Τα 62.91 μ ή τα 40.05.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχέδιο σου, δε βλέπω το αγροτεμάχιο να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο. Η κοινόχρηστη έκταση που αναφέρεις πώς στοιχειοθετείται?

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από τα όρια είναι 5 μέτρα. Το τεμάχιο υφίσταται προ του 62 αλλά είναι 2100 m². Αυτό τουλάχιστον μου έχουν εφαρμόσει σε αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις στην πολεοδομία.

 

Το τεμάχιό σου όμως είναι σίγουρα άρτιο; Μεταξύ του δρόμου και του τεμαχίου τί είναι ο κοινόχρηστος χώρος; Σε παρόμοια περίπτωση μου ζητήθηκε να αποδείξω ότι ανήκει στη ζώνη απαλλοτρίωσης του δρόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topeng

το γεωτεμάχιο κατα πάσα πιθανότητα δεν υπάγεται στις παρεκκλίσεις για τα προυφιστάμενα του 1962

ακόμη και αν υπάρχει κοινόχρηστη έκταση στις παρεκκλίσεις αναφέρεται πρόσωπο σε δρόμο (εθνικό-επαρχιακό-δημοτικό) δεν αναφέρονται οι αγροτικοί

πρόσεξε πολύ !!!!!

________________

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2) Στην εκτός σχεδίου δόμηση θα πρέπει να εγγράφεται κτίριο ελάχιστου εμβαδού 50 τμ. με ελάχιστη πλευρά 5μ; (όχι από ότι ξέρω, απλώς θα ήθελα μια γνώμη και από κάποιον ποιο έμπειρο)

Η προϋπόθεση αυτή ορίζεται από το ΓΟΚ και ισχύει παντού

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με το συνάδελφο ΘΕΟΧΑΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Η προϋπόθεση για τα 50 τμ ορίζεται στο άρθρο 24 του ΓΟΚ, που δεν είναι όμως από τα άρθρα που ισχύουν για τα εκτός σχεδίου (βλ. άρθρο 28 παρ.2)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις παρατηρήσεις.

Σύμφωνα με το κτηματολογικό διάγραμμα της διανομής το χώρος γύρω από το γήπεδο χαρακτηρίζεται ως χερσολίβαδο κοινόχρηστο.

Επίσης με δεδομένο ότι το γήπεδο είναι εκτός σχεδίου και είναι δευτερεύον οδικό δίκτυο οι ελάχιστες αποστάσεις από τον άξονα της οδού είναι 45 μ.

 

Τελικά παιδιά έχει πρόσωπο σε δρόμο ή δεν έχει, γιατί έχω προβληματιστεί και εγώ.

 

Σας ευχαριστώ πάντως για την επικοινωνία!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης του δρόμου που φτάνει μέχρι το τεμάχιο σου τότε έχει πρόσωπο αλλιώς το χερσολείβαδο κοινόχρηστο δε σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

@topeng

Ο χαρακτηρισμός "χερσολίβαδο κοινόχρηστο" είναι όρος για τη χρήση της γης με βάση τις διατάξεις του τέως Υπ. Γεωργίας και δεν έχει σχέση με τις πολεοδομικές διατάξεις και ειδικότερα με την έννοια του όρου ΚΧ.

 

Επομένως, το συγκεκριμένο γεωτεμάχιο δεν έχει πρόσωπο σε ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.