Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Το πιο σωστό για μένα θα ήταν να μπορείς να μπείς στο Πολυτεχνείο και βάση ειδικότητας και να έκανες μόνο τα παραπάνω της ειδικότητας που σε αφορά.Π.χ. Δομικός στην ειδικότητα των Δομοστατικών οτι του λείπει και το Δίπλωμα να λέει Δομοστατικός μηχανικός και τίποτα άλλο χωρίς δικαιώματα στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανοίγεις άλλο θέμα Αποστόλη.

Έτσι θα πρέπει να κατακερματιστεί και το δίπλωμα του Πολιτικού Μηχανικού.]

Καλύτερα να αναγωρίζονται παραπάνω μαθήματα.

Πίστεψε με χρειάζονται και οι υπόγειες υδραυλικές , εδαφομηχανικές κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Όχι Spy δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.Εννοώ να υπάρχει αυτό για τους απόφοιτους Τει που είναι έτσι και αλλιώς εξειδικευμένοι ήδη.Όχι σαν εναλλακτικός τρόπος εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Τότε οι σπουδές δεν θα χρειάζονταν να είναι 5ετής.Το 5 και αδιάσπαστο δεν πρέπει να αλλάξει . Η εξειδίκευση του διπλωματούχου μηχανικού έρχεται και πρέπει να έρχεται μόνο μέσα από την εργασία. Δεν μιλάω για την εξειδίκευση των πτυχιούχων μιας και δεν ξέρω πόσο γενικά ή ειδικά είναι τα αντικείμενα των σπουδών τους.

Εγώ ακολούθησα τομέα ενέργειας αλλά τόσο στον βασικό κύκλο όσο και στον τομέα επέλεγα μαθήματα από τους άλλους τομείς. Αυτή την εποχή μπορώ να σου πω πως ασχολούμαι περισσότερο με μη ενεργειακά ζητήματα τα οποία μάλιστα δεν είναι καν μελέτες που θέλουν υπογραφή. Το σπάσιμο των σπουδών και η απλούστευσή τους είναι κάτι που θα οδηγήσει στην παραγωγή φθηνών μηχανικών και εγκλωβισμένων. Κανένα πολυτεχνείο δεν πρέπει να βγάζει ειδικευμένους επιστήμονες. Το θέμα είναι οι γνώσεις που αποκτούν να τους θωρακίζουν επιστημονικά σε όσο το δυνατόν περισσότερα αντικείμενα. Μπορεί να μην είναι σε θέση κάποιος να υποβάλλει μία άριστη μελέτη (μιλώντας με εμπορικά κριτήρια ) πρακτικά αμέσως μετά την κτήση του πτυχίου , μπορεί όμως να κάνει μία ασφαλή μελέτη. Επίσης εννοείται πως υπάρχει τρόπος να βγει κάποιος από ένα πολυτεχνείο χωρίς να έχει ιδέα για άλλα αντικείμενα πέρα από αυτά της ειδικότητάς του. Αυτό όμως οφείλεται στον κακό τρόπο αξιολόγησης των φοιτητών (εξετασιοκεντρικό σύστημα) και δεν είναι λόγος αυτός να αλλάξουμε την εξειδίκευση των διπλωματούχων. Είναι στη λογικά πονάει δόντι , κόψει κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το προτείνω στη λογική της αναβάθμισης σπουδών και γνώσεων στην περίπτωση που κάποιος δεν επιθυμεί να πλατύνει τον τομέα ενασχόλησής του.Τίποτα παραπάνω.Αν για παράδειγμα εμένα ως δομικό με κατηγορούν ως ανεπερκή στα στατικά και δεν μου δίνουν το κάτι παραπάνω για το λόγο αυτό γιατί να μην έχω τη δυνατότητα να εμβαθύνω μέσω του Πολυτεχνείου στα στατικά μόνο, ώστε να εξελιχθώ έτσι στο αντικείμενό μου?

Link to comment
Share on other sites

@kkostorp υποτιμάς τις σπουδές σου με αυτά που λες. Αν είναι τόσο ικανός όσο εσύ στα ενεργειακά, ένας ΗΜΜΥ με ροή πληροφορικής, τότε γιατί τα έκανες μαθήματα αυτά; Για να περνάει η ώρα; Το αδιάσπαστο δίπλωμα είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο στην ιστορία της εκπαίδευσης και συναντάται μόνο στην ΤΕΕλλάδα. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Από υπαρκτό παράδειγμα, κοπέλα απόφοιτος ΗΜΜΥ με ροή ενεργειακή δουλεύει σαν προγραμματιστής (java) σε αντίστοιχη εταιρεία. Το επίπεδο της μετά από ένα χρόνο εργασίας, μου το μεταφέρουν ως το πολύ μέτριο. Την κρατάνε γιατί ζητάει λίγα και είναι πολύ φιλότιμη.

 

@apostol και εσύ υποτιμάς τις σπουδές σου. Έχεις Msc στο Structural Design. Να πας στο πολυτεχνείο να κάνεις τι στα στατικά; Τι θα σου πουν παραπάνω από αυτά που μπορείς να μάθεις με δικό σου ψάξιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εισαγωγή με κατατακτήριες από τα ΤΕΙ Πειραιά στο Ε.Μ.Π. Τι βαθμό χρειάζομαι και πόσα/ποιά μαθήματα απαιτούνται για την εισαγωγή μου αυτή? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@kkostorp υποτιμάς τις σπουδές σου με αυτά που λες. Αν είναι τόσο ικανός όσο εσύ στα ενεργειακά, ένας ΗΜΜΥ με ροή πληροφορικής, τότε γιατί τα έκανες μαθήματα αυτά; Για να περνάει η ώρα; Το αδιάσπαστο δίπλωμα είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο στην ιστορία της εκπαίδευσης και συναντάται μόνο στην ΤΕΕλλάδα. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

 

Από υπαρκτό παράδειγμα, κοπέλα απόφοιτος ΗΜΜΥ με ροή ενεργειακή δουλεύει σαν προγραμματιστής (java) σε αντίστοιχη εταιρεία. Το επίπεδο της μετά από ένα χρόνο εργασίας, μου το μεταφέρουν ως το πολύ μέτριο. Την κρατάνε γιατί ζητάει λίγα και είναι πολύ φιλότιμη.

 

Φίλε ένας ΗΜΜΥ με κατεύθυνση πληροφορικής μπορεί να κάτσει και να διαβάσει τις πιο τρελές ενεργειακές θεωρίες και να τις καταλάβει, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε πτυχιούχος ΤΕΙ (κατά ένα ποσοστό 99%).

 

Το ότι στην Ελλάδα το εργασιακό επίπεδο της ηλεκτρολογίας - ενέργειας είναι χαμηλό και καλύπτεται 100% από τη μόρφωση ενός ΤΕΙτζη (και κατά τη γνώμη μου κακώς δεν έχουν δώσει όλα τα δικαιώματα που έχει ένας Μηχανικός Πολυτεχνείου στους ΤΕΙτζήδες) αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μλκ να πάει κάποιος να σπουδάσει στο Πολυτεχνείο, αφού η ζωή δεν είναι μόνο η τοποθέτηση λαμπών σε σπίτια του Ελλαδιστάν. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που σου ανοίγονται με το Πολυτεχνείο τα οποία κυρίως είναι θεωρητικά, ακαδημαϊκά και ερευνητικά και εκτός Ελλαδιστάν...

 

Όσο για την χαζογκόμενα που λες οι οποία πάω στοίχημα θα έβγαλε τη σχολή με 7 περνώντας Ιωαννίδες κτλ και 10 διπλωματική στον Μπούρκα (οι ΗΜΜΥ ΕΜΠ καταλαβαίνουν την ειρωνεία μου), πράγματι αυτό είναι πιθανό, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Έχω συναντήσει και εγώ πολλά τέτοια άτομα αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν βάζουμε τις εξαιρέσεις, αλλά τον μέσο όρο....

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.