Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

Για την περίπτωση μου καθώς και για κάθε περίπτωση αγρότη σύμφωνα με τον οδηγό του ΥΠΕΚΑ αρκεί η βεβαίωση απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ αλλά και 2 υπέυθυνες δηλώσεις του μελετητή και του ιδιοκτήτη για να πάρεις απάντηση απο το ΠΕ.ΧΩ.Δε νομίζω να προκύψει κάτι άλλο στην πορεία,τώρα για τη ΔΕΗ περιμένω...να μαζέψω τα υπόλοιπα έγγραφα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάτε πρώτα με τις κατά τόπους υπηρεσίες και μετά να νομίζετε ότι τελειώσατε.

π.χ. Μου είπανε κάπου ότι αυτό που έβγαλε το ΥΠΕΚΑ είναι απλό Δελτίο Τύπου και ζητάνε άλλα, καμία σχέση. Εγώ ότι πούνε! Αλλιώς λένε αν σταλεί ως εγκύκλιος τότε πάλι θα ζητάνε ότι λέει και μερικά ακόμη για να είναι ήσυχοι!

Link to comment
Share on other sites

για να είναι ήσυχοι να μη συμβεί τι;

 

Μέχρι τώρα αυτά που λέει ο οδηγός ζητάνε εκτός από τη ΔΕΗ που δεν ζητάει τίποτα γιατί δεν δέχεται και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση του Δι.Πε.Χω είναι η εξής:..................................,θα πρέπει να συμπληρώσετε το φάκελο που υποβάλλατε με την απόφαση εξάιρεσης απο τη ΡΑΕ για το υπόψη Φ/Β πάρκο........................

 

Εκ του νομου τα Φ/Β <1Mw εξαιρούνται από την υποχρέωση να λάβουν άδεια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (αρθρο 4 του 3468/2006 οπως τροποποιήθηκε από το αρθρο 2 παρ12 του 3851/2010)

πρεπει για καποιο λόγω να έχω απάντηση απ΄τη ΡΑΕ?

μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εκ του νομου τα Φ/Β <1Mw εξαιρούνται από την υποχρέωση να λάβουν άδεια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (αρθρο 4 του 3468/2006 οπως τροποποιήθηκε από το αρθρο 2 παρ12 του 3851/2010)

πρεπει για καποιο λόγω να έχω απάντηση απ΄τη ΡΑΕ?

μου διαφεύγει κάτι?

 

Έχω την εντύπωση οτι αφορά πάρκα <0.5Mw και αυτό που μου είπαν είναι οτι μόνον για την περίπτωση που είναι αγρότης ο ενδιαφερόμενος επενδυτής,σε κάθε άλλη περίπτωση θυα πρέπει να υπάρχει η απάντηση απο τη ΡΑΕ.Όσον αφορά το φίλο απο την Κρήτη,να πώ απλά οτι μέχρι στιγμής για τα μη διασυνδεδεμένα δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και απο οτι λένε και ακούγεται δεν έχουμε καμία τύχη!Υπομονή μέχρι την 3η ανακοίνωση της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως στη ΔΙΠΕΧΩ μπορώ να υποβάλω αίτηση για απαλλαγή από ΕΠΟ για εγκατάσταση ιδιώτη <500ΚWp για την οποία έχω καταθέσει φάκελο στη ΔΕΗ με τον καινούργιο νόμο, με τα δικαιολογητικά που προβλέπει η ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ για τους αγρότες? γιατί κάτι τέτοιο άκουσα πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Στην Κρήτη δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση (επένδυση) για φ/β. Αυτή τη στιγμή μπορούμε να κάνουμε αίτηση για επένδυση σε φ/β επί εδάφους, μόνο στην ηπειρωτική Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει πως στη ΔΙΠΕΧΩ μπορώ να υποβάλω αίτηση για απαλλαγή από ΕΠΟ για εγκατάσταση ιδιώτη <500ΚWp για την οποία έχω καταθέσει φάκελο στη ΔΕΗ με τον καινούργιο νόμο, με τα δικαιολογητικά που προβλέπει η ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ για τους αγρότες? γιατί κάτι τέτοιο άκουσα πρόσφατα.

 

Μάλλον μπερδεύτηκα...έκανες στη ΔΕΗ αίτηση σαν αγρότης και στο ΔΙΠΕΧΩ σαν ιδιώτης?αν αυτό ρωτάς θα κολλήσεις,θα σου ζητήσουν ότι και σε μένα,βεβαίωση απο τον ΟΠΕΚΕΠΕ και 2 υπέυθυνες δηλώσεις μελετητή και ιδιοκτήτη.Αν δεν είσαι αγρότης δε πρόκειται να σου προχωρήσουν την αίτηση αν δεν έχεις απάντηση απο ΡΑΕ..αν εννοείς κάτι άλλο αγνόησε τα όσα σου ειπα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στη ΔΕΗ η αίτηση ήταν από ιδιώτη (αφού ούτως ή άλλως δεν δέχεται ακόμη από αγρότες). Βάσει νόμου 3851/2010 απαλλάσσεται από ΕΠΟ αλλά πρέπει να λάβει απόφαση απαλλαγής από ΕΠΟ από την ΔΙΠΕΧΩ. Η ερήτησή μου έγκειται στο τί ακριβώς δικαιολογητικά απαιτούνται για αίτηση απαλλαγής απο ΕΠΟ στη ΔΙΠΕΧΩ. Αυτά που ορίζονται στην ανακοίνωση ΥΠΕΚΑ 23/07/2010?

Αναφέρομαι σε περίπτωση ιδιώτη 100kWp επί εδάφους ο οποίος έχει κάνει ήδη αίτηση στη ΔΕΗ με τον νέο Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.