Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Ανάλογα το πόσο μακρυά από το Λονδίνο θα είναι και το πόσα λεφτά θα παίρνει. Αν είναι τα παραπάνω λεφτά που θα παίρνει από τη δουλειά στο Λονδίνο να τα ξοδεύει σε εισητήρια τότε δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά το ΗΒ αποτελεί μια ιδιάζουσα περίπτωση. Οι απαιτήσεις σε επαγγελματίες αλλάζουν γρηγορότερα απο οποιαδήποτε άλλη χώρα στην Ευρώπη. Σήμερα θέλει πχ ΜΜ, αύριο ΠΜ, μεθαύριο ΧΜ. Για να φτάσετε στο σημείο να παίζετε "κολεγιές" θα χρειαστείτε αρκετά χρόνια και πολύ τύχη. Για να αντιμετωπίσουν οι εργαζόμενοι το πρόβλημα αυτό υπάρχει έντονη κινητικότητα. 2 χρόνια εδω, 2 χρόνια εκεί κλπ. 

 

Προσωπικά επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε μάθει στην κινητικότητα πολλοί θα δυσκολευτούν. Αν και έζησα 16 χρόνια στο ΗΒ δεν θα το συνιστούσα στην λογική της εξ ανάγκης μετανάστευσης. Προσωπικά αν ήμουνα νέος με την λογική που έχω σήμερα στο κεφάλι μου θα κοιτούσα περισσότερο σε Καναδά, Βραζιλία, Αυστραλία επειδή δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές αγορές. 

Link to comment
Share on other sites

 θα κοιτούσα περισσότερο σε Καναδά, Βραζιλία, Αυστραλία επειδή δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές αγορές. 

 

Δεν ξέρω για Βραζιλία, αλλά στις υπόλοιπες δεν θέλει βίζα και γενικά δεν μπορεί να πάει κάποιος ξεκάρφωτος αν δεν έχει σύνδεσμο ή συγγενείς εκει?

Link to comment
Share on other sites

Λεω για καποιον Νίκ που αποφασίζει να παει πριν βρει κατι.. Μπορει εκει οπως μπορει στην ευρωπη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεω για καποιον Νίκ που αποφασίζει να παει πριν βρει κατι.. Μπορει εκει οπως μπορει στην ευρωπη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι εναν τύπο που είχε μπει στο φορουμ και εγραφε για ενα απιθανο success story και όλα τα προβατα ρωτούσαν πως θα γίνουν και αυτοί millionairs. To success story παίζει ισχυρά να ήταν και μούφα....

 

 

keep walking....

ναυπηγικά και "μου κάνουν τεμενάδες οι σημαντικότεροι πολιτικοί του κόσμου" ?

 

Σωστή ανάλυση θελω μια γνωμη σε ενα θεμα γνωστής μου να που πείτε την άποψη σας..

Πολυ καλη μου φίλη, για τον α,β λόγο αφήνει τη δουλεια της εδω (γραμματειακή υποστήριξη με 12ετη εμπειρια κάπου στα 900€) για να φύγει Αγγλία χωρις να εχει βρει τιποτα εκει. Ειναι σε διαδικασία μα νοικιάσει σπίτι εκει και να μείνει μεχρι να βρει.. Θεωρείτε οτι αυτη η ζαριά να διαθέσει ενα κεφάλαιο (που δεν της περιςςεουν ) και να αφήσει την δουλεια της εδω ειναι σωστή κίνηση; Οι γονεις της ειναι προβληματισμένοι και εγω δεν θελω να ανακατεύω περισσότερο μιας και αποτελεί προσωπική της επιλογή.. Εσείς τι λετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακινδυνευμένο, δε θα το έκανα. Αυτό που αντιπροτείνω είναι να κάνει μια αρχική βολιδοσκόπηση για να δει τι feedback θα έχει από την εκεί αγορά εργασίας. Να στείλει cv με ελληνική διέυθυνση αρχικά και αν δεν γίνει τίποτα έτσι να βάλει μούφα αγγλική. Αν έχει καλή ανταπόκριση τότε ίσως και να πρέπει να σκεφτεί να πάει UK. Aλλιώς πώς? Ασε που αν δε της περισσευουν όπως λές και δε σταθεί τυχερή τι θα κάνει για να επιβιώσει? Θα πουλήσει το κ*λο της στη γωνία με το συμπάθειο? Δε νομίζς να είναι επιθυμητό ως αλλαγή επαγγελαμτικού προσανατολισμού. Επίσης, γραμματέας είναι δεν είναι να πείς μηχανικός, γιατρός , ΙΤ, κάτι με μεγάλη ζήτηση στο UK

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναυπηγικά και "μου κάνουν τεμενάδες οι σημαντικότεροι πολιτικοί του κόσμου" ?

 

Παρακινδυνευμένο, δε θα το έκανα. Αυτό που αντιπροτείνω είναι να κάνει μια αρχική βολιδοσκόπηση για να δει τι feedback θα έχει από την εκεί αγορά εργασίας. Να στείλει cv με ελληνική διέυθυνση αρχικά και αν δεν γίνει τίποτα έτσι να βάλει μούφα αγγλική. Αν έχει καλή ανταπόκριση τότε ίσως και να πρέπει να σκεφτεί να πάει UK. Aλλιώς πώς? Ασε που αν δε της περισσευουν όπως λές και δε σταθεί τυχερή τι θα κάνει για να επιβιώσει? Θα πουλήσει το κ*λο της στη γωνία με το συμπάθειο? Δε νομίζς να είναι επιθυμητό ως αλλαγή επαγγελαμτικού προσανατολισμού. Επίσης, γραμματέας είναι δεν είναι να πείς μηχανικός, γιατρός , ΙΤ, κάτι με μεγάλη ζήτηση στο UK

 

Ακριβώς τα ίδια πιστεύω και εγώ! Το ρίσκο είναι τεράστιο. Δεν ξέρω μου φαίνεται ότι πάει να σκοτώσει 8Κ που λέει είναι το μπάτζετ της μέχρι να βρει εκεί...

Και βασικό η ειδικότητα είναι τέτοια που πόσα παραπάνω από εδώ, με το εκεί κόστος ζωής να πάρει συν όλα της ξενιτιάς για να έχει κέρδος? Τι στιγμή που υπάρχει εδώ δουλειά...Ηλικία 35 ανευ υποχρεώσεων 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή ανάλυση θελω μια γνωμη σε ενα θεμα γνωστής μου να που πείτε την άποψη σας..

Πολυ καλη μου φίλη, για τον α,β λόγο αφήνει τη δουλεια της εδω (γραμματειακή υποστήριξη με 12ετη εμπειρια κάπου στα 900€) για να φύγει Αγγλία χωρις να εχει βρει τιποτα εκει. Ειναι σε διαδικασία μα νοικιάσει σπίτι εκει και να μείνει μεχρι να βρει.. Θεωρείτε οτι αυτη η ζαριά να διαθέσει ενα κεφάλαιο (που δεν της περιςςεουν ) και να αφήσει την δουλεια της εδω ειναι σωστή κίνηση; Οι γονεις της ειναι προβληματισμένοι και εγω δεν θελω να ανακατεύω περισσότερο μιας και αποτελεί προσωπική της επιλογή.. Εσείς τι λετε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καταρχήν θέλω ηλικία , αν μου πεις ηλικία μας στα 40 εχω να πω τα εξής:

 

1. Την παράτησε γκόμενος πρόσφατα, αν όχι πρόσφατα δεν εχει βρει αλλον μετα τον τελευταίο χωρισμό

2. Είναι πολύ ρομαντική και βλέπει πολλές ταινίες τύπου Μια βραδυά στο Νοτινγκ Χιλλ κτλ..

3. Οι γονείς έχουν χρήμα.

 

Το πρόβλημα με τετοιες αποφάσεις είναι ότι 9 στις 10 οι ανθρωποι δεν ξέρουν τι επιλέγουν.... εχουν στο μυαλό τους μια αλλη πραγματικότητα διαμορφωμένη από λάθος στοιχεία ή από αδυναμία να ερμηνεύσουν τα στοιχεία.

 

Για να το δούμε και πιο κυνικά-οικονομικα ,Δηλαδή τι περιμένει να βρει στην Αγγλία δουλειά με πόσα χρήματα σαν γραμματέας ? εχει κα΄νει ερευνα αγοράς? πόσα θα πάρει? 20000 λίρες? και τι θα κάνει με αυτα???

Η αλήθεια είναι ότι για τους περισσότερους ανθρώπους δεν είναι ευκολο να ποσοτικοποιήσουν  όλες τις παραμέτρους και να τις κάνουν χρήματα , ωστε να έχουν να συγκρίνουν απλά δυο αριθμους.... και αυτό είναι πρόβλημα...

Edited by astranalysis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναυπηγικά και "μου κάνουν τεμενάδες οι σημαντικότεροι πολιτικοί του κόσμου

 

Ναι ρε συ χαχαχα  Naval architect και ετσι προσπαθω να βρω το thread να χαλαρώσω αλλά τίποτα , αν το βρει καποιος ας στειλει link  :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.