Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχοι του ΙΚΑ σε οικοδομές


KF

Recommended Posts

Το καινουργιο φρουτο το ξερετε; Αρχισαν εντατικους ελεγχους σε οικοδομες απο το ΙΚΑ.Θα μου πειτε και που ειναι το περιεργο.Ηρθε λοιπον το ΙΚΑ σε οικοδομη και ζητησε απο τον ιδιοκτητη να δικαιολογησει πως φυτεψε το γκαζον στον κηπο του και δεν εχει βαλει ενσημα!!!!!!!!!!!!!!!!!Αληθινο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για την φύτευση χρειάζομαι εργάτη οικοδόμο? Ο ίδιος δεν μπορώ να το κάνω? ΕΛΕΟΣ επιτέλους???

Είναι η φύτευση οικοδομική εργασία????

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνει με 2 περιστατικά.

 

Αλλά όχι επι τόπου ελέγχους.

 

Σε ανοικτές καρτέλες ελέγχους και ζητάνε επίμονα τα παλαιά χρωστούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα και σε άλλο θέμα σχετικό με το ΙΚΑ , τώρα με τις ατομικές συμβάσεις εργασίας και τις ενδοεπιχειρησιακές συμβάσεις , πόσο "νόμιμες" είναι οι ούτως η άλλως παράνομες καταστάσεις του ΙΚΑ περί τριετιών και μεροκάματων ?

 

Με ποιά λογική ζητάει ένσημα με 80-90 Ευρώ όταν τώρα το μέγιστο μεροκάματο είναι 45-50 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, θα το τακτοποιήσουν αυτό, το 2020!

Κάθε φορά που ακούω ΙΚΑ, μου έρχονται οι χειρότερες βρισιές που ξέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ξέρετε με ποιό τρόπο κάνει έλεγχο το ΙΚΑ σε μια οικοδομή ?

απ’οτι ξέρω δεν καταθέτει κανείς σχέδια στο ΙΚΑ. με την καρτέλα σου και το διάγραμμα κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάει τά ένσημα του πίνακα που σου προυπολογίζει .

Πρέπει να τα υπερβαίνεις .

Επίσης κοιτάει τυχόν αλλαγές χρήσης , αν και τώρα με την τακτοποίηση αυτά τελείωσαν .

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγχος του ΙΚΑ ειναι διπλος.Πρωτα στο γραφειο τους να τσεκαρουν τα ημερομισθια που εχουν μπει και ποσα μενουν και μετα αμα θελουν πανε και απο την οικοδομη για να ψαρεψουν και κανενα ακομα μεροκαματο.Απο κοντα και στις δυο περιπτωσεις να μην κανουν κανενα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.