Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκαταστάσεις για ΑΜΕΑ σε νέα κτήρια


Recommended Posts

299.99τμ σπιτι δεν απαιτει μελετη ανελκυστηρα.

300.01τμ σπιτι απαιτει. Για 0.02τμ διαφορα.

 

Αν ο "κανονας" δεν αναφερεται σε 200τμ εκτος των βιομηχανικων/βιοτεχνικων χρησεων τοτε εστω και με 1τμ αλλης χρησης σε πιανει..

 

Ετσι το βλεπω εγω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

Πρώτη φορά ασχολούμαι με ξενοδοχείο. Ποιές είναι οι προυποθέσεις για τα δωμάτια για αμεα? Στους κοινόχρηστους χώρους τι προβλέπεται? Μπορείτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα λουτρά αμεα/αμκ ελαχιστη διάσταση είναι 1,80x2,00 αλλα οι προτεινόμενες είναι 2,20x2,10 m. Αλλα με την πόρτα να ανοίγει προς τα έξω με άνοιγμα θύρας 1.10 m. Αυτά για νεοανεγειρόμενα ξενοδοχεία και για έγκριση ΕΟΤ σημειωτέον ότι απαιτούνται και ράμπες προσπέλασης πλάτους 1,20m. Με κλίση μικρή από/προς κοινοχρηστους χώρους.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφάσισα να θέσω το ερώτημα μου εδώ.

Σε ένα νέο κτήριο με χρήση συνάθροισης κοινού επιφάνειας 50τ.μ. και συνολικού εμβαδού 80τμ , εντός του ιστορικού κέντρου της πόλης, του οποίου η είσοδος είναι με σκαλοπάτια ύψους 1,20μ τι απαιτήσεις έχουμε όσο αφορά τα αμέα/αμκ. Μου έχουν ζητήσει από την πολεοδομία ασανσέρ στην είσοδο και WC. Είναι δυνατόν όμως σε μια επιφάνεια 50τ.μ. να δεσμευτούν περι τα 10 τμ για χρήση αμεα?

Κάπου διάβασα για τον υγειονομικό κανονισμό του 2007 (μικρότερα των 100τμ δεν έχουν απαίτηση ΑΜΕΑ) αλλα δεν το δέχεται η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δες την οδηγία ΥΠΕΧΩΔΕ " Σχεδιάζοντας για όλους" για περισσότερες λεπτομέρειες. Όμως, αν το κτίριο είναι δημόσιο, θες οπωσδήποτε σχεδιασμό για ΑΜΕΑ, όπως επίσης το ίδιο θες και όταν έχεις χώρο συνάθροισης κοινού με πληθυσμό άνω των 50 ατόμων. Κανονικά, όλες οι Πολεοδομίες πρέπει να το τσεκάρουν αυτό σε οικοδομικές άδειες που υποβάλλονται και έχουν τα ανωτέρω χαρακτηριστικά. Εσύ, απ' ότι κατάλαβα έχεις και όροφο, οπότε ένας λόγος παραπάνω.

Τώρα, οι υγειονομικές διατάξεις αφορούν στα υγειονομικού ενδιαφέροντος καταστήματα και όντως απαιτούν τουαλέτα ΑΜΕΑ μόνο όταν ο καθαρός χώρος ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων είναι άνω των 100 τ.μ. Αυτές, όμως, οι διατάξεις αναφέρονται μόνο στην τουαλέτα. Αν δεις τις οδηγίες για τα ΑΜΕΑ, θα δεις ότι απαιτούνται κι άλλα πράγματα, που δεν είναι αρμοδιότητα του Υγειονομικού. Άρα, αν δούμε τυπικά το θέμα και βάσει νόμων, σωστά σου ζητούν σχεδιασμό για ΑΜΕΑ. Απλά, μέχρι τώρα, π.χ στην Πολεοδομία που δουλεύω εγώ, δεν έκαναν τέτοιο έλεγχο, ώσπου μια μέρα έφτασαν κάποιες ωραιότατες καταγγελίες από καταστήματα προς άλλα καταστήματα και έτρεχαν και δεν έφταναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και έψαξα για παλιότερα θέματα, δεν βρήκα απάντηση, οπότε ανοίγω νέο. Αν έκανα λάθος, ας ενωθεί με παλαιότερο.

 

Το θέμα μου:

Εξετάζω την περίπτωση πρόσβασης ΑμεΑ σε βιομηχανικό χώρο (στα γραφεία επιχείρησης εντός βιομηχανικού κτιρίου).

 

Στηριζόμενος στην απόφαση της Μπιρμπίλη του 2009 [ΦΕΚ 2621 Β - 31/12/2009] για τους κοινόχρηστους, τα πεζοδρόμια, κλπ:

- Σχεδίασα μια ράμπα κλίσης 5% που καταλήγει σε πλατύσκαλο για την είσοδο στον χώρο γραφείων (υπερυψωμένο κτίριο κατά 0,50μ) με χειρολισθήρες εκατέρωθεν με ύψος 0,70μ. Δεν βρίσκω όμως πόσο πρέπει να είναι το πλάτος. Κάτι αναφέρει μέσα για 1.50μ, αλλά δεν είναι υπερβολικό;

- Βρήκα ελάχιστο άνοιγμα διέλευσης 0,85μ, οπότε έκανα όλες τις πόρτες 0,90μ.

- Δημιούργησα ελεύθερο χώρο περιστροφής αμαξιδίου διαμέτρου 1,20μ στον χώρο του γραφείου.

 

Σχετικά με τον τρόπο που ανοίγουν οι πόρτες, μπορώ να υποθέσω ότι θα υπάρχει υποβοήθηση από άλλο άτομο;

 

Είναι υποχρεωτικό να τροποποιήσω μία από τις τουαλέτες;

 

Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο...

---------

Kαμμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.