Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση μετά τον Ν.3843/10 (νόμος Μπιρμπίλη)


Recommended Posts

Συναδελφοι,πως κάνουμε αναθεώρηση σε μελέτη μετά από δηλώση για τακτοποιηση Η/Υ;

Τι σχέδια χρησιμοποιούμε;Πρεπει να περιμένουμε να περαιωθει η τακτοποίηση με την πληρωμη του προστίμου;Γνωρίζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία της ρύθμισης θεωρείται πως έχει ολοκληρωθεί με τη σφραγίδα περαίωσης

 

τώρα πως θα αντιμετωπίζονταιοι συγκεκριμένοι χώροι στη συνέχεια ακόμη δεν γνωρίζουμε

πιστεύω πως σε κάθε νέα αδειοδότηση θα πρέπει να γράφουμε μέσα στον χώρο πως ρυθμίστηκε με τον νόμο Μπιρμπίλη

και να βάζουμε αντίγραφο του εγγράφου της αίτησης με τη σφραγίδα περαίωσης

επίσης λέγεται πως θα σφραγίζονται τα στελέχη των αδειών με ειδική σφραγίδα, οπότε θα χρειάζεσαι και τετοιο αντίγραφο

 

αν μαθεις κάτι κράτα μας ενημερους

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τη σφραγίδα το διάβασα εδώ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1415

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 15

4.

 

Σε συνέχεια της Εγκυκλίου 5/2010 διευκρινίζεται ότι, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας η σφραγίδα που προβλέπεται στον ν. 1512/1985 με τη σχετική συμπλήρωση ότι ο χώρος ρυθμίστηκε με τη διαδικασία του ν .3843/2010 τίθεται στο έντυπο της οικοδομικής άδειας.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα, να θέσω και ένα (χειρότερο) ερώτημα, για το οποίο είμαι σίγουρος πως ούτε το Υπουργείο δεν το έχει σκεφτεί (ακομα).

Πας να κάνεις αναθεώρηση-αλλαγή χρήσης-διασκευές κλπ, σε κτίριο που χώροι του έχουν τακτοποιηθεί, αλλά χάνουν κάποιες προδιαγραφές φωτισμού-αερισμού-πυρασφάλειας-στατικότητας κλπ. (κλεισιμο φωταγωγών, δημιουργία παταριού σε κατάστημα). Τότε θα είναι δυνατή η αναθεώρηση ή θα σου λένε ότι δεν πληρεί τις προδιαγραφές και θα σε σταματάνε??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα, να θέσω και ένα (χειρότερο) ερώτημα, για το οποίο είμαι σίγουρος πως ούτε το Υπουργείο δεν το έχει σκεφτεί (ακομα).

Πας να κάνεις αναθεώρηση-αλλαγή χρήσης-διασκευές κλπ, σε κτίριο που χώροι του έχουν τακτοποιηθεί, αλλά χάνουν κάποιες προδιαγραφές φωτισμού-αερισμού-πυρασφάλειας-στατικότητας κλπ. (κλεισιμο φωταγωγών, δημιουργία παταριού σε κατάστημα). Τότε θα είναι δυνατή η αναθεώρηση ή θα σου λένε ότι δεν πληρεί τις προδιαγραφές και θα σε σταματάνε??

 

αν εχει κανει η κανει αυτο το καιρο καποιος αναθεωρηση μετα απο τακτοποιηση ας ενημερωσει κι εμας παρακαλωωωωω

Link to comment
Share on other sites

1. Αλλαγη χρησης αν δεν κανω λαθος ΔΕΝ θα μπορεις να κανεις.. Για τα υπολοιπα εχεις δικιο, αλλα παει πολυ μακρια η σκεψη αυτη..

 

Σημερα ρωτουσα στην πολεοδομια, αν θα μπορω να κανω αλλαγη διαμορφωσης υπογειου.. Απαντηση δεν πειρα.. Ελπιζω να ισχυουν τα λεγομενα των Myri και ppetros..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , περαιτέρω αλλαγή χρήσης δεν γίνεται συμφωνα με την παρ.18 της εγκυκλίου 8. Μόνο επαναφορά στην αρχική χρήση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια νεα αλλαγη χρησης μπορει να μην γινεται συμφωνοι...αλλα πχ εγω θελω να χωρισω ενα διαμερισμα σε 2 μεσα στο οποιο εχω ενα χωρο ο οποιος εχει τακτοποιηθει και δεν με αφηνουν τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.