Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Τοπογράφου Μηχανικού ΤΕ (συντήρηση - αναπαλαίωση κτιρίων)


Recommended Posts

Κατάλαβα! Ελπίζω τουλάχιστον με τους Δομικών έργων...

 

ΥΓ BAS διόρθωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου, έχουν διαγραφεί όλες οι ειδικότητες από τα προφίλ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχεις δίκιο συνάδελφε BAS..4 χρόνια..οι σχολές τύπου Ευκλείδη και Σιβιτανίδειου ήταν 2 ετής...

 

Οι Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων είναι και αυτοί Μηχανικοί ΤΕ μιας και ανήκουν στην ΣΤΕΦ και γράφονται κανονικά στην ΕΕΤΕΜ. Είναι σαν ειδίκευση των Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.

 

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=41

 

Συνάδελφε Γιάννη, το συγκεκριμένο άτομο που αναφέρεις;;πες μας την περίπτωση..

Link to comment
Share on other sites

....Είναι σαν ειδίκευση των Αρχιτεκτόνων Μηχανικών. 

...

 

Δηλαδή ειδικευμένοι Αρχιτέκτονες  Μηχανικοί?

Τύφλα να έχουν τα μεταπτυχιακά δηλαδή.

 

Υ.Γ.

Αυτά τα σαν έχουν  μεγάλη μα μεγάλη πλάκα….

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις συνάδελφε ότι οι περισσότερες σχολές ειδικά στα ΤΕΙ είναι εξειδικεύσεις των υπαρχόντων σχολών των Πανεπιστημίων δηλαδή μια κατευθύνση μιας σχολής Πανεπιστημίου γινόταν άνετα τμήμα ΤΕΙ.

 

Όσο για τα μεταπυχιακά συμφωνώ και επαυξάνω....

Link to comment
Share on other sites

εσυ συνάδερφε γνωρίζεις αρχιτεκτονική?

 

(και αλλο εξειδικεύσεις και άλλο τμήμα αντικειμένου.)

 

Και ας μη είμαστε αλλο οφφ τόπικ.

Ο συνάδερφος ρώτησε κάτι σαφέστατα και όχι το διεκδικητικό πλαίσιο της ΕΕΤΕΜ κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως ως αρχιτέκτονας μηχανικός διπλωματούχος γαρ, αρχιτεκτονική δεν γνωρίζω... :)

 

αλλά κάλλιστα σαν αρχιτέκτονας μηχανικός απο αρχιτεκτονική κάτι ξέρω...

 

αν μάλιστα εντάξουμε στο πλαίσιο της κουβέντας μας το σκεπτικό: "...οι περισσότερες σχολές ειδικά στα ΤΕΙ είναι εξειδικεύσεις των υπαρχόντων σχολών των Πανεπιστημίων..."

 

τότε θα έπρεπε, μετά την φοίτηση μου και την ολοκλήρωση των σπουδών μου στην Αρχιτεκτονική,  να φοιτήσω και σε ένα ΤΕΙ για να εξειδικευτώ στην αρχιτεκτονική...

 

ωχ θεε μου....

σωστά είπε ο Didonis... τύφλα να έχουν τα μεταπτυχιακά...

 

ε σαν σύζυγος οδοντιάτρου λοιπόν είμαι και οδοντίατρος...

 

αν θέλαμε να είμαστε σωστοί...θα έπρεπε πολλά θα έπρεπε...αλλά δεν το αναλύω γιατί αντε να καταλάβουν κάποιοι...

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα ότι κάποιος πρέπει να πάει σε ΤΕΙ να εξειδικευτεί..είπαμε...τα μεταπτυχιακά είναι πάνω από όλα τα προπτυχιακά. Απλά πολλά τμήματα ΤΕΙ είναι προσανατολίσμενα σε μια πτυχή του ευρύτερου αντικειμένου των  αντίστοιχων πανεπιστημιακών τμημάτων. π.χ.  Δομικών Έργων & Έργων Υποδομής αποτελούν κατευθύνσεις του Πολιτικού Μηχανικού αλλά προσανατολισμένα σε συγκεκριμένο πεδίο..Οι ανακαίνισης και αποκατάστασης είναι προσανατολισμένη σε ένα αντικείμενο του Αρχιτέκτονα Μηχανικού και εν μέρη του Πολιτικού Μηχανικού. Αν κάνω λάθος διορθώστε με Συνάδελφοι...

 

Όσο αν έχω γνώσεις Αρχιτεκτονικής...είμαι ολίγον τι άσχετος..ο καθένας στον τομέα του...

Link to comment
Share on other sites

Παρ όλα τα στραβά που συμβαίνουν στον κλάδο των μηχανικών , οι Τοπογράφοι (ΤΕ)  με βάσει το πρόγραμμα σπουδών και των δικαιωμάτων τους είναι αδύνατο να αναλάβουν ανακαινίσεις και αποκαταστάσεις κτιρίων γιατί πολύ απλά μπαίνουν σε ξένα χωράφια ..(τα ίδια λέμε και για άλλες πιο κραυγαλέες περιπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι στο βασικό θέμα,γιατί ήμουν οφ τοπικ ;)

 

Σαν Τοπογράφος Μηχανικός ΤΕ το μόνο που μπορείς να ασχοληθείς και να μην σου πεί τιποτα κανένας είναι οι αποτυπώσεις κτιρίων και μνημείων κ.ο.κ. Όσον αφορά συντηρήσεις και αναπαλαιώσεις..δεν είναι του αντικειμένου μας...εκτός και αν έχεις μεταπτυχιακό στο αντικείμενο δηλαδή έχεις την γνώση αλλά σαν δικαίωμα υπογραφής το βάλει ένας που το έχει το δικαίωμα.

 

Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ευκλείδης και η Σιβιτανίδειος , ήταν μέσες σχολές εργοδηγών . Πήγαινες στα 15 και έκανες 3 χρόνια σπουδές . Υποτίθεται ότι αντικαταστάθηκαν από τα ΕΠΑΛ , αλλά δεν έχει καμμία σχέση , διότι η τότε ποιότητα σπουδών ήταν πολύ καλή , ιδιαίτερα γιά την Σιβιτανίδειο και την Σεβαστοπούλειο .

 

Δύο χρόνια μπορούσες να κάνεις μόνο αν είχες τελειώσει το γενικό λύκειο και μετά έκανες μόνο τα μαθήματα ειδικότητας .

 

Γενικά με τις άλλες σχολές δεν το έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.