Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Τοπογράφου Μηχανικού ΤΕ (συντήρηση - αναπαλαίωση κτιρίων)


Recommended Posts

Ε με σχολές που δεν υπάρχουν πια γνωρίζω λίγα από ότι έχει παρεί το αυτί μου...μπορεί να φταίει και το νεαρό της ηλικίας μου που δεν τα πρόλαβα αυτά.. :(

 

Γενικά με τις άλλες σχολές δεν το έχεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

....

Όσο αν έχω γνώσεις Αρχιτεκτονικής...είμαι ολίγον τι άσχετος..ο καθένας στον τομέα του...

 

;Εως πολύ θα έλεγα διότι δεν θα έλεγες ότι είπες... αλλά ορθά μίλησες τώρα οπότε άστο αυτό το σαν αυτό αφού δεν το κατέχεις.

Σαν να σου κάνω αποτύπωση και εξάρτηση εγώ με το iPhon του Σιφουνάκη.

 


...τα επαγγελματικά δικαιώματα των τοπογράφων Μηχανικών ΤΕ δεν είναι και τόσο ξεκαθαρισμένα. Σαν νέος μηχανικός θα ήθελα να ασχοληθώ και με αναπαλαιώσεις κτιρίων-μνημείων. ....

 

 

... οι Τοπογράφοι (ΤΕ)  με βάσει το πρόγραμμα σπουδών και των δικαιωμάτων τους είναι αδύνατο να αναλάβουν ανακαινίσεις και αποκαταστάσεις κτιρίων γιατί πολύ απλά μπαίνουν σε ξένα χωράφια .......

Εδώ όμως θα διαφωνήσω ότι δεν μπορείς.

Δεν μιλάω με βάση επαγγελματικά ή δικαιώματα τι έχεις και τι δεν έχεις. Δεν τα γνωρίζω καν.

Θα μιλήσω με βάση την υποδομή γνώσης που πιθανολογώ ότι έχεις και  η οποία είναι η αποτύπωση.

Για τις αναπαλαιώσεις κτιρίων φυσικά τον πρώτο λόγγο τον έχει το κτιριακό αρχιτεκτόνημα και η φροντίδα του.

Ανάλογης αξίας έχει ανά περίπτωση και τα θέματα στατικοτητας του, θεραπείας προβλημάτων.

Σημαντικό και ένα κανονιστικό πλαίσιο που υπάρχει σε ευρωπαϊκό επίπεδο και μεθόδους παρεμβάσεων.

Όλα αυτά όμως βασίζοντα πάντα μα πάντα σε μια αρίστη αποτύπωση πέραν της άριστης ιστορικής έρευνας του κτιρίου.

Εκεί άτομα με τις γνώσεις που έχεις ως υπόβαθρο μπορείς να εξειδικευτείς στην αποτύπωση των ειδικών κτιρίων και να γνωρίζεις την αξιολόγηση του τι και το πώς καταγράφεις κάποιες λεπτομέρειες που χρειάζονται και ποιες όχι.

Πάντα φυσικά με τον γενικό υπεύθυνο του έργου.

Υπάρχει όμως αντικείμενο που αν εξειδικευτείς μετράει.

 

Πέρα από θέματα δημοσιών διαγωνισμών και μελετητικά πτυχία αν θα σου χρειαστεί το επαγγελματικό δικαίωμα, δεν νομίζω να στο ζητήσει άλλος ειδικά όταν ξέρει η «πιάτσα» ότι ξέρεις.

Αυτό θα μετρήσει και τίποτα άλλο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Didonis, θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι οι Αρχιτέκτονες δεν είναι μηχανικοί - αλλά αρχιτέκτονες- πιστεύω οτι είσαι σε θέση να κατανοείς την ειδοποιό διαφορά.

Οσο αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα μια χαρά υπογράφετε στατικά [επικίνδυνη έως εγκληματική ενέργεια], τοπογραφικά [........???......] υδραυλικές μελέτες κτιρίων κ.α. δραστηριότητες, που αποκλειστικά μόνο μηχανικοί δύνανται.

Αυτά !!!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι και μηχανικοί , επειδή κάνουν και μαθήματα μηχανικού . Στο εξωτερικό αλλού είναι και αλλού δεν είναι .

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις, δεν λέω αυτό. Με ένα μάθημα (ποιό εννοείς) χαλαρού τύπου δεν γίνεσαι μηχανικός.

Το ξαναλέω, ο αρχιτέκτονας δεν λογίζεται μηχανικός παγκοσμίως.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία σίγουρα όχι . Στην Ιταλία μάλλον όχι . Στην Γερμανία , μάλλον ναί . Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός να απαντήσω . Και προφανώς δεν είναι ένα μάθημα .

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω alexios οτι εισαι Π.Μ.?

 

αν ναι τότε εγκληματείς αν κανεις αρχιτεκτονικά σε μελέτες σου...καθως δεν ειναι δουλειά του Π.Μ....σωστα? σύμφωνα με το σκεπτικό σου...περι μαθημάτων κλπ.

 

και πραγματικά με αφήνει αδιάφορο αυτο το τυράκι...ο χ αυτα ο χ τα αλλα...και γιατί οχι ο χ ολα και ο ψ τιποτα...

 

 

καλημέρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω συνάδελφε να πήγα το παίξω ειδήμων στην Αρχιτεκτονική μιας και οι γνώσεις μου στο αντικείμενο είναι είτε στην αποτύπωση μνημείων είτε στην πολεοδομία και χωροταξία.Πέραν αυτού δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις...αλλά γενικά δεν είπα καμία κοτσάνα όποτε μην προσπαθείς να εκθέσεις τις απόψεις μου..φιλικά το λέω...προς αποφυγήν παρεξήγησης...

 

;Εως πολύ θα έλεγα διότι δεν θα έλεγες ότι είπες... αλλά ορθά μίλησες τώρα οπότε άστο αυτό το σαν αυτό αφού δεν το κατέχεις.

Σαν να σου κάνω αποτύπωση και εξάρτηση εγώ με το iPhon του Σιφουνάκη.

Link to comment
Share on other sites

http://civil.teipir.gr/web/uploads/files/epaggelmatikadikaiomata.pdf

 

Παραθέτω ένα λινκ από το αξιόλογο ΤΕΙ Πειραιώς (τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ-Δομικών), το οποίο και αναφέρει στα δικαιώματα περί τοπογραφικών ακριβώς τα ίδια με τους Τοπογράφους ΤΕ με ένα μόλις μάθημα τοπογραφίας (2ου εξαμήνου). Κατά πόσο το θεωρείτε αυτό δίκαιο έναντι των τοπογράφων ΤΕ κυρίως αλλά και του πολυτεχνείου.

Link to comment
Share on other sites

αντε και σου ειπαμε κατα πόσο το θεωρούμε δίκαιο ή οχι...

 

εσυ τι άλλο διαφορετικό θα μας πεις πέρα απο το link που παρέθεσες?

 

το θέμα είναι οτι τα μαθήματα δεν σε κανουν...εσύ τα κάνεις...

 

και το ερώτημα είναι ο παπάς κάνει τα ράσα ή τα ράσα τον παπά?

να το θέσω και αλλιως...το αυγό έκανε τη κότα ή η κότα το αβγό?

 

και ένα γενικό ερώτημα...απο όσα ενας μηχανικός στην ελλάδα ΠΕ ή ΤΕ πόσα απο όσα διδάχτηκε τα εφάρμοσε?

 

παρακαλώ να κάνετε μια αναγωγή σε ποσοστό....

 

και ΤΟΝΙΖΩ δεν με ενδιαφέρει το τυρακι...ποιο τι και γιατι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.