Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν το εμβαδό ενός χώρου που υπάγεται σε ρύθμιση με το Ν.3843/2010 προσμετρά στον υπάρχοντα Σ.Δ. εφ'όσον αυτός δεν έχει εξαντληθεί?

Επίσης έχει αντιμετωπίσει κανείς σε πολεοδομία περίπτωση να ζητείται εκδοση οικοδ. άδειας για το υπόλοιπο εμβαδόν του Σ.Δ., ο οποίος δεν έχει εξαντληθεί?

Δηλαδή σε περιπτώσεις μη εξάντλησης του Σ.Δ. δεν υπάγονται οι χώροι στο Ν. 3843/2010?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι μπορεί να απαντήσει κάποιος αν η εσωτερική σκάλα πρός το υπόγειο το οποίο τακτοποιείται ώς κατοικία μπαίνει και αυτή . Αν ναί μπαίνει όλη ή η μισή ουσιαστικά πού εδράζεται στο υπόγειο;

αν όχι και την βάλεις για να μην έχεις με κανένα περίεργο πρόβλημα υπάρχει περίπτωση να μην την δεχθούν και να θέλει νέα φύλλα υπολογισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο

 

Εγκύκλιος 19/26.11.2010 (κλικ)

 

"5. Στο εμβαδόν του χώρου, που υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 δεν

προσμετρώνται οι τοίχοι πληρώσεως, των οποίων η νομιμότητα εξασφαλίζεται από

τη σχετική οικοδομική άδεια.

 

ποίους ακριβώς θεωρεί τοίχους πληρώσεως η καλλιτέχνης και τι θα γινει με τους ηδη κατατεθημενους φακελους με τις αναλογες εντολες πληρωμης κλπ...?

 

χαχα, πόσο διαφορά κάνει ένα κόμμα στα Ελληνικά !!! νομίζω ότι το κόμμα μπήκε κατά λάθος και η πραγματική έννοια είναι να διαβαστεί χωρίς το κόμμα, θα το ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Δεν το είχα παρατηρήσει ότι αλλάζει τόσο το νόημα! Συμφωνώ με stapa στην ερμηνεία χωρίς κόμμα... εκεί είναι η αλήθεια... και το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως λείπει το κόμμα πριν το "δεν προσμετρώνται" και δεν υπάρχει θέμα με αυτό πριν από το "των οποίων η..."

Δηλαδή σωστότερο θα ήταν αν έλεγε:

5. Στο εμβαδόν του χώρου, που υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10, δεν

προσμετρώνται οι τοίχοι πληρώσεως, των οποίων η νομιμότητα εξασφαλίζεται από

τη σχετική οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Όσα...κόμματα και να μπουν δεν έχει σημασία: το "των οποίων" δεν μπορεί παρά να αφορά σε πληθυντικό - και ο μόνος πληθυντικός είναι "οι τοίχοι". Και επειδή στην πρόταση αναφέρεται μόνο το "εμβαδόν του χώρου, που υπάγεται στη ρύθμιση" οι τοίχοι είναι αυτού του χώρου και όχι κάποιου άλλου. Και αφού δεν προσδιορίζει εσωτερικούς, περιμετρικούς ή άλλους τους δέχεσαι όλους τους τοίχους.

 

Η ορθή χρήση του "," (ώστε να προσδιορίζει εννοιολογικά μια πρόταση) προϋποθέτει καλή γνώση της Ελληνικής Γραμματικής - φαίνεται στο Υπουργείο να το κατέχουν το άθλημα? (ρητορικό...).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σοφίτα κάτω από 4ριχτη κεκλιμένη σκεπή, με μέγιστο ύψος 2,40m, ελάχιστο 1,00m και μέσο ύψος 1,60m. Στην τακτοποίηση θα μπει ολόκληρο το εμβαδό; Θέλω να πω: από πιο ύψος και πάνω ο χώρος μπορεί να έχει οποιαδήποτε κύρια χρήση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος εάν στους Η/Χ εκτός από τοιχοποιίες μπορούμε να αφαιρούμε και το μπροστινό στηθαίο των 20 εκ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.