Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Βρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που το ψάχνω για την αδερφή μου?

Είναι σχεδιάστρια από ΙΕΚ και δούλευε σε μια εταιρεία για 2 χρόνια με δελτία παροχής υπηρεσιών. Το καλοκαίρι έκλεισε τα βιβλία της και έκανε διακοπή από την εφορία και τώρα είναι στην ίδια εταιρεία αλλά με ΙΚΑ. Παίρνει 800 € τον μήνα και τον ίδιο μισθό έπαιρνε και με τα δελτία υπηρεσιών που είχε.

Πρέπει να πληρώσει την περαίωση της? Δεδομένου ότι έχει κλείσει τα βιβλία.

Για μένα είναι πολύ άδικο γιατί δεν έχει / είχε μεγάλο εισόδημα και τα 500 € που της ήρθαν είναι πολλά.

Η γνώμη μου είναι να μην πληρώσει γιατι δεν έχει να φοβηθεί κάτι σε μελλοντικό έλεγχο.

Της είπα όμως ότι θα το ψάξω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί ήδη, ότι τα 3 πρώτα χρόνια από την έναρξη, δεν επιβάλλονται πρόστιμα για παραβάσεις του ΚΒΣ. Κατά συνέπεια δε βλέπω το λόγο να κάνει περαίωση και μόνο για αυτό το λόγο.

Βγαίνει ο ίδιος ο υπουργός οικονομικών και λέει "αγνοήστε την περαίωση, είναι εντελώς προεραιτική, δεν γίνεστε στόχος ακόμα και αν δεν υπαχθείτε, αν και όταν είναι να ελεγχθείτε θα ελέγχθείτε". Ενώ θα είχε συμφέρον να πει τα ακριβώς αντίθετα. Δηλαδή τι άλλο πρέπει να πει για να πειστείτε ορισμένοι, ότι είναι βλακεία η περαίωση για εμάς; Πραγματικά απορώ τι καθόμαστε και συζητάμε ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει ο ίδιος ο υπουργός οικονομικών και λέει "αγνοήστε την περαίωση, είναι εντελώς προεραιτική, δεν γίνεστε στόχος ακόμα και αν δεν υπαχθείτε, αν και όταν είναι να ελεγχθείτε θα ελέγχθείτε". Ενώ θα είχε συμφέρον να πει τα ακριβώς αντίθετα. Δηλαδή τι άλλο πρέπει να πει για να πειστείτε ορισμένοι, ότι είναι βλακεία η περαίωση για εμάς; Πραγματικά απορώ τι καθόμαστε και συζητάμε ακόμα...

 

 

κοίτα το τι λένε πριν τις εκλογές και τι λένε μετά είναι μια μεγάλη ιστορία. Οπότε ότι δήλωση και αν κάνει οποιοσδήποτε Υπουργός οικονομικών εγώ προσωπικά δεν την πιστεύω. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς ανεξάρτητα από τις δηλώσεις. 'Έχεις δίκιο η "επανάσταση" ξεκινάει από εμάς τους ίδιους. Το θέμα είναι να υπάρχει συμμετοχή. Πχ ο σύλλογος των καλλιτεχνών που δουλεύουν με μπλοκάκι βγήκε σύσσωμος και είπε με δήλωση του ‘όχι στην περαίωση. Εμείς οι μηχανικοί είμαστε άλλο φρούτο. Όταν οι πιο παλιοί μου συνάδερφοι λένε ατάκες του στυλ «μια χαρά μου έκατσε αυτή η περαίωση» ή τρέχουν και τα πληρώνουν την επόμενη κιόλας μέρα από τη μία σε κάνουν να νιώθεις ηλίθιος που δεν έκλεβες τόσα χρόνια από την άλλη αναρωτιέσαι αν φύγουν όλοι αυτοί από τη μέση τότε ποιοι θα μείνουν να ελέγξουν ;

 

Πάντως επειδή με απασχολεί πολύ να πληρώνω κερατιάτικα για χρονιές με τζίρο 5.000 – 10.000 700 ευρώ ανά χρήση, μπήκα σε διάφορα fora λογιστών και εκεί αναφέρουν ότι οι πιο πολλοί πελάτες τους αρνούνται να πληρώσουν. (θετικό!!!)

Επίσης μία πιθανή λύση, για όσους βρίσκονται στην δική μου την φάση που είμαι λίγο φοβητσιάρα και αν δω εφοριακό θα με ψαρώσει απίστευτα, είναι αν έχετε κάποιον λογιστή που να εμπιστέυεστε και που έχει μια εμπειρία σε ελέγχους, να σας ρίξει μια ματιά στα βιβλία σας και στις δηλώσεις. Αν κρίνει, στα πρόχειρα, ότι οι όποιες παραβάσεις έχουν γίνει δεν θα επισύρουν κανένα μεγάλο πρόστιμο τότε πραγματικά αξίζει (προσωπική άποψη πάντα) να το ρισκάρετε. Εγώ μάλλον κάπως έτσι θα κινηθώ στις ελάχιστες μέρες που απομένουν να αποφασίσω.

 

 

Επίσης επαναλαμβάνομαι αλλά έχει δει κανείς το νομοσχέδιο; Ξέρει αν γράφεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να ξεκινήσεις να περαιώνεις από την πρώτη χρήση; Τα σημειώματα που έστειλαν δείχνουν ξεκάθαρα ότι μόνο έτσι γίνεται. Αλλά με όσα λάθη που έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα το τι λένε πριν τις εκλογές και τι λένε μετά

ει αν γράφεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να ξεκινήσεις να περαιώνεις από την πρώτη χρήση; Τα σημειώματα που έστειλαν δείχνουν ξεκάθαρα ότι μόνο έτσι γίνεται. Αλλά με όσα λάθη που έχουν γίνει.

 

 

Το έχουμε δει . Ξεκινάς από την αρχή και προχωράς όσο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο! Εγώ το 2009 (χρήση 2008 ) δεν έκανα αυτοπεραίωση γιατί ειχα λίγα έσοδα αλλα πολλά έξοδα, άρα δεν προσαύξησα το συντελεστή κατά 20%,......

 

Topap, αν η διαφορά πραγματικών και τεκμαρτών ήταν μεγάλη, πάλι έπρεπε να κάνεις προσαύξηση 20%, άσχετα αν μπήκες μέσα εκείνη την χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες... Τον Απρίλιο του 2008 ειχα κανει έναρξη στην εφορία οπότε μέχρι το τέλος του χρόνου είχα λίγα έσοδα. Το 2008 όμως ξεκίνησα και τη χρονομίσθωση στο αυτοκίνητο οπότε τα πραγματικά μου έξοδα μου ήταν 2 φορές παραπάνω απο τα τεκμαρτα έξοδα και απο τα έσοδα... 8-):cool:8-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα.

Απλά λέω πως και πάλι έπρεπε να κάνεις την προσαύξηση.

Δηλαδή είχες 2000€ έσοδα, 3000€ πραγματικά έξοδα και 1240€ τεκμαρτά έξοδα.

Έπρεπε να κάνεις προσαύξηση και να δηλώσεις ως εισόδημα από ελευθ. επαγγέλματα 912€ και όχι 760€. (υποθέτω συντελεστή 38%).

Πλέον όμως είναι άσχετο αφού δεν υπάρχουν ΣΚΚ αλλά είμαστε και σε λάθος νήμα :)

Link to comment
Share on other sites

@Erling,

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό. Αφού τα πραγματικά έξοδα δεν διαφέρουν λιγότερο απο 80% (πχ στο παραδειγμα σου εφόσον τα πραγματικά έξοδα μου ηταν παραπάνω απο 80% x 1240€ = 992€) τότε δεν υπάρχει λόγος προσαύξησης 20%.

Τι δεν καταλαβαίνω σε αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι επειδή υπάρχει προφανής δυσαναλογία (έτσι το έλεγε ο νόμος νομίζω) μεταξύ πραγματικών και τεκμαρτών εξόδων, έπρεπε να κάνεις προσαύξηση.

Προφανή δυσαναλογία έχεις, διότι η διαφορά μεταξύ τεκμαρτών και πραγματικών (3000-1240=1760€) είναι μεγαλύτερη από το 20% των τεκμαρτών (248€)

Link to comment
Share on other sites

Η προφανής δυσαναλογία ισχυει μόνο προς τα κάτω, και έτσι είναι το λογικό. Αντιγράφω απο το βιβλίο της Μπόσκου, σελ. 26:

 

Ο ΣΚΚ δεν προσαυξάνεται, όταν οι πραγματικές δαπάνες είναι μεγαλύτερες των τεκμαρτών. Ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. προσαυξάνει κατά 20% τους ΣΚΚ της παρ. 5 του άρθρου 49 του ΚΦΕ, μόνο όταν οι πραγματικές δαπάνες που προκύπτουν από τα βιβλία και τα στοιχεία του υπόχρεου είναι δυσαναλόγως κατώτερες από τις τεκμαρτές, δηλαδή όταν οι πραγματικές δαπάνες είναι κατώτερες από τις τεκμαρτές κατά ποσοστό μεγαλύτερο του 20%. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση οι ΣΚΚ δεν προσαυξάνονται. Συνεπώς στην περίπτωση που οι πραγματικές δαπάνες που προκύπτουν από επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία είναι ανώτερες από τις τεκμαρτές, ο ΣΚΚ της παρ. 5 του άρθρου 49 δεν προσαυξάνεται (σχετ. 1121218/ 2129/Α0012/22/12/1997 έγγραφο).

 

 

Προς στιγμήν, με τρόμαξες... μπα σε καλό σου Erling...:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.