Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Εγώ θα επικεντρονόμουν στο πρώτο μέρος της τελευταίας παραγράφου και όχι στο δεύτερο.

 

"Γενικά τα πιο πάνω αναφερόμενα πρέπει να είναι μεγάλης έκτασης συγκρινόμενα με το οικονομικό μέγεθος του υπόχρεου. "

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και αυτό σημαίνει τίποτε όπως είναι γραμμένο. Υπάρχουν και άλλα με τα οποία πρέπει να συνδιαστεί για να βγάλεις άκρη.

Από μόνα τους αυτά τα αποσπάσματα της νομοθεσίας είναι αόριστα και ασαφή και σίγουρα δεν μπορεί να αποτελέσουν οδηγό συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν θές να πληρώσεις όλο το ποσό πρέπει να γίνει ώς τις 18; ή πληρώνεις το 20% ώς τις 18 και μετά ώς 31/12/2010 πληρώνεις με το νέο ειδοποιητήριο όλο το υπόλοιπο ποσό και σού γίνεται έκπτωση 10% στο 80%;

Link to comment
Share on other sites

και εγω το εχω απορια αυτο, οπως επισης εχω και την εξης απορια: σε ποια τραπεζα τα πληρωνεις? σε οποια να'ναι? και επισης αφου πληρωσεις κρατας τις αποδειξεις της τραπεζας και με αυτες εισαι οκ σε περιπτωση ελεγχου ή πρεπει να περασεις και απο εφορια μετα να σου δωσει κανενα μπακαλοχαρτο και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στείλανε να περαιώσω 2 οικονομικά έτη στα οποία είχα 0 εισόδημα και ήμουν φαντάρος!Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι!Και μου ζητάνε και 1000 ευρώ!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!$!@$#!@#$!@#%$

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κάποιος αν θές να πληρώσεις όλο το ποσό πρέπει να γίνει ώς τις 18; ή πληρώνεις το 20% ώς τις 18 και μετά ώς 31/12/2010 πληρώνεις με το νέο ειδοποιητήριο όλο το υπόλοιπο ποσό και σού γίνεται έκπτωση 10% στο 80%;

 

Exει ήδη απαντηθεί και ισχύει όπως το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

έκανα έναρξη το 2008 με έδρα το σπίτι,δεν είχα εισοδήματα και έκανα μηδενική δήλωση .στο τέλος του 2009 έκανα αλλαγή έδρας σε έναν χώρο που τον λειτουργώ ως γραφείο(έκοψα τιμολόγια στο όνομα μου για να πάρω την επιδότηση του οαεδ αλλά ρωρίς έσοδα για το 2009).ουσιαστικά έχω έισοδήματα απο το 2010 που έκανα τις πρώτες μου δουλείες.Ρώτησα τον λογιστή και μου είπε οτι λογικά θα μου έρθει και εμένα περαίωση γιατι δεν είχαμε κλέισει βιβλία για το 2008 κ 2009.Τι να έκλεινα δηλαδή το μηδέν?πλάκα μας κάνουν?υποτίθεται οτι η προθεσμία τελειώνει σε μια δυο μέρες και δεν ξέρω αν θα μου έρθει κάτι και πότε,μπάινω στο site του υπουργείου και δεν δέχεται τον κωδικό μου,ένα μπάχαλο δηλαδή.Θα μου'ρθει κανα 1500 να πληρώσω και θα πάθω εγκεφαλικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, από που προκύπτει ότι καλά και σώνει πρέπει να πληρώσετε για να περαιώσετε.Αν δεν υπάρχει κάτι προς περαίωση, δεν αποδεχόμαστε (δια της πληρωμής) το σχετικό σημείωμα. Ετσι απλά και χωρίς πανικό.

Link to comment
Share on other sites

το άλλο που με τρελαίνει και όποιος μπορει ας απαντήσει .Μου έδωσε ο λογιστής μου τον κωδικό μου,με τον οποίο μπαίνει στο σύστημα και καταθέτει ότι με αφορά.Υποτίθεται με τον ίδιο κωδικο θα εμπαινα στο τaxis αλλά εμένα ο κωδικός μου δεν είναι με λατινικούς χαρακτήρες όπως ζητάει εκεί και δεν με εισαγει στο σύστημα.Τελικά θέλει λατινικούς χαρακτήρες ή όχι?Είπα στον λογιστη μου να τους αλλάξω και μου είπε ΟΧΙ!!!πως θα μπαινει εκείνος μετα????και εγώ πως θα μπω ρε φιλαράκι?όλα τα είχαμε η περαίση μας έλειπε.

Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει η περαίωση με αυτό που ρωτάτε ? Το " φιλαράκι " πως "μπαίνει" και εσείς δεν μπορείτε. Κάτι δεν γίνεται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.