Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Επειδή η παράταση της προθεσμίας ....παρέτεινε και την αμφιβολία μου αν θα πληρώσω η όχι σας παραθέτω την περίπτωση μου (κυρίως στον Σωτήρη ) και περιμένω γνώμες.

έναρξη 2002 (έχω περαιώσει για αυτή τη χρήση παλιότερα)

2003,2004,2005,2006,2007 πήγα με συντελεστή 72%

2008 και 2009 πήγα με συντελεστή 26,4% (22% χ 1,2)

Σε πιθανό έλεγχο δεν με ανησυχεί ο συντελεστής 26,4 των 2 τελευταίων ετών που εν πάσει περιπτώσει τον υποστηρίζω και αποδέχομαι πιθανό πρόστιμο σε έλεγχο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι τα λοιπά πρόστιμα ενδεχόμενου ελέγχου.

Επ΄αυτών έχω και κάποιες ερωτήσεις

1. Στα έξοδα δεν έβαζα ποτέ " εξωτικά πουλιά " αλλά συστηματικά έκανα το λάθος να περνάω τα πάγια (εξοπλισμό) μαζί με τις δαπάνες τόσο στο βιβλίο εσόδων - εξόδων όσο και στις περιοδικές και εκκαθαριστικές ΦΠΑ.

Σε λεφτά που έπρεπε να αποδίδω δεν άλλαζε κάτι αλλα άπό ότι κατάλαβα πρόσφατα έκανα λάθος....

Θα έχω πρόστιμο για αυτά σε πιθανό έλεγχο και πόσο?

Σημειώνω πως όλα τα πάγια είναι κάτω των 1200 euro και η απόσβεση είναι στο πρώτο έτος.

2. Για το παραπάνω λάθος στα 3 πρώτα χρόνια από την έναρξη ισχύει η αμνηστία προστίμων που διάβασα?

3. Μπορώ να κάνω κάποιες ενέργειες έστω και τώρα για να διορθώσω - μειώσω τα αποτελέσματα του παραπάνω λάθους?

4. Μια τελευταία ερώτηση για πρόβλημα γνωστού .. αν περαιώσεις χρήση για την οποία δεν έκανες συγκεντρωτική καθαρίζεις με την περαίωση η μπορεί να επανέλθουν και να σου βάλουν πρόστιμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω ακούσει για Χ80 τα πρόστιμα, δηλαδή έκρυψες Φ.Π.Α. 20,00€, θα πληρώσεις πρόστιμο 1.600,00€.

Μπορεί να κάνω και λάθος

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια αφελης ερωτηση;

 

 

με το να αποδεχτει καποιος περαιωση ...δεν αποδεχεται οτι κλεβει;

 

και γιατι ολοι εσεις που "διαμαρτυρεστε" σκεφτεστε καν να την αποδεχτειτε εφοσον ειστε καθαροι...;;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα armin πώς έχουν τα πράγματα:

 

στην εποχή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας,όταν ο Έπαρχος έκανε πολλά όργια, απλά έκανε επιδρομές στα χωριά κ έπαιρνε παραπάνω σιτάρι ως φόρο.

 

Στην εποχή του Νεοελληνικού Κράτους, όταν ταϊζονται 3.000.000 πρασινοφρουροί για να δεχθούν κ να αποκρύψουν τους ταϊστές τους, τα υπόλοιπα 7.000.000 πρέπει να βρουν πώς θα πληρώσουν τα σπασμένα.

 

Κ καθώς ο Έλληνας είναι ένας ζωντανός οργανισμός που ΔΕΝ τον πιάνει το κοινώς αποδεκτό θεσμοθετημένο Δίκαιο αλλά ΠΑΝΤΑ κ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ προσπαθεί να αποδώσει ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟ δικαιοσύνη, προφανώς κ θα υπάρξει ΓΚΡΙΝΙΑ.

 

Επομένως, αυτή τη στιγμή όλοι μας προσπθούμε να αποδώσουμε δικαιοσύνη στον ίδιο μας τον εαυτό.

 

Εγώ σε μένα την απέδωσα ήδη.Οι υπόλοιποι που δεν θα αποδώσουν, απλά έχουν διαφορετική αντίληψη δικαίου από εμένα.Έτσι είναι τα πράγματα,δεν υπάρχει κοινό δίκαιο για όλους.Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο μας αρέσουν οι Μπανανίες,όσο κ να φωνάζουμε.Διότι στις Μπανανίες, όποιος έχει λεφτά, αυτός κάνει κουμάντο.

 

ΑΠΟΛΥΤΗ δικαιοσύνη είναι λοιπόν (κατά τη γνώμη μου πάντα), 3.000.000 να τρώνε έτοιμο φαί,κ τα υπόλοιπα 7.000.000 που δεν έχουν έτοιμο φαί να προσπαθούν να διαφυλάξουν-αποκρύψουν το δικό τους.Κ όταν τα 3 πάνε να ζητήσουν από τα 7 τα κρυμμένα, τότε τα 7 να τους δίνουν μια χούφτα κ να παραγράφουν τα υπόλοιπα κρυμμένα.

 

Αυτά για την περαίωση!Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στην Κυβέρνηση γι' αυτή τη φανταστική ιδέα,που όπως κ να τη δει κανείς, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!Πραγματικά,όσους ξέρω που την πλήρωσαν,όχι μόνο την πλήρωσαν με ΚΛΕΙΣΤΑ μάτια,αλλά είχαν πεθάνει κ από τα γέλια!!!! :lol::lol::lol::lol:Έτσι ξεκίναγε κ το προσχέδιο νόμου:''το κράτος σε αυτή τη δύσκολη ώρα,καλεί τους φορολογούμενους να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές!'':lol::lol:K όχι μόνο αυτό,αλλά όποιος πλήρωσε πήρε κ δώρο μια κονκάρδα με την ελληνική σημαία!!! :lol:ΑΥΤΟ είναι το Κράτος προδοτών!!!!

 

p.s.: έβλεπα σήμερα τους συνδικαλιστές ΔΕΗ να γκρινιάζουν.......α ρε @#$%δες ήρθε επιτέλους κ εσάς η ώρα σας,που θα ΜΑΤΩΝΕΤΕ για το μεροκάματο........παλιοπ@##$%^ αρ@#$$ μου@@#$$% πισωγλ@#@#$$% που ήσασταν με την καραμέλα της ''πλουτοκρατίας'' τόσα χρόνια..........

 

Το έτοιμο φαι ΤΕΛΟΣ για τα υπόλοιπα 3.000.000.Από εδώ κ στο εξής,όποιος από αυτούς θέλει να φάει,θα πρέπει είτε να δουλέψει,είτε να πουλήσει καμιά παραλία,μέσω της αγαπημένης μας Μπανανίας!!!:lol:ΑΝΤΡΕΑ-ΖΕΙΣ-ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ιστορίες περαίωσης μέρος 46.767 ...

 

Προσωπικά μου ήρθε το χαρτί της περαίωσης παρόλο που ούτε δύο διαχειριστικές χρήσεις δεν έχω κλείσει.

Και ρωτάω, ακόμη και να έκανα "οικονομικές ατασθαλίες" όπως αυτές που υποτίθεται ότι συγχωρεί η περαίωση, ΠΟΣΕΣ θα μπορούσα να είχα κάνει σε μιάμιση διαχειριστική χρήση??????? Έλεος δηλαδή...

 

(μήπως με βρήκαν μικρό και με εκμεταλλεύονται??)

 

Προσωπική γνώμη:

 

α) Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις ΔΕΝ κάνεις περαίωση

β) Αν δεν έχεις λεφτά, ΔΕΝ κάνεις περαίωση

β) Κάνεις περαίωση μόνο αν πιστεύεις ειλικρινά ότι θα βοηθήσεις το κράτος να πάει μπροστά (άσχετα αν είσαι ή όχι μέρος του προβλήματος)

 

Και ειλικρινά ψάχνοντας τον τρόπο φορολόγησης των μηχανικών και κάποιων πελατών μου, έκανα και γω την θλιβερή διαπίστωση ότι ΚΑΘΕ χρόνο σχεδόν αλλάζει το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας... οπότε ότι κάνουμε σήμερα θα ακυρωθεί του χρόνου (καλά να 'μαστε)

 

 

Υ.Γ: Μήπως διπλο-post-αρα;

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια αφελης ερωτηση;

 

 

με το να αποδεχτει καποιος περαιωση ...δεν αποδεχεται οτι κλεβει;

 

 

Οχι δεν είναι απαραίτητα έτσι.

Δεν είναι όλα είτε άσπρα,είτε μαύρα. Υπάρχουν και ενδιάμεσες αποχρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι απαραίτητα έτσι.

Δεν είναι όλα είτε άσπρα,είτε μαύρα. Υπάρχουν και ενδιάμεσες αποχρώσεις.

 

Η ενδιάμεση απόχρωση δεν είναι κλέψιμο? Ή απλά είναι ένα παραθυράκι του νόμου και άρα νόμιμο αλλά μη ηθικό;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω ακούσει για Χ80 τα πρόστιμα, δηλαδή έκρυψες Φ.Π.Α. 20,00€, θα πληρώσεις πρόστιμο 1.600,00€.

Μπορεί να κάνω και λάθος

 

 

Ο πολλαπλασιασμός είναι σωστός, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην φορολογική νομοθεσία. (όσο ακούτε τους διάφορους ΑΥΤΙΑΔΕΣ, τόσο θα τρέχετε στις πάσης φύσεως περαιώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.