Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περαίωση


Recommended Posts

Η ενδιάμεση απόχρωση δεν είναι κλέψιμο? Ή απλά είναι ένα παραθυράκι του νόμου και άρα νόμιμο αλλά μη ηθικό;

 

 

 

Μπορεί και να μην είναι κλέψιμο, άλλα ούτε και παραθυράκι.

Link to comment
Share on other sites

με το να αποδεχτει καποιος περαιωση ...δεν αποδεχεται οτι κλεβει;

 

και γιατι ολοι εσεις που "διαμαρτυρεστε" σκεφτεστε καν να την αποδεχτειτε εφοσον ειστε καθαροι...;;)

 

zavi δεν μου απαντησες

 

φιλοσοφησες θα λεγα

 

Ok,θα σου απαντήσω ΠΙΟ ωμά:

 

Με το να αποδέχεται,μπορεί να συμβαινουν τα εξής πιθανά ενδεχόμενα:

 

 

  • απέκρυπτε εισόδημα από μίσθωση ακινήτου
  • πολλά λάθη στα βιβλία του
  • ξέρει τον εφοριακό της γειτονιάς ότι είναι λαμόγιος
  • δεν κατέθεσε συμφωνητικό για κάποια δουλειά άνω των 6.000 ευρώ (τις άδειές σας όλοι τις έχετε καταθέσει με συμφωνητικό παρεπιπτόντως?;))
  • κατά τεκμήριο στις προηγούμενες διαχειριστικές χρήσεις δεν έβγαινε
  • δήλωσε χαμηλότερο ΜΣΚΚ από αυτόν που έπρεπε
  • καταλαβαίνει ότι σε πιθανό έλεγχο το πρόστιμο θα είναι πολλαπλάσιο
  • έχει περάσει πολλές δαπάνες που κανονικά δεν περνάνε
  • βγάζει μαύρα λεφτά από εμπόριο κόκας κ τ' ασπρίζει με βιτρίνα εταιρείας

Τώρα το γιατί γκρινιάζει ο καθένας,ΠΟΥ να ξέρω......έκανα απόπειρα να απαντήσω!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ολα (πλην του 3ου) δηλαδη ειναι παρανομος ( -εν δυναμει κλεφτης (;))

 

σωστα;

 

εν ολιγοις φιλε συναδελφε και ομοιδεατη zavi

αυτο που θελω να περασω ειναι να μην βγαζουμε την ουρα μας εξω διοτι ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.(βασικα φταιμε ΜΟΝΟ εμεις αλλα δεν ειναι το θεμας μας τωρα)

 

ναι τραγικο το κρατος ναι δεν ξερουνε που πανε τα τεσσερα ναι οι κινησεις που κανουν ειναι απελπισμενες και απελπιστικες αλλα κι εμεις ως πολιτες οταν πρωτο μελημα μας εχουμε τη ρεμουλα και την λαμογια δεν εχουμε δικαιωμα να γκρινιαζουμε τοσο.

 

ειναι γνωστο αλλωστε οτι :

καθε λαος εχει τον ηγετη που του αξιζει. κισσινγκερ

Link to comment
Share on other sites

 

ναι τραγικο το κρατος ναι δεν ξερουνε που πανε τα τεσσερα ναι οι κινησεις που κανουν ειναι απελπισμενες και απελπιστικες αλλα κι εμεις ως πολιτες οταν πρωτο μελημα μας εχουμε τη ρεμουλα και την λαμογια δεν εχουμε δικαιωμα να γκρινιαζουμε τοσο.

 

ειναι γνωστο αλλωστε οτι :

καθε λαος εχει τον ηγετη που του αξιζει. κισσινγκερ

 

Μα,αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φίλε!!!!!Ε-Ν-Ν-Ο-Ε-Ι-Τ-Α-Ι

 

ΕΜΕΙΣ πρώτοι απ' όλους διαλέξαμε να μην έχουμε κοινωνικό κράτος.Εϊμαστε ένα έθνος Π-Ρ-Ο-Δ-Ο-Τ-Ω-Ν οι οποίοι συνεργάζονται ΜΟΝΟ κάτω από εξωτερική απειλή,όπως ακριβώς τώρα.

 

Αν θέλαμε καλύτερους ηγέτες,θα τους είχαμε.Αλλά δεν τους θέλουμε,γιατί μας βολεύουν σε θεσάρες στον ΟΤΕ,στον ΟΣΕ,στην Τράπεζα της Ελλάδος κλπκλπ........

 

Εγώ πρώτος απ' όλους δηλώνω ότι ΜΙΣΩ τον συμπολίτη μου.Τον Μ-Ι-Σ-Ω.Εκτός συνόρων ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να λέω ότι είμαι Έλληνας.Είμαι κ εγώ ίδιος με τους συμπολίτες μου.Στο τέλος δεν θα αντέχω τόσο τον εαυτό μου,ώστε θα κάνω χαρακίρι.

 

Πλήρωσα περαίωση γιατί τα βιβλία μου μόνο με πίνακα ζωγραφικής συγκρίνονται.!!!!!!:lol::lol::lol:Τα γράφω κάθε 3 χρόνια,κ συνέχεια είμαι αναποφάσιστος τί περνάει κ τι δεν περνάει.....!!!!:lol:

 

Καταραμένη ράτσα.............fracking greeks!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

[*]δεν κατέθεσε συμφωνητικό για κάποια δουλειά άνω των 6.000 ευρώ (τις άδειές σας όλοι τις έχετε καταθέσει με συμφωνητικό παρεπιπτόντως?;))

 

Γιατί πρέπει; Κάνουμε δήλωση ανάθεσης-ανάληψης, κόβουμε ΑΠΥ, θάπρεπε να κάνουμε και συμφωνητικό;;

 

Επιπλέον φίλε armin, το να πληρώσεις περαίωση δεν σημαίνει ότι έκλεβες. Αυτό είναι λάθος λογική...

Ο πιο τέλειος να είσαι, αν έρθουν να σε ελέγξουν θα σε ξετινάξουν...

 

Η περαίωση είναι απατεωνιά! Είναι "λωποδυσία" του ίδιου του κράτους! Και καλλιεργεί και νοοτροπίες: Από εδώ και πέρα θα το σκεφτώ πάρα πολύ να είμαι τόσο τυπικός με τα βιβλία μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

μη το λες διότι ικανούς τους έχω να ξεπούνε

 

και το ξαναλέω αν τυχόν διαπιστωθεί συμμετοχή σε κομπίνες πχ εικονικά τιμολόγια κλπ

περαίωση-ξεπεραίωση σε έλεγχουν και λες και ενα τραγούδι

Link to comment
Share on other sites

Armin

Τις πρώτες χρονιές έκοψα κάποιες δαπάνες σε τιμολόγια τα οποία δεν τις πέρασα μετά στα βιβλία γιατί δεν έπρεπε να τις περάσω και κακώς είχα ζητήσει να κοπούν τιμολόγια. Δεν έκλεψα αλλά αυτό είναι παράβαση.

 

Την πρώτη χρονιά την περιοδική δήλωση Φ.Π.Α κάποιου τριμήνου επειδή ήταν πιστωτική δεν την κατέθεσα στην εφορία οπότε για την εφορία θεωρήθηκε μηδενική. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έκλεψα αλλά χάρισα στο κράτος όλο το ΦΠΑ των δαπανών μου εκείνου του τριμήνου. Τον έφορο όμως δεν τον νοιάζει τι χάρισα εγώ στο κράτος από βλακεία μου, για αυτόν ΑΥΤΟ είναι παράβαση.

 

Τον τρίτο ή τέταρτο χρόνο αποφάσισα να μην περνάω τους λογαριασμούς του τηλεφώνου /3 γιατί για 10 -15 που θα γλίτωνα βαριόμουν να τα περνάω στα βιβλία, οπότε χάρισα και όλα τα επόμενα χρόνια το ΦΠΑ του τηλεφώνου στο Κράτος... Σε πληροφορώ ότι πρόσφατα έμαθα από λογιστή ότι και αυτό παράβαση είναι.

 

Και τέλος, μία χρονιά επειδή πήγα σε έργο εκτός Αθηνών για επίβλεψη, χρησιμοποιούσα το λαπτοπ μου, το αυτοκίνητο μου, το κινητό μου, τον εξοπλισμό μου άποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον συντελεστή 38% και όχι τον 60% όπως τις άλλες χρονιές. Για έναν εφοριακό και αυτό παράβαση μπορεί να θεωρηθεί δεδομένου ότι τις άλλες χρονιές με τον ίδιο πελάτη χρησιμοποιούσα το 60%.

 

 

Τα παραπάνω δεν με κάνουν κλέφτη αλλά σίγουρα με κάνουν παραβάτη. Και αν σκέφτομαι να κάνω περαίωση δεν είναι επειδή έκλεψα και θέλω να τα κρύψω αλλά επειδή τα πρόστιμα από τις χαζοπαραβάσεις μπορούν να υπερβούν το ποσό της περαίωσης ανάλογα με τις ορεξούλες του ελεγκτή.

 

 

υγ. συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τον τρίτο ή τέταρτο χρόνο αποφάσισα να μην περνάω τους λογαριασμούς του τηλεφώνου /3 γιατί για 10 -15 που θα γλίτωνα βαριόμουν να τα περνάω στα βιβλία, οπότε χάρισα και όλα τα επόμενα χρόνια το ΦΠΑ του τηλεφώνου στο Κράτος... Σε πληροφορώ ότι πρόσφατα έμαθα από λογιστή ότι και αυτό παράβαση είναι.

 

Και τέλος, μία χρονιά επειδή πήγα σε έργο εκτός Αθηνών για επίβλεψη, χρησιμοποιούσα το λαπτοπ μου, το αυτοκίνητο μου, το κινητό μου, τον εξοπλισμό μου άποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον συντελεστή 38% και όχι τον 60% όπως τις άλλες χρονιές. Για έναν εφοριακό και αυτό παράβαση μπορεί να θεωρηθεί δεδομένου ότι τις άλλες χρονιές με τον ίδιο πελάτη χρησιμοποιούσα το 60%.

 

Ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο ισχύει. Να αλλάξεις λογιστή.

Αλίμονο αν ήταν παράβαση το να μην περνάς δαπάνες. Εσύ αποφασίζεις το τι είναι δαπάνη και πότε αυτή υφίσταται.. Εκείνο τον καιρό αποφάσισες ότι επαγγελματικές δαπάνες τηλεφώνου δεν είχες, γιατί οι δουλειές που έκανες είχαν κλειστεί (και άρα είχες δαπάνες τηλεφώνου) τα προηγούμενα χρόνια.

Επίσης δεν ισχύει αυτό για τον συντελεστή. Τι πάει να πει "ίδιος πελάτης"; Άλλες χρονιές ήταν εργοδότης και χρησιμοποιούσες την υποδομή του και πήγαινες με 60%, αυτή τη χρονιά έγινε πελάτης σου (άρχισες να χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό) και πήγες με 38%. Και ταυτόχρονα μπορούσαν να παίζουν οι δυο διαφορετικοί συντελεστές. Κάποιες δουλειές τις έκανες για αυτόν με την υποδομή του και κάποιες άλλες ως υπεργολάβος. Δηλαδή δε μπορούμε να αλλάξουμε καθεστώς συνεργασίας επειδή φαίνεται "περίεργο" στην εφορία; Ας σοβαρευτούν λιγάκι γιατί υπάρχουν και δικαστήρια και ατομική αναζήτηση ευθυνών από κάποιο σημείο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

tpanag και εγώ ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα χρησιμοποίησα στον λογιστή στον οποίο πήγα τώρα τα βιβλία για να ρίξει μια ματιά και μου κατέγραψε όλες αυτές τις πιθανές τις κατά το γράμμα του νόμου "παραβάσεις".

Για τις δαπάνες μου είπε ότι του έτυχε σε πρόσφατο έλεγχο και μάλιστα στο λογισμικό που έχει για να ελέγχει τους πελάτες του έβαλε σαν παράμετρο στο σύστημα να "χτυπάει" και αυτό.

Αυτό που μου είπε ειδικά για τον συντελεστή είναι : κοίτα αν τον πείσεις έχεις καλώς αν δεν τον πείσεις ο φόρος που είχες "γλιτώσει" τότε με τον συντελεστή 38% είναι της τάξεως των 2.000 με έναν συντελεστή βαρύτητας κτλ κτλ και κάτι ποσοστά ανά χρόνο πήγε 2000*1,90 = 3.800. Αυτά με το καλημέρα σας αν αυτός (ελεγκτής) δεν είναι διαπραγματεύσιμος."

 

Να σου πω και εγώ πολύ προβληματισμένη είμαι. Λογιστής δεν είμαι να έχω εμπειρία από ελέγχους. Ως μηχανικός και με θετικό τρόπο σκέψης πιστεύω πολύ στην κρίση των ανθρώπων και στη λογική των πραγμάτων αλλά είμαι πολύ νευριασμένη γιατί η λογική στην Ελλάδα καταρρίπτεται μέρα με τη μέρα και η κρίση στους δημοσίους υπαλλήλους είναι δυσεύρετη. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.