Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω γιατι εχει δημιουργει συγχυση.

Εμενα μου φαινεται σαφες...

Απ το δαπεδο του υπογειου μεχρι το δωμα...

------

Περιπτωση υπογειου με χρηση σταθμευσης...

Εχει γινει κανονικο σπιτι με μπανιο κουζινα κτλ...

Θεωρητικα μπορουν μονο να τακτοποιησουν τους χωρους που απο βοηθητικη χρηση ( γκαραζ) εχουν πλεον κυρια χρηση.

Συνεπως τα τετραγωνικα του μπανιου φερ ειπειν δεν μπορουν να υπαχθουν...

Σωστος?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή myri σκέφτηκα το εξής σε σχέση με αυτό που γράφει και ο φίλος erling παραπάνω, και δεδομένου του ότι στην περίπτωσή μου ο χώρος του μηχανοστασίου ανελκυστήρα βρίσκεται νόμιμα στο σύνολο της απόληξης (απεικονίζεται σε όλα τα σχέδια κατόψεις όψεις, τομές, παθ. πυροπροστασία κλπ) και αφού είναι κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, και αφού ο νομοθέτης επιτρέπει την δήλωση χώρων που μπορεί να κατασκευαστούν δίπλα στις απολήξεις των κοινοχρήστων και μάλιστα ο ανελκυστήρας να μπορεί να εξυπηρετεί και το δώμα (την οροφή του τελευταίου ορόφου), (2.α και 2.γ του αρθρ. 16 του ΓΟΚ) αν λάβουμε υπόψη μας και το σκεπτικό του Αρθρ.16 ΓΟΚ μήπως όταν λέει «και δεν ρυθμίζεται καμία παράβαση έξω από τον όγκο αυτό, όπως δώματα, κλεισμένα μπαλκόνια, πέργκολες κλπ ( τα οποία βρίσκονται εκτός του ιδεατού στερεού και του νομίμου ύψους του κτιρίου)» εννοεί την 1β περίπτωση του αρθρ. 16 του ΓΟΚ. Ενώ στο πρώτο μέρος της παραγράφου αναλυτικά αναφέρεται στις κατασκευές που περιγράφονται στο 2.α και 2.γ του αρθρ. 16 του ΓΟΚ διότι (προσωπική άποψη) δεν μπορεί χώρους με χρήσεις που επιτρέπεται να γίνουν στο ισόγειο ή κάπου αλλού στην οικοδομή να συγχωρείτε (ας πούμε) η αλλαγή χρήσης ενώ οι ίδιοι νόμιμα κατασκευασμένοι χώροι στο δώμα βάσει Αρθρ.16 ΓΟΚ όχι ???? Ευχαριστώ και θα ήθελα την γνώμη σου, και των συναδέλφων φυσικά για την ερμηνεία που δίνω (ή με συμφέρει να δώσω ???? να μη χάσουμε και τον πελάτη μιας και σπανίζουν τον τελευταίο καιρό) (παραθέτω και το Αρ. 16 για ευκολία)

 

(Κατασκευές πάνω από το κτίριο (άρθρο 16 ΓΟΚ)

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται: α) ……

β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου

2. Πάνω από το ύψος του κτιρίου και κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής μπορούν να γίνουν, μέσα στο κατά το άρθρο 9 παρ.6 ιδεατό στερεό……..

α. Η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων που προβλέπεται στο άρθρο 7 παρ.1Βγ.

β…..

γ. Μηχανοστάσια ανελκυστήρων και διαχωριστικά στοιχεία σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

Η απόληξη του φρέατος του ανελκυστήρα επιτρέπεται να έχει το ύψος που απαιτείται από το σχετικό κανονισμό, έτσι ώστε να είναι δυνατή η εξυπηρέτηση του δώματος από τον ανελκυστήρα. Επίσης εάν κατασκευάζεται αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων, η απόληξη του κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο επιτρέπεται να έχουν το ίδιο με αυτήν ύψος, εφόσον κατασκευάζονται σε επαφή με αυτήν.)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνοι, αλλά ποιός να εγκυηθεί για αυτό που συζητάμε

 

δεν κάνεις μια ερώτηση στο ΥΠΕΧΩΔΕ νομίζω πως υπήρχε κάποια γραμμη ενημέρωσης για τη ρύθμιση

 

αν δεν καταλαβαίνουν από το τηλ στειλε τους γραπτώς τον συλλογισμό σου έστω και ανεπίσημα

Link to comment
Share on other sites

..........

Συνεπως τα τετραγωνικα του μπανιου φερ ειπειν δεν μπορουν να υπαχθουν...

Σωστος?

 

Το μπάνιο πριν τι χρήση είχε;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω καποια πραγματακια και αν μπορει καποιος να με βοηθησει.εχω διαβασει ολες τις αναφορες και ολα οσα ρωταω παρακατω εχουν συζητηθει αλλα καπου εχω μπερδευτει στο εξης:

δηλωνουμε τις αυτοτελεις ιδιοκτησιες που φαινονται στα εγκεκριμενα σχεδια η αυτες που δημιουργουνται;

Δηλαδη:

1.εχω δυο κλειστες στην pilotis και τις κανω ενα διαμερισμα ποσους φακελους κανω;

2.εχω μια κλειστη στην pilotis και την κανω δυο διαμερισματα ποσους φακελους κανω;

3.σε αποθηκη σε πολυκατοικια που εγινε διαμερισμα (η αποθηκη εχει χιλιοστα) κανω δυο φακελους η ενα (εαν η αποθηκη ανηκει στο διαμερισμα πχ A1 ασχετα αν εχει δικα της χιλιοστα;);

4.εαν ενας ιδιοκτητης μιας κλειστης θεσης στην pilotis εχει παρει και μερος ανοιχτης θεσης διπλα που ανηκει πχ στον γιο του και εχουν φτιαξει ενα διαμερισμα τοτε οκ τακτοποιηται αλλα θελει ενα φακελο η δυο και δευτερον θελει συνυπογραφη του ιδιοκτητη της ανοιχτης θεσης που εχει την αποκλιστικη χρηση η ολων των συνιδιοκτητων της πολυκατοικιας;(το ρωταω αυτο γιατι αυτος που εχει την ανοιχτη θεση εχει απλα την αποκλειστικη χρηση και οχι την κυριοτητα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προς dimitris11140.

 

1), 2) & 4): Κάνεις τόσους φακέλους όσες είναι οι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες που δημιουργούνται.

3): Εγώ για την αποθήκη θα έκανα ξεχωριστό φάκελο, για τον παραπάνω λόγο.

4): Κανονικά θέλει συναίνεση συνιδιοκτητών (ανοικτή θέση εννοείς εντός πυλωτής, έτσι; ).

Link to comment
Share on other sites

ppetros, μα αφού είναι μια νέα ενιαία κατοικία με δύο συνιδιοκτήτες όπου ο καθένας έχει 3 χιλιοστά.

Δεν ξέρω....

 

Οι συνιδιοκτησία είναι εξ'αδιαιρέτου.

 

Βασικά η απορία είναι αν όταν λέμε ότι η ρύθμιση γίνεται ανά ιδιοκτησία, εννοούμε ιδιοκτησία που δημιουργείται ή ιδιοκτησία που υπάρχει;

 

Η μία πολεοδομία μου λέει 6 φακέλους αφού ο χώρος αποτελείται από 6 ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Η άλλη πολεοδομία μου λέει 1 φάκελος αφού δημιουργείτε μία κατοικία.

 

Αμάν που μπλέκουμε για 233 ευρώ (προ φόρων) :razz:

Link to comment
Share on other sites

άμα ο πελάτης έχει σκοπό να πουλήσει, να μεταβιβάσει, να ενοικιάσει, να πάρει διαφορετικό ρολόι ΔΕΗ κλπ σε καθε χώρο

τότε κάνεις ξεχωριστούς φακέλους

 

αν έχει σκοπό να μένει και στους 6 χώρους για πάντα κάνει 1 φάκελο

και σε μερικά χρόνια τα αδέλφια θα σφάζονται μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και με τον Alfuli και με τη Myri, για μια ακόμα φορά. Δεν δημιουργούνται ιδιοκτησίες με το Ν.3843. Δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Η δημιουργία διηρημένης ιδιοκτησίας, είναι πάντα και μόνο, νομική διαδικασία. Επίσης myri η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και αν καταστεί δυνατό κάποτε να γίνει διαίρεση ιδιοκτησίας που περιλαμβάνει τακτοποιημένους χώρους. Δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο το ότι κάποτε σε μια χαζή διαδικασία κατατέθηκε ...ένας φάκελος αντί πολλοί για την πολεοδομική τακτοποίηση. Μην κολλάτε σε τέτοια πράγματα. Μια άδεια οικοδομής μήπως βγαίνει με φάκελο ...ανά όροφο ή ανά διαμέρισμα; Συνολικά για το κτίριο βγαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.