Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

δωμα που εγινε κατοικια τακτοποιειται η δεν χρειαζεται ?τι χρηση ειχε βασει γοκ 1973 η 1985 το δωμα?στην εγκεκριμενη κατοψη αναγραφεται απλως ωσ δωμα και δεν μετρησε στη δομηση της οικοδομης.

Link to comment
Share on other sites

κλειστό γκαράζ εκτός σχεδίου έχει γίνει εκκλησάκι.ως τί δηλώνεται;

 

χαχαχαχαχα τέλειο...:D

ποιός το έκανε αυτό?

τωρα αυτο ειναι άραγε κύρια (θεος = κύριος) η βοηθητική (βοήθεια μας) χρήση?

 

κατοικία δεν μπορεί να δηλωθεί φαντάζομαι

δήλωσε το κατάστημα, άλλωστε πολλές εκκλησιές είναι πλέον καταστήματα αγοραπωλησίας ελπίδας....

Link to comment
Share on other sites

το εκκλησάκι είναι εκτός σχεδίου σε 4στρ. με μεζονέτα.Αρα το κατάστημα μάλλον θα κολλήσει. Αίθουσα συνάθροισης κοινού; ; ή κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας στην ερμηνεία του Νόμου.

1. Χώρος που φαίνεται στην κάλυψη υπογείου ως μπαζωμένος και λειτουργεί ως μηχανοστάσιο, μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης?

2. Φωταγωγοί, εντός του νόμιμου περιγράμματος, μπορούν να δηλωθούν?

 

Ευχαριστώ!

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

@katrmp

 

καπου άκουσα οτι τα "οικόπεδα" που έχουνε εκκλισάκια μπορούν να διεκδικιθούνε απο την εκκλισια .

 

Δεν ξέρω αν είναι όντος έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να φτιάξεις εκκλησάκι πρέπει να έχεις την άδεια της μητρόπολης. Αλλά πέρα από αυτό, είναι λίγο περίεργα τα θέματα με εκκλησάκια και θέλει ψάξιμο. Κατά τη γνώμη μου ρώτα το, πριν το εντάξεις σε κάποια πιο γενική χρήση.

 

martha1 καλημέρα.

Αν δεν έχω καταλάβει λάθος εννοείς πως κάποιος κατασκεύασε κατοικία πάνω στο δώμα, άρα έκανε υπέρβαση στο ύψος κι άρα είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου. Αυτό δεν τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ taas.εννοω οτι σε παλια κατοψη που μου εφεραν φαινεται στην αδεια δωμα με νομιμο υψος .αυτο μπορουσε να ειναι χρηση κατοικιας με βαση την αδεια?αναφερεται στην αδεια ως δωμα.με ρωταει αν χρηζει τακτοποιησης καθοσον το εχει κανει δωματιο?δεν καταλαβα κι εγω ακριβως. καταλαβα οτι το χρησιμοποιει <σαν σπιτι>.δεν εχει υπερβαση υψους η τμ.απλως στην αδεια οικοδομης γραφει δωμα.η ερωτηση ειναι τι χρηση ειναι το δωμα?ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

ενοείς ότι σαν δώμα περιγράφει κλειστό χώρο? Δες επίσης τι περιγράφουν τ' αλλα σχέδια το σχέδιο του απο κάτω ορόφου το δείχνει σαν απόληξη κλιμακοστασίου πχ σαν ξεχωριστή ιδιοκτησία, σαν συνέχεια του κάτω διαμερισματος? Μπορεί και να είναι κύρια χρήση και να μην θέλει τακτοποίηση :) :) :) Πρόσεξε πάντως τα μέτρα και τσέκαρετο να δείς ότι δεν έχει πρόβλημα δεν έχει βγεί εκτός των νομίμων διαστάσεων οπότε δεν τακτοποιείται.

Είναι εκτός νομίμου περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

το εκκλησάκι είναι εκτός σχεδίου σε 4στρ. με μεζονέτα.Αρα το κατάστημα μάλλον θα κολλήσει. Αίθουσα συνάθροισης κοινού; ; ή κατοικία;

 

Όντως να το ψάξεις το θέμα γιατί εκτός ότι θέλει άδεια από τη Μητρόπολης όπως είπε συνάδελφος , περνάει και σαν ιδιοκτησία (δεν ξέρω πως ακριβώς) και στην εκκλησία. Σημαίνει ότι οποιοσδήποτε (άσχετα αν κάποιος δεν θα το κάνει) μπορεί να έχει πρόσβαση στο εκκλησάκι αν πάρει άδεια απο την εκκλησία. Κοίτα το λίγο πριν κάνεις οτιδήποτε και ενημέρωσε το πελάτη σου να γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα τέλειο...:D

ποιός το έκανε αυτό?

τωρα αυτο ειναι άραγε κύρια (θεος = κύριος) η βοηθητική (βοήθεια μας) χρήση?

 

κατοικία δεν μπορεί να δηλωθεί φαντάζομαι

δήλωσε το κατάστημα, άλλωστε πολλές εκκλησιές είναι πλέον καταστήματα αγοραπωλησίας ελπίδας....

 

lol!!!!

:D:D:D

 

 

@martha1:

τα δώματα δυστυχώς δεν μπαίνουν στην ρύθμιση.

είναι συνηθισμένο φαινόμενο η απόληξη του κλιμακοστασίου να παρουσιάζεται στην άδεια μεγαλύτερη σε έκταση από τις διαστάσεις του κλιμακοστασίου (πολλές φορές φιλοξενεί μηχανοστάσιο ασανσέρ) και τελικά να καταλήγει να γίνεται γκαρσονιερίτσα. είναι αυθαίρετο αλλά δεν τακτοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.