Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

την αδεια , στην κατοψη δωματος την εγκεκριμενη [/b]υπαρχει αποληξη κλιμακοστασιου και ενας χωρος διπλα (γοκ 73) 12 τ.μ νομιμος. αυτος αν τακτοποειται ρωταω.στην κατοψη φαινεται ενας χωρος χωρις χρηση και γραφει δωμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ρυθμίζονται τα δώματα :( (εγκ. 5 : "...και δεν ρυθμίζεται καμιά παράβαση έξω από τον όγκο αυτό, όπως ΔΩΜΑΤΑ, κλεισμένα μπαλκόνια, πέργκολες...")

 

ο χώρος που αναφέρεις ως νόμιμος πλάι στην απόληξη κλιμακοστασίου δεν μπορεί (σύμφωνα και με την άδεια που έχεις στα χέρια σου) να έχει κύρια χρήση (άρα η μετατροπή του σε κατοικία είναι αυθαίρετη). αλλιώς θα μετρούσε στο μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος (δες στην τομή και στο Δ.Κ., αν δεν έχω εννοήσει λάθος, ΔΕΝ έχει προσμετρηθεί στο μέγιστο ύψος -αν περιλαμβάνεται το ύψος του "δώματος" στο μέγιστο ύψος με εξαντλημένο Σ.Δ. τότε θα έχει υπολογιστεί και στην δόμηση... τότε κατά λάθος το ονόμασαν δώμα... μπλέξιμο...:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον Φωταγωγό καταλαβαίνω ότι μάλλον μπορεί να δηλωθεί.

Για μπαζωμένο χώρο ισχύει το ίδιο?

Επίσης Ηλεκτρολόγοι-Μηχανολόγοι μπορούν να διεκπεραιώνουν υποθέσεις του 3843?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα εγκυκλίου

 

"Με τις διατάξεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από

υπερβάσεις δόμησης και αλλαγή χρήσης μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου

όγκου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου, δηλαδή ημιυπαίθριοι χώροι, πατάρια, σοφίτες,

pilotis, υπόγειοι χώροι, χώροι ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, χώροι –

αίθουσες κοινωνικών εκδηλώσεων κλπ) και δεν ρυθμίζεται καμία παράβαση έξω από

τον όγκο αυτό, όπως δώματα, κλεισμένα μπαλκόνια, πέργκολες κλπ ( τα οποία

βρίσκονται εκτός του ιδεατού στερεού και του νομίμου ύψους του κτιρίου) ούτε η

μετατροπή των παραπάνω χώρων σε χρήση απαγορευμένη στην περιοχή των

ακινήτων "

 

Μήπως κάποιος μπορεί να μου διευκρινίσει τι σημαίνει το

"εκτός του ιδεατού στερεού και του νομίμου ύψους του κτιρίου¨;

 

Δηλαδή μήπως πέργκολα εντός ιδεατού και νομίμου ύψους ρυθμίζεται,

και δεν ρυθμίζονται οι εκτός των παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την έχω και γω για την περγκόλα εντός εγκεκριμένου όγκου. Μήπως ο νομοθέτης όταν έλεγε ''όχι πέργκολες'' αγνόησε τις εντός περιγράμματος? και εννοούσε τις εκτός ΄΄οπως είναι και περισσότερες περιπτώσεις? (:confused: αν δε κάνω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Άραγε τι θα γινόταν αν για μερικά απο τα παραπάνω ερωτήματα και απορίες μας ζητούσαμε έγγραφες απαντήσεις από τις κατά τόπους πολεοδομίες μας;

Θα απαντούσαν οι ίδιες ή θα ζητούσαν πληροφορίες από το ΥΠΕΚΑ;

(λέτε τότε να έβγαινε και καμιά νέα εγκύκλιος μαζί με την παράταση που όλοι υπολογίζουν και λόγω έλλειψης ρευστού;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα δείτε και στις παρακάτω φωτογραφίες προσπαθώ να ταχτοποιήσω μια μεζονέτα ενός φίλου σε πολυκατοικία. Ο συνάδελφος μηχανικός ¨έκανε αρκετά¨ πράγματα εκεί αλλά δεν θέλω να αναφερθώ περαιτέρω.

Στις 1 φαίνεται ο Γ Όροφος , στις 2 & 3 φαίνεται ο Δ Όροφος και στις επόμενες οι τομές από μπροστά και πλάι.

Στον πάνω όροφο θα δείτε δεξιά να υπάρχει, μετά τις σκάλες, ένας Η/Χ (2.37Χ3.50) ο όποιος τακτοποιείται κανονικά. Μπροστά ακριβώς από αυτόν υπάρχει ένα τμήμα περίπου (0,50χ3.50) που δεν αναφέρει τι είναι, εγώ θα έλεγα Η/Χ, αλλά ίσως είναι εξώστης. Καθώς επίσης και ένας άλλος πιο μπροστά χώρος, μεγαλύτερος περίπου (4,65Χ1,45) που πάλι δεν αναγράφει τι είναι, πιθανώς εξώστης, εγώ θα έλεγα Η/Χ.

Βλέποντας τις τομές και βλέποντας ότι τα δυο αυτά τμήματα δεν είναι στεγασμένα θα έλεγα ότι πράγματι δεν είναι Η/Χ αλλά εξώστες. Κάνω κάποιο λάθος; Θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν αυτά;

Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες σε μερικά σημεία που θα αναφερθώ αργότερα.

1.

http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/1-2.jpg

2.

http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/2-1.jpg

3.

http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/32.jpg

4.

http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/5TOMH2.jpg

5.

http://i607.photobucket.com/albums/tt152/sakaflias/4TOMH1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Ηλεκτρολόγοι-Μηχανολόγοι μπορούν να διεκπεραιώνουν υποθέσεις του 3843?

 

Να διεκπεραιώνουν σαφώς (όπως και κάθε πολίτης άλλωστε). Να υπογράφουν την τεχνική έκθεση, όχι. Τυπικά τουλάχιστον και νόμιμα.

 

 

τα δώματα δυστυχώς δεν μπαίνουν στην ρύθμιση.

είναι συνηθισμένο φαινόμενο η απόληξη του κλιμακοστασίου να παρουσιάζεται στην άδεια

 

Νομίζω πρέπει να κρατάμε μια "πισινή" σε αυτό. Την περίπτωση να έχει γίνει αναθεώρηση της άδειας για προσθήκη στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.