Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Το πρόστιμο υπολογίζεται βάσει της "νέας" χρήσης.

Της χρήσης που δηλώνεις ότι έχει πάρει το ακίνητο.

 

Απόλυτα ορθό και κατατοπιστικό σε προηγούμενο μήνυμα του tpanag.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ssouanis στη δικη μου περιπτωση που ο η/χ γραφειου θελουν να δηλωθει ως κατοικια(υπνοδωματια)(για να βγει μετα αλλαγη χρησης και στο νομιμο τμημα του ακινητου ,υποδηλωνεται εμμεσα οτι αλλαξε χρηση και το νομιμο τμημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να τακτοποιήσω μια αποθήκη ενός ιδιοκτήτη που όμως έγινε 2 γκαρσονιέρες, σε δύο φάσεις? Δλδ να τακτοποιήσω πρώτα τη μία γκαρσονιέρα και μετά την άλλη? Ξέρετε εάν το πρόστιμο συγχωνεύεται και βγαίνει τελικά πάνω στο σύνολο των τετραγωνικών (άρα και με μεγαλύτερο συντελεστή) ή αν επιμερίζεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι η κατηγορία άλλης κατοικίας ή άλλης χρήσης αφορά το πώς έχει γίνει το ακίνητο τώρα και ίχι πώς είναι η χρήση στην άδειά.σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: διαμέρισμα με 2 ημιϋπαίθριους χώρους, ο ιδιοκτήτης δήλωσε ότι μόνο οένας έχει αλλάξει χρήση, κατατέθηκε ο φάκελος, βγήκε το πρόστιμο και 2 ημέρες μετά με πήρε τηλέφωνο να μου πεί ότι τελικά έχει κλείσει και ένα τμήμα από τον 2ο ημιϋπαίθριο. Τελικά πήγα ο ίδιος και διαπίστωσα ότι όντως έχει κλείσει και τμήμα από τον 2ο ημιϋπαίθριο (ξέρω, κάποιος θα πει ότι κακώς δεν είχα πάει από την αρχή να μετρήσω, αλλά με ιδιοκτήτη μηχανικό και με απόσταση από κέντρο - μελίσσια είπα να το αποφύγω και εμπιστευτώ τον συνάδελφο - ιδιοκτήτη, κακό του κεφαλιού μου...).

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής, θα πρέπει να ακυρώσω το πρόστιμο και να ξανακαταθέσω, θα πρέπει να κάνω συμπλήρωματική δήλωση (κι αν ναι ποιά ειναι η διαδικασία, καινούριο παράβολο, καινούρια αμοιβή.. κτλ)?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί στον ημιυπαίθριο αυτό αλλού ο μελετητής μετράει το φέρον στοιχείο και την τοιχοποιεία στο πλάτος και αλλού όχι??

 

Στο Δ.Κ. ο ΗΧ αυτός έχει μπεί ώς εξής (4,10 x 0,60 )+( 3,85 x 1,35 )+(3,60 x,1,2 )

 

δηλαδή στο πρώτο κομμάτι μετράει και το φέρον στοιχείο και τον τοίχο, στο ενδιάμεσο μετράει τον τοίχο και στο τρίτο κομμάτι μετράει το καθαρό πλάτος :confused:

 

Τελικά το πλάτος του ημιϋπαίθριου περιλαμβάνει τα φέροντα στοιχεία? Το λέει κάπου αυτό στο ΓΟΚ ?

post-22193-131887253329_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 19

5. Στο εμβαδόν του χώρου, που υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 δεν

προσμετρώνται οι τοίχοι πληρώσεως, των οποίων η νομιμότητα εξασφαλίζεται από

τη σχετική οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περισσότερο θεωρητικό το ερώτημα για να ξέρουμε και τι μας γίνεται :rolleyes:

 

Με ποιά λογική υπολογίζει τον ημιυπαίθριο όπως τον υπολογίζει.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τον χωρίζει σε τρία κομμάτια αφού και συνολικά να τον υπολόγιζε πλάτος > 2.50 και βάθος <=πλάτους

 

Πάντως το συνολικό εμβαδόν του χώρου είναι εκτός δόμησης άρα ο διαχωρισμός δεν έχει να κάνει με το αν μπήκε στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

είναι ορθότατος ο υπολογισμός

δες το σχήμα

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=363&act=down

http://www.michanikos.gr/album.php?albumid=129&pictureid=299

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες....... επειδή θα σκάσω.....

 

με ρώτησε ένας συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης (αλλαγή συντελεστή ).

και του απάντησα με περίεργη βεβαιότητα..... οτι όπου υπάρχει υπόλοιπο δεν εντάσσεται μέσα σε αυτές τις ρυθμίσεις......

 

το θέμα είναι οτι ψάχνω....και δεν βρίσκω κάτι γραπτό που να επιβεβαιώνει αυτη την άποψη μου εκτός από αυτό :

 

Άρθρο 5

Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης

1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστί−

μου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων

χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,

ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται

μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικο−

δομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε

έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας

χρήσης καθ’ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δό−

μησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις,

τους όρους και τη διαδικασία που ορίζονται στα άρθρα

5−7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις

πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν

στην περιοχή του ακινήτου.

 

τελικά έχω δίκιο ???

 

ρε παιδια τι κανουμε τελικα?αν υπαρχει υπολοιπο Σ.Δ τακτοποιουμε η/χ κλειστους??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.