Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Παιδιά ξανακάνω post τη χθεσινή μου δημοσίευση γιατί δεν ξέρω αν δεν την είδε κανείς ή αν δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου;)

Ελπίζω σήμερα να είμαι πιο τυχερή γιατί με έχει αγχώσει η πρώτη περίπτωση:???:

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για τις εξής περιπτώσεις:

1) Σε πολυκατοικία όπου η πρώτη άδεια βγήκε το '74 και είχε χτιστεί ισόγειο (ουσιαστικά 2 θέσεις στάθμευσης και αδιαμόρφωτο ισόγειο όπως γράφει το στέλεχος, κι επειδή υπάρχει κλίση στο οικόπεδο η πίσω πλευρά του ισογείου είναι σαν υπόγειο) και 1ος όροφος, στο στέλεχος αναφέρεται ολική επιφάνεια ορόφων=313,41τμ και καλυπτόμενη επιφάνεια οικοδομής=217,73τμ. Η επιφάνεια του 1ου ορόφου είναι 217,73τ.μ.

Μετά βγήκαν άλλες δύο άδειες ξεχωριστά για προσθήκη 2ου ορόφου('79) και 3ου ορόφου('82) και στο διάγραμμα κάλυψης της τελευταίας, ο μηχανικός λαμβάνει υπ' όψιν του 217,73*3 για την πραγματοποιούμενη εκμετάλλευση. Να σημειώσω ότι οι φάκελοι από τις άδειες του '74 και του '79 έχουν χαθεί.

Που έγκειται ο προβληματισμός μου:

Οι ιδιοκτήτες έκλεισαν το αδιαμόρφωτο ισόγειο (όχι τις θέσεις στάθμευσης). Η διαφορά 313,41-217,73=95,68τ.μ. που υπάρχει σημαίνει ότι αυτό που έκλεισαν στο ισόγειο είναι νόμιμο ή πρέπει να το δηλώσουν με τον Ν.3843; Αυτό που έκλεισαν είναι περίπου όσο τα 95,68τ.μ.

Να σημειώσω επίσης ότι ανάμεσα στις κατόψεις των υπαρχόντων ορόφων στον φάκελο του '82, υπάρχει η κάτοψη ισογείου η οποία δείχνει τις θέσεις στάθμευσης χωρίς να δείχνει τα διαμερίσματα που έχουν χτιστεί στον αδιαμόρφωτο χώρο (μπορεί να μην τα είχαν φτιάξει τότε, δεν ξέρω πότε το έκαναν).

Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα; Ελπίζω να μη σας έμπλεξα. Αν θελήσετε κάποιο άλλο στοιχείο πείτε μου.

2) Κάποιος που έχει πληρώσει το παράβολο με το νόμο του Σουφλιά και είχε καταθέσει και κάποια από τα έγγραφα που ζητούσε ο νόμος, πρέπει να κάνει κανονικά από την αρχή τη διαδικασία του Ν.3843 και απλά να μην κόψει ξανά παράβολο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε soundholics, η ζωή μας δυστηχώς είναι δύσκολη. Καλούμαστε καθημερινά να αποκωδικοποιήσουμε χιλιάδες πράγματα.

 

Οσο για αυτά που λες. Ο καθένας εδώ λέει τις απόψεις του. Δεν "επιβάλλουμε" και ούτε προσπαθούμε να "μπερδέψουμε" κανέναν. Αλλωστε ο καθένας από εμάς έχει την δική του διαδρομή στο forum.

 

Επί του θέματος.

 

1. Μπορείς να μου πεις που γίνεται έλεγχος υπολοίπου δόμησης?

Δεν γίνεται πουθενά στα έντυπα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κάνει ο

μηχανικός που αναλαμβάνει την τακτοποίηση, (βάση των παραπάνω που αναφέρω).

 

2. Που αναφέρει ρητά ο νόμος ότι τακτοποιούνται μόνο οι χώροι που είναι πέρα του υπολοίπου δόμησης?

Σου το ανέφερα ποιό πάνω. Δεν είναι μόνο άποψη μου προσωπική αλλά και συναδέλφων

που μίλησαν με την ΔΟΚΚ.

 

3. Γιατι όλες οι πολεοδομίες (ή μαλλον σχεδόν όλες) δέχονται όλες τις τακτοποιήσεις?

Γιατί σύμφωνα με την διαδικασία έχουν την επιλογή απλά να κοιτούν πληρότητα και

τίποτα άλλο. Για το τι δηλώνεται υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης και ο μηχανικός.

 

4. ΤΙ θα κάνουν με χώρους που έχουν υπόλοιπο δόμησης και ήδη έχουν τακτοποιηθεί κατά

χιλιάδες ?

Εδώ πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

Νομίζω όμως ότι το εξαντλήσαμε το θέμα. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του, πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι το εξαντλήσαμε το θέμα. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του, πλέον.

 

Συμφωνώ.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να απαντάτε με τόση βεβαιότητα,

"oταν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης τότε πας για νομιμοποίηση "

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=262963&postcount=1384

που ήταν η αφορμή για την κουβέντα μας.

Ας σημειώνετε ότι είναι η προσωπική σας ερμηνεία, για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

 

Κατά την γνώμη μου, κάνετε μια αυθαίρετη αναγνωση του νόμου, δίχως να έχει νομική υπόσταση, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα και σε συναδέλφους μηχανικούς και σε ιδιοκτήτες που έχουν ήδη περαιώσει κατά χιλιάδες, χώρους με υπόλοιπο δόμησης.

 

Και η ερώτηση του 1.000.000 :

Εσείς έχετε κάνει τακτοποιήσεις χώρων με υπόλοιπο δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την νομιμοποίηση Η/Χ που βρίσκονται σε πολυκατοικία που χτίστηκε με ΜΣΔ; Μπορώ να προχωρήσω όπως και με τους υπόλοιπους;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, κάνετε μια αυθαίρετη αναγνωση του νόμου....

 

Ο καθένας έχει μια άποψη την οποία και αναπτύσει στο φόρουμ. Προφανώς είναι η προσωπική του καθενός (όπως και η δική σου). Ο κάθε συνάδελφος την αξιολογεί και πράτει αναλόγως. Επιπρόσθετα όποιος έχει ακόμα αμφιβολίες μπορεί να πάρει τηλέφωνο στην ΔΟΚΚ ή να στείλει γραπτό ερώτημα ( http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=263032&postcount=1393 )

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει μια άποψη την οποία και αναπτύσει στο φόρουμ. Προφανώς είναι η προσωπική του καθενός (όπως και η δική σου). Ο κάθε συνάδελφος την αξιολογεί και πράτει αναλόγως. Επιπρόσθετα όποιος έχει ακόμα αμφιβολίες μπορεί να πάρει τηλέφωνο στην ΔΟΚΚ ή να στείλει γραπτό ερώτημα (όπως έκανε ο Αρης αν δεν κάνω λάθος....)

 

Καμμία αντίρρηση. Αν και η δική μου άποψη στηρίζεται σε εγκυκλίους και νόμους του κράτους, ενώ η δική σας σε προφορική επικοινωνία (αντιλαμβάνεστε την διαφορά φαντάζομαι)

Για την δε προφορική απάντηση της ΔΟΚΚ είναι τουλάχιστον αστειότητες.

Τώρα τον τελευταίο μήνα της παράτασης της προθεσμίας θα βγαλουν διευκρινιστική ?

 

Θέλετε επίσης να μου απαντήσετε αν έχετε κάνει τακτοποιήσεις που έχουν υπόλοιπο δόμησης?

 

Και δώστε μου να καταλάβω, έστω και θεωρητικά, χωρίς κάποια νομική τεκμηρίωση, ΓΙΑΤΙ δεν πρέπει να τακτοποιούνται χώροι, όταν υπαρχει υπόλοιπο δόμησης ?

Ένα απλό επιχείρημα αρκεί...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να απαντάτε με τόση βεβαιότητα,

"oταν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης τότε πας για νομιμοποίηση "

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=262963&postcount=1384

που ήταν η αφορμή για την κουβέντα μας.

Ας σημειώνετε ότι είναι η προσωπική σας ερμηνεία, για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

 

Κατά την γνώμη μου, κάνετε μια αυθαίρετη αναγνωση του νόμου, δίχως να έχει νομική υπόσταση, δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα και σε συναδέλφους μηχανικούς και σε ιδιοκτήτες που έχουν ήδη περαιώσει κατά χιλιάδες, χώρους με υπόλοιπο δόμησης.

 

Και η ερώτηση του 1.000.000 :

Εσείς έχετε κάνει τακτοποιήσεις χώρων με υπόλοιπο δόμησης?

 

Ήμουν σαφής ότι ΔΕΝ είναι η δική μου άποψη.

Είναι αυτό που εφαρμόζουν αρκετές πολεοδομίες επειδή το λέει η ΔΟΚΚ

Μπορει και στην δική σου αλλά να μην το έχεις καταλάβει επειδή έχει πολυκατοικίες που έχουν σύσταση οριζοντιου.

Δεν σημαίνει οι επειδή δεν σου αρέσει δεν μπορώ να εκφράσω μια πραγματικότητα

Απλά ελπίζω να μην βγει και η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Άρη,

 

Η αρχική σου απάντηση δεν είχε καμία σαφήνεια.

 

Εχω κάνει τακτοποιήσεις σε 7 πολεοδομίες :

(Αθηναίων, Βορείου Τομέα, Αμαρουσίου, Παλλήνης, Καλαμάτας, Κορίνθου, Αγίας Παρασκευής) και σε καμμία δεν είχα κανένα πρόβλημα για το υπόλοιπο δόμησης, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ότι δεν ελέγχεται επί της διαδικασίας, δεν γίνεται να ελεγχθεί, ενώ ΠΟΥΘΕΝΑ ούτε στην υπεύθυνη δήλωση ούτε στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη γίνεται κάποια νύξη.

 

Μπορείς να μου πεις ποια Πολεοδομία δεν το δέχεται ?

Και δεν το δέχεται επειδή τους το είπε η ΔΟΚΚ προφορικώς ????

Χωρίς να βασίζεται σε κάποια εγκύκλιο ?

 

Και τι σχέση έχουν οι πολυκατοικίες που έχουν σύσταση οριζοντίου ?

Τι δουλειά έχει αυτό με το αν δέχονται ή οχι τακτοποιήσεις που έχουν υπόλοιπο δόμησης ?

 

Και περιμένω ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να μου πείτε αν έχετε κάνει τακτοποιήσεις χώρων που έχουν υπόλοιπο δόμησης.

Ας μην το κουράζουμε άλλο.

Εξάλλου μπορεί να βγεί γραπτή απάντηση της ΔΟΚΚ μετά την 28η Φεβρουαρίου.

Μπορεί και στις 30 Φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την νομιμοποίηση Η/Χ που βρίσκονται σε πολυκατοικία που χτίστηκε με ΜΣΔ; Μπορώ να προχωρήσω όπως και με τους υπόλοιπους;

Link to comment
Share on other sites

@Soundholics :

 

Έχεις δίκιο. Και εγώ είχα θέσει παλιότερα ερώτημα στο forum και εκτός από τον Άρης_Χανιά, κανείς δεν απάντησε επί της ουσίας για το αν αντιμετώπισε πρόβλημα λόγω υπολοίπου Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.