Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@αrmenopoulos: συμφωνώ και εγώ.

 

εχω κι εγω παρομοια περιπτωση.μισο παταρι (γοκ 73) που εγινε γραφειο.

κι ακομη ,προεκταση τουπανω απο κοινοχρηστο κλιμακοστασιο.τωρα πως θα μαθουμε ρε παιδια αν το παταρι -γραφειο τακτοποιειται?εγω νομιζα οτι τακτοποιειται και τωρα βλεπω εδω αμφιβολιες..μηπως να ρωτησουμε καμμια πολεοδομια? θα ξερουν κι αυτοι?

καμμια αλλη γνωμη κανεις?

 

 

Η οποιαδήποτε επέκταση καταρχήν του υφιστάμενου παταριού τακτοποιείται. Για το υφιστάμενο πατάρι τώρα, αφού νόμιμα υπάρχει, μπορείς να πας σε αλλαγή χρήσης η οποία θα την έχεις για πάντα. Ετσι τακτοποιείς το επιπλέον και μετά κάνεις αλλαγή χρήσης για το υφιστάμενο (και δείχνεις και τον τακτοποιημένο χώρο).

 

Τώρα για τον νόμο. Δηλαδή είναι δυνατόν να έχουμε κατάστημα π.χ. 6 μέτρων και να μπορείς να δηλώσεις πατάρι καταστήματος.... και ο αρχικός χώρος του παταριού δεν ήταν ήδη κατάστημα άρα κύριας χρήσης? Αλλά επειδή δεν έχω στην ουσία ΑΛΛΗ κύρια χρήση μπορώ να το κάνω αυτό? Αλλά που το λέει αυτό ο νόμος? Δηλ. πατάρι ΜΟΝΟ στην αρχική κύρια χρήση? Γιατί ο νόμος λέει καθαρά για πατάρια-χώρους ΕΝΤΟΣ του "νόμιμου" όγκου του κτιρίου. Αρα? Προσωπική άποψη μου είναι ότι πατάρια που έχουν καρασκευαστεί πέρα τις αδείας μπορούν να δηλωθούν και με χρήση διαφορετική με αυτή του ισογείου.

Για αυτά που έχουν νόμιμα κατασκευαστεί, η αλλαγή χρήσης είναι η καλύτερη λύση αφού δεν έχουν κανένα περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με παλαιότερα ποστ, αλλά δεν τα έχω καταφέρει γιατί οι διάλογοι που διάβασα μένουν ημιτελείς.

 

Τελικά ρυθμίστηκαν 1) αίθρια με πέργκολες που βρίσκονται εντός του φέροντα σκελετού, και 2) τα δώματα που φαίνονται στα σχέδια και επομένως ανήκουν στο δηλωμένο όγκο της κατοικίας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

...Για το υφιστάμενο πατάρι τώρα, αφού νόμιμα υπάρχει, μπορείς να πας σε αλλαγή χρήσης η οποία θα την έχεις για πάντα. Ετσι τακτοποιείς το επιπλέον και μετά κάνεις αλλαγή χρήσης για το υφιστάμενο (και δείχνεις και τον τακτοποιημένο χώρο)...

 

ppetros δεν εχω υπολοιπο σδ για την αλλαγη χρησης...

 

Παρακαλώ, περιορίζετε το κείμενο της παράθεσης στο αναγκαίο, ώστε να είναι εύκολα κατανοητό σε τι αναφέρεστε!

Ευχαριστώ, AlexisPap

το υψος δε του παταριου ειναι 2.20 καθαρο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με παλαιότερα ποστ, αλλά δεν τα έχω καταφέρει γιατί οι διάλογοι που διάβασα μένουν ημιτελείς.

 

Τελικά ρυθμίστηκαν 1) αίθρια με πέργκολες που βρίσκονται εντός του φέροντα σκελετού, και 2) τα δώματα που φαίνονται στα σχέδια και επομένως ανήκουν στο δηλωμένο όγκο της κατοικίας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1. Οτιδήποτε είναι εντός όγκου, σίγουρα τακτοποιείται.

2. Για τα υπόλοιπα καλύτερα ρώτησε την αντίστοιχη πολεοδομία με τα ανάλογα σχέδια, γιατί υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση ανα περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με μια περίπτωση τακτοποίησης ημιυπαίθριων;

 

O πελάτης έχει μία διώροφη οικοδομή όπου έχει 2 ιδιοκτησίες: Στη μία έχει Η/Υ χώρο στον Β΄ όροφο και σοφίτα από πάνω και στην άλλη μία σοφίτα. Η σοφίτα της πρώτης ιδιοκτησίας έχει πρόσβαση από εσωτερική σκάλα από το Β΄ όροφο η οποία όμως δεν φαίνεται στα σχέδια. Στις κατόψεις φαίνεται μόνο το κεντρικό κλιμακοστάσιο κι ότι η σοφίτα έχει πρόσβαση από εκεί ως ξεχωριστό διαμέρισμα. Υποβάλλουμε λοιπόν 2 ξεχωριστούς φακέλους για τακτοποίηση στην Πολεοδομία (ένα για τον Η/Υ κι ένα άλλο για τη σοφίτα;) ή ένα φάκελο εφόσον έχουμε μία ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι (αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος τέτοιες περίπτωσεις), γιατί από τις πολεοδομίες δε μπορω να βρω άκρη.

 

- σοφίτα που έγινε σε στέγη, η οποία στην άδεια φαίνεται τετράριχτη, ενώ στην πράξη είναι δίρριχτη, χωρίς να αλλάξει το ύψος και εντός του κτιριακού όγκου

- σοφίτα που για να γίνει αυξήθηκε το ύψος της στέγης (είναι εκτός του κτιριακού όγκου, αλλά κάποιες πολεοδομίες το ρυθμίζουν)

 

Δε διευκρινίζεται ακόμη:

- αν ο υπάλληλος της πολεοδομίας που μπορεί να έρθει να ελέγξει τη δήλωση κάποιου χώρου, ελέγξει και τυχόν άλλες αυθαιρεσίες που μπορεί να έχουν γίνει στον ίδιο ή σε άλλο χώρο του σπιτιού

- αν ο μηχανικός φέρει κάποια ευθύνη (αν π.χ. δηλώσεις ένα χώρο που έγινε αλλαγή χρήσης, ωστόσο έχουν κτιστεί αυθαίρετα επιπλέον τετραγωνικά, τα οποία προφανώς και δε ρυθμίζονται).

Link to comment
Share on other sites

- σοφίτα που έγινε σε στέγη, η οποία στην άδεια φαίνεται τετράριχτη, ενώ στην πράξη είναι δίρριχτη, χωρίς να αλλάξει το ύψος και εντός του κτιριακού όγκου

 

Αφού είναι εντός κτιριακού όγκου και δεν έχει κάνει υπέρβαση ύψους ρυθμίζεται. Μετά ρωτάς στην πολεοδομία εάν μπορεί ο πελάτης να κάνει μία ενημέρωση φακέλου ότι αντί για τετράριχτη έγινε δίριχτη η κεραμοσκεπή.

 

- σοφίτα που για να γίνει αυξήθηκε το ύψος της στέγης (είναι εκτός του κτιριακού όγκου, αλλά κάποιες πολεοδομίες το ρυθμίζουν)

Κανονικά δεν ρυθμίζεται...εκτός κτιριακού όγκου το λέει ξεκάθαρα δεν ρυθμίζονται. Τώρα όπως έχω πει και παλιότερα εξαρτάται και την υπέρβαση που έχει γίνει? Αν μιλάμε για 30-40 πόντους τραβηγμένο προς τα πάνω και έχουν χαμηλώσει και την εσωτερική πλάκα για να αποκτήσει η σοφίτα κάποιο ύψος, ποιος θα δει ότι έχει 'ξεχειλώσει' 30-40 πόντους προς τα πάνω...όχι ότι είναι σωστό αλλά...περνάει. Αν πάλι βγάζει μάτι και μιλάμε για μέτρο και τότε σίγουρα όχι. Δηλαδή είναι στην κρίση του πελάτη σου τι θα κάνει εσύ οφείλεις να του πεις ότι εάν ελέγξουν το ύψος θα του βγάλουν όλη την ρύθμιση άκυρη και τα λεφτά του δεν θα πάρει πίσω.

 

- αν ο υπάλληλος της πολεοδομίας που μπορεί να έρθει να ελέγξει τη δήλωση κάποιου χώρου, ελέγξει και τυχόν άλλες αυθαιρεσίες που μπορεί να έχουν γίνει στον ίδιο ή σε άλλο χώρο του σπιτιού

Και βέβαια μπορεί, αν έρθει να ελέγξει και έχει τα σχέδια στα χέρια του και δει και άλλα χτισμένα εξωτερικά που να φαίνονται και δεν υπάρχουν στα σχέδια....τι θα κάνει..θα πρέπει να το αναφέρει. Για άλλους εσωτερικούς χώρους του σπιτιού δεν μπορεί εκτός και εάν τον ξεναγήσεις...:smile: ή φαίνονται οι αυθαιρεσίες από έξω όπως είπα.

 

αν ο μηχανικός φέρει κάποια ευθύνη (αν π.χ. δηλώσεις ένα χώρο που έγινε αλλαγή χρήσης, ωστόσο έχουν κτιστεί αυθαίρετα επιπλέον τετραγωνικά, τα οποία προφανώς και δε ρυθμίζονται).

Με το Ν.3843/10 όχι ο μηχανικός που κάνει την τακτοποίηση δεν φέρει ευθύνη για τα έξτρα τετραγωνικά που τυχόν έχουν χτιστεί. Τα σχέδια υποτίθεται σου φέρνουν και από αυτά πορεύεσαι, δεν ζητάει ο νόμος αυτοψία, άσχετα αν μπορείς να το κάνεις για να ενημερώσεις σωστά τον πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση τακτοποίησης παταριού πάνω από την είσοδο πενταόροφης οικοδομής. Στο σχέδιο της κάτοψης του παταριού(Έχει πατάρι το κατάστημα δίπλα από την είσοδο), δεν υπάρχει πατάρι πάνω από την είσοδο. Στα συμβόλαια όμως αναφέρεται κανονικά η μεταβίβαση του χώρου άνωθεν της εισόδου της πολυκατοικίας. Μπορεί να το τακτοποιήσει, από την άποψη ότι δεν υπάρχει ούτε ένα κομμάτι στα σχέδια, για να πεις ότι έγινε επέκταση παταριού;

Link to comment
Share on other sites

Για να ήταν κύρια χρήση και όχι βοηθητική θα πρέπει να έχει ύψος 2,70. Κάτω από 2,70 είναι βοηθητική χρήση για τον ΓΟΚ '73. Ελάχιστες φορές έχω δει πατάρι με τον ΓΟΚ '73 και προυποθέσεις ΧΚΧ (ύψος >2,70μ).

 

@sxeha: Παράρτημα = παρακολούθημα = αναπόσπαστο τμήμα. Δεν μπορούσε τότε το πατάρι να "αποσχισθεί" από το υπόλοιπο κατάστημα (όπως παρανόμως έγινε στην περίπτωση που περιγράφεις). Μπορεί το παράρτημα/πατάρι να είχε κύρια ή βοηθητική χρήση ανάλογα με το ύψος του. Οπότε το ρυθμίζεις κανονικά αν ήταν βοηθητική χρήση (δηλαδή <2,70).

 

Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό.

Ο ΓΟΚ '73 κάνει διάκριση στα συστήματα δόμησης.

ΕΤσι, για πανταχόθεν ελεύθερο σύστημα το υψος επρεπε να είναι >2,40 ενώ για συνεχές το >2,70 που αναφέρεις. Ομοίως , υπηρχε διακριση για των πτερύγων και το ασυνεχές, μικτό κ.ο.κ.

Ο Κτηριοδομικός εισάγεται το 1989.

 

Επίσης, αν θέλουμε να αναφερθούμε στον ΓΟΚ του 73 τότε η βοηθητική χρήση αφορούσε χώρους που δεν χρησιμοποιούνταν για την παραμονή, εργασία κλπ των ανθρώπων. Αν το κατάστημα λειτουργεί και το πατάρι, τότε τι βοηθητικός χώρος είναι ?

 

Στην δική μας περίπτωση η αλλαγή χρήσης είναι η ΠΙΟ ορθή λύση.

Σου ρυθμίζει δια παντός την χρήση, ενώ οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μπορεί να το κάνεις και τρίτη διαφορετική χρήση π.χ. γραφείο. Σου επιτρέπει επίσης να κάνεις εργασίες συνένωσης με την κατοικία του 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας περίπτωση η αλλαγή χρήσης είναι η ΠΙΟ ορθή λύση.

Σου ρυθμίζει δια παντός την χρήση, ενώ οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μπορεί να το κάνεις και τρίτη διαφορετική χρήση π.χ. γραφείο. Σου επιτρέπει επίσης να κάνεις εργασίες συνένωσης με την κατοικία του 1ου ορόφου.

 

Φίλε soundholics,

ας υποθέσουμε ότι όπως λες το πατάρι θεωρείται χώρος κύριας χρήσης και άρα δεν μπορείς να κάνεις τακτοποίηση αλλά αλλαγή χρήσης. Έχω όμως δύο απορίες:

α. Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε χώρο που παλιά ήταν εκτός ΣΔ εάν το οικόπεδο σήμερα δεν έχει υπόλοιπο συντελεστή; (ακόμα δεν ξέρω αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ αλλά θα το μάθω άμεσα)

β. Για να γίνει αλλαγή χρήσης δεν πρέπει ο χώρος να έχει ύψος πάνω από 2,40; (κι αυτό θα το μάθω άμεσα)edit: Το ύψος είναι 2,25

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.