Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

η περίπτωση να είναι "ρυθμισμένος χώρος" χωρίς χιλιοστά ιδοκτησίας αυτού που το χρησιμοποιει δεν παίζει;

τα αυθαίρετα γενικώς δεν έχουν ιδιοκτήτη;

 

Από ό,τι μου είπε ο συγκεκριμένος συμβολαιογράφος, όχι. Και ήταν κατηγορηματικός. Εφόσον ο χώρος είναι τυπικά κοινόχρηστος, ανήκει σε όλους κατά το ποσοστό που έχει ο καθένας. Μου είπε συγκεκριμένα: "πόσοι συνιδιοκτήτες είστε στο κτίριο;" "τέσσερεις", "το κατέχετε και οι 4 εξ'αδιαιρέτου με το ποσοστό σας στο κτίριο ο καθένας". Για τα δε περί "επαφής" με άλλη ιδιοκτησία στην οποία ίσως να μπορούσε να γίνει παράρτημα (που έχουν αναφερθεί και εδώ παλιότερα), αυτό το απέκλεισε γιατί δε μπορεί διαμέρισμα-κατοικία (με ρώτησε ως τι "τακτοποιηθήκε") και μάλιστα ~50 τ.μ. να αποτελέσει παρακολούθημα σε άλλο διαμέρισμα. Έκανα το ποστ αυτό, απλά και μόνο για να κατατεθεί και μια ακόμα συγκεκριμένη πληροφορία στο ζήτημα. Κατά πως φαίνεται δεν έχουν δοθεί λοιπόν ακόμα οδηγίες επί του θέματος προς τους συμβολαιογράφους, ούτε και το βλέπω να γίνεται σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

καλά εννοείται πως θα τραβήξει χρόνια αυτή η ιστορια

 

απλά (με λίγη χιουμοριστική διάθεση :) ) θεωρώ πως πλέον θα διακρίνουμε τους κλειστούς χώρους σε:

 

  • οριζόντιες ιδιοκτησίες
  • κοινοχρηστούς
  • και ρυθμισμένους χώρους

δηλαδή όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μη καταβολής μια απ τις δόσεις ποιες είναι οι κυρώσεις ?

 

Εάν δεν είναι η πρώτη δόση (που με τη μη πληρωμή μπορεί να το φτάσουν σύμφωνα με το νόμο σε έκθεση αυθαιρέτου με λίγο τσιμπημένο πρόστιμο) και εφόσον δεν έχουν καθορίσει την ακριβή δοσολογία σε τι χρονικά διαστήματα θα γίνονται, υποθέτω πως αυτό που μάλλον ενδιαφέρει είναι στις 30 Οκτωβρίου του 2012 να έχουν πληρωθεί και οι 10 δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι εξυπνοι και προνοητικοι που εχω δει εγω, ειχαν φροντισει απο πριν να συμπεριλαβουν στην συσταση της οριζοντιου και την σοφιτα...με διαφορετικα εννοειται σχεδια απο αυτα της πολεοδομιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα σας...το προβλημα που εχω αναφέρηκε και τον Ιανουάριο απο alextopgr αλλά τελικά δεν γνωρίζω αν τακτοποίησε τις 2 πέργκολες...

Συγκεκριμένα έχω μια κάτοψη όπου αναγράφονται 2 πέργολες σε τελαυταίο όροφο και το υπόλοιπο τμήμα της κάτοψης είναι οικία...στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου ζήτησαν τα στατικά, όταν είδαν πως στις άκρες κάθε πέργκολας υπάρχουν υποστηλώματα που ξεκινάνε απο το έδαφος και φτάνουν ως και τη οροφή του ορόφου που μας ενδιαφέρει, μου είπαν οκ ρυθμίζονται...πληρώνω παράβολα και αμοιβές και στην κατάθεση του φακέλου μου λένε τελικά δεν ρυθμίζονται...(πάνε να σε βγάλουν και τρελό πως ποτέ δεν είπαν μου είπαν πως τακτοποιούνται οι χώροι αυτοί)...

Αφού επέμενα μου λένε το εξής: ''αν αποδείξεις βάση εγκυκλίου 17 πως υπάγεσαι στην κατηγορία των χώρων που ρυθμίζονται και αποδείξεις πως ο χώρος που θα τακτοποιήσεις δεν είναι πέργολα , θα στο περάσουμε''...

ήθελα να ρωτήσω υπάρχει συνάδελφος που τελικά κατάφερε να τακτοποιήσει τέτοιον χώρο? δηλαδή ανοιχτό χώρο που απο πάνω έχει πέργολα και στηρίζεται σε υποστηλώματα που φαίνενται στα στατικά και είναι τα ίδια με τους κάτω ορόφους...

Γιατί να περνάει ένας φωταγωγός και να μην περνάει κάτι ανάλογο μόνο και μόνο επειδή χαρακτηρίζεται ως πέργολα...????......

Συγγνώμη αν σας κούρασα...ευχαριστώ για απάντηση εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας λίγο,

 

στην περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης 40 τ.μ γίνεται κάποια αλλαγή με 15 τ.μ ημιυπαίθριου χώρου που θέλει να τακτοποιήσει ένας πελάτης?

Ποιό συγκεκριμένα είναι ένα 2όροφο με υπόγειο και ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να σηκώσει και 3ο όροφο 40τ.μ. Η ερώτηση είναι αν θα μπορούσε κατά κάποιο τρόπο να εκμεταλλευτεί τμήμα αυτών των τετραγωνικών και να νομιμοποιήσει τον ημιυπαίθριο που έχει στον 2ο όροφο.Μεταφορά τετραγωνικών δηλαδή.

Η απάντηση μου ήταν ότι δε γίνεται αλλά επέμενε ότι σε ένα μηχανικό που είχε ρωτήσει του είπε φυσικά και γίνεται.Κάνω λάθος εγώ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τα τακτοποιούσαμε όλα αυτά, μετά μπέρδεψε με την απόφαση της ΔΟΚΚ...ρώτα στην οικεία πολεοδομία τι δέχονται αυτοί...αν κ το πρόβλημα θα το βρεις ή όχι οταν πας για προσθηκη...τώρα μπορεί να πουν ναι, μετά όμως? Κοινώς...ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.