Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ίσως έχει αναφερθεί ξανά κάτι παρόμοιο. Κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή, αποθήκη στην άδεια. Τμήμα αυτού του κτιρίου έχει μετατραπεί σε κατοικία. Μπορεί να τακτοποιηθεί με τον 3843? Με τη δική μου λογική όχι, καθώς η άδεια του κτιρίου προβλέπει χρήση αποκλειστικά αποθήκης. Κατά κάποιον τρόπο η κύρια χρήση είναι αποθήκη. Άρα δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια. Σημειωτέον ότι στην περιοχή οι ισχύουσες χρήσεις γης δεν επιτρέπουν χρήσεις κατοικιών. Όμως ο 3843 (με τις εγκυκλίους του) δεν αποσαφηνίζει τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση. Απλά αναφέρει πως δεν υπάγονται στις διατάξεις του νόμου τα εκτός σχεδίου που βρίσκονται σε ρέματα, βιότοπους, αιγιαλό, δάση ή αναδασωτέες εκτάσεις, αρχαιολιγικούς χώρους, ιστορικούς τόπους. Το εν λόγω κτίριο δεν είναι ούτε σε δάσος ούτε αιγιαλό ούτε σε καμια από τις παραπάνω περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιον τρόπο η κύρια χρήση είναι αποθήκη. Άρα δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια. Σημειωτέον ότι στην περιοχή οι ισχύουσες χρήσεις γης δεν επιτρέπουν χρήσεις κατοικιών.

 

Έχεις απαντήσει μόνος σου.

 

Ν3843

Άρθρο 5

Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης

1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστί−

μου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων

χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,

ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται

μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικο−

δομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε

έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας

χρήσης καθ’ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δό−

μησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις,

τους όρους και τη διαδικασία που ορίζονται στα άρθρα

5−7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις

πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν

στην περιοχή του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα την πάτησα, όντως το λέει και ξεκάθαρα μάλιστα από τον αρχικό κιόλας νόμο. Με τις υγείες μας!

Τι γίνεται όμως όταν κτίριο ίδιας περίπτωσης με την παραπάνω βρίσκεται σε περιοχή όπου οι ισχύουσες χρήσεις γης επιτρέπουν χρήσεις κατοικιών:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δες το #192 στο παρακάτω θέμα:

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17547&page=20

 

Μανώλη σε ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δε γίνεται τίποτα τελικά? Δηλαδή αυτός ο άνθρωπος δε μπορεί να κάνει κάτι για να καλυφθεί νομικά και να μην έχει αύριο-μεθαύριο προβλήματα με την πολεοδομία??

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ότι θα του αφαιρεθούν τα τετραγωνικά από το υπόλοιπο της δόμησης, και τώρα κάνει κάτι για να τακτοποιήσει την παρανομία, σε ποια προβλήματα με την πολεοδομία αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεθούν από τα τετραγωνικά όσα έχουν ρυθμιστεί ως τώρα σε μελλοντική έκδοση άδειας. Αυτό έχω καταλάβει εγώ. Όσα όμως δεν έχουν ρυθμιστεί ως τώρα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Να τα τακτοποιήσει τώρα.Εαν δεν μπορεί να το κάνει , θα αντιμετωπίσει στο μέλλον αυτό που ούτως ή άλλως θα το αντιμετώπιζε σε μελλοντική προσθήκη , την ύπαρξη των παρανομιών.Του δίνεται η ευκαιρία τώρα να τα ξεκαθαρίσει όλα.Μπορεί δηλαδή να τα τακτοποιήσει τώρα γιατί δεν ζητάνε διάγραμμα κάλυψης και αυτοψίες δε γίνονται, άρα θεωρητικά δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι υπάρχει υπόλοιπος συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω την εξής περίπτωση ως προς τακτοποίηση και θα ήθελα την επιβεβαίωση σας ότι δεν κάνω κάποιο λάθος.

Πελάτης με ιδιόκτητη οικοδομή με υπόγειο-ισόγειο-1ος-2ος όροφος. Στο ισόγειο έχει χτίσει την πυλωτή και χρησιμοποιείται ως κατοικία. Ο 1ος και 2ος όροφος είναι μεζονέτα. Για την τακτοποίηση των ημιυπαίθριων χώρων του 1ου και 2ου ορόφου και την αλλαγή χρήσης της πυλωτής σε κατοικία καταθέτω 1 φάκελο με 2 παράβολα 250€ και 350€ έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Δες αν συμφέρει. Αν το θεωρήσεις όλο μια ιδιοκτησία (που κανονικά είναι, αλλά η απύθμενη βλακεία του Ν.3843 επιτρέπει και άλλη ερμηνεία) μάλλον δε θα συμφέρει. Αθροίζονται τα τ.μ. όλων των χώρων και αυξάνει το πρόστιμο περισσότερο από τις επιπλέον αμοιβές που θα πρέπει να πάρεις αν το "σπάσεις" σε πολλούς φακέλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλό tpanag...Όταν πάρω τα σχέδια στα χέρια μου θα το τσεκάρω αλλά μπορώ να επιλέξω εγώ τον τρόπο που θα γίνει η σύσταση του/των φακέλων ή θα πρέπει πρώτα να ζητήσω τη γνώμη της πολεοδομίας μήπως δε μου δέχονται 2 φακέλους μετά με το πρόσχημα ότι είναι μία ιδιοκτησία και θα έχουν και δίκιο όπως συμφώνησες κ συ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.