Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Αν η κλεισμένη pilotis είναι διαφορετική κατοικία από τη μεζονέτα τότε καταθέτεις 2 φακέλους

 

Σύμφωνα και με το Ν3843 , Αρθρο 6:

 

γ. Για την εύρεση του ποσοστού του ειδικού προστί−

μου κάθε κατηγορίας που ορίζεται στον πίνακα προ−

στίθεται τα εμβαδά όλων των δηλούμενων χώρων της

κατηγορίας αυτής για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζεται. Το "αυτοτελής" έχει νομικό ορισμό, έχει και ορισμό από άποψη λειτουργικής αυτοτέλειας. Αν εζητείτο συμβόλαιο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο νομικός ορισμός που βγάζει ξεκάθαρο συμπέρασμα και θα ξεμπερδεύαμε. Από τη στιγμή που δε ζητείται, υποθέτουμε και κάνουμε ό,τι μας κατέβει κατά περίπτωση. Έστω μεζονέτα με εσωτερική σκάλα που κάθε όροφος όμως έχει και ξεχωριστή εξωτερική είσοδο. Και έστω ότι δεν έχει γίνει σύσταση για να το μπερδέψω ακόμα περισσότερο. Είναι 2 ή 1 "ιδιοκτησίες";

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το βασικότερο είναι αυτό που γράφει το συμβόλαιο. Αν δεν υπάρχει σύσταση ιδιοκτησιών, τότε η ιδιοκτησία είναι μία κατά το νόμο, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει λειτουργική ανεξαρτησία ανά όροφο.

 

Επίσης, αν πρόκειται για την "πρώτη κατοικία" του ιδιοκτήτη σε συμφέρει να το βάλεις σαν μία ιδιοκτησία, γιατί διαφορετικά η πυλωτή θα δηλωθεί σαν "'άλλη κατοικία", όπου ο συντελεστής χρήσης είναι μεγαλύτερος από την περίπτωση της "πρώτης κατοικία", δηλαδή πληρώνεις περισσότερα ανά τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ από την αρχή έχω ταχθεί υπέρ της λειτουργικής αυτοτέλειας. Σωστό ή λάθος αυτή θεωρώ λογική ερμηνεία και αυτήν εφαρμόζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες avgoust είναι το πιο λογικό.

Αλλά, στην περίπτωση του συναδέλφου konstantinos~, θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να πουλήσει την "τακτοποιημένη" κατοικία της πυλωτής ως ανεξάρτητη-αυτοτελή ιδιοκτησία, χωρίς να υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί η πυλωτή να σταθεί από μόνη της σαν ιδιοκτησία. Η πυλωτή δεν είναι κοινόχρηστος χώρος της οικοδομής? Το ότι χτίστηκε αυτομάτως γίνεται ανεξάρτητη ιδιοκτησία? Και με το συμβόλαιο τι γίνεται?

 

Στην περίπτωση τώρα που κάνω 2 φακέλους για τη μεζονέτα όταν στην εφορία το δηλώνουν σαν α΄κατοικία εγώ τον ένα όροφο από τους 2 δεν πρέπει να το δηλώσω σαν α΄κατοικία και τον 2ο σαν άλλη κατοικία?? Δηλ. αφού δηλώνεται σαν μία κατοικία εγώ μπορώ να το θεωρήσω 2 αυτοτελείς?

 

 

-TED78 αν το δω σαν μία ιδιοκτησία και στο σύνολο είναι πάνω από 75τ.μ μπορεί να συμφέρει να το χωρίσω όπως είπε προηγουμένως ο tpanag

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο, όντως μπορεί να συμφέρει και ο διαχωρισμός αν ξεπερνάς τα 75τμ, με την προϋπόθεση ότι η κατοικία της πυλωτής είναι ήδη μικρότερη των 75 τμ.

 

Για το πρώτο, είναι αρκετά σύνθετο θέμα και δεν έχω αρκετό χρόνο τώρα να το συζητήσουμε, αλλά είναι ενδιαφέρων το ερώτημα, κατά πόσο είναι δυνατό να δημιουργηθεί ανεξάρτητη αυτοτελής ιδιοκτησία σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής;

Κι εγώ ως ερώτημα το θέτω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα, δεν γίνεται...το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και σε άλλο θρεντ...

Εκτός και αν στα σχέδια φαίνεται ως κλειστός χώρος στάθμευσης, οπότε μπορει να πάρει και χιλιοστά στην σύσταση.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση παρά μόνο ως παρακολούθημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.