Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Έχω πάρει άδεια (για να ακριβολογούμε, το γραφείο μας) σε δεκαπέντε μέρες! Οι περισσότερες άδειες μας βγαίνουν σε 30-45 μέρες.

 

Ειλικρινα σε ποια περιοχη δραστηριοποιειται το γραφειο?

 

αγοράσαμε το πρόγραμμα της 4μ αποκλειστικά και μόνο γιατί συνεργάζεται και με τα υπόλοιπα της

 

Οσοι δεν εχουν το Fine οπως εγω ειναι αναγκαιο να παρω και το Σχεδιαστικο Κομματι του 4Μ-ΚΕΝΑΚ? Γιατι αν απο ενα dxf αρχειο μπορω να κανω τη δουλεια μου δεν χρειζομαι τη μηχανη σχεδιασης G-CAD.

 

Ειχα παρει τηλεφωνο στην 4Μ να ανεβασει videakia πριν 2 εβδομαδες για το 4Μ - ΚΕΝΑΚ, να εχουμε μια εικονα, μου ειπαν οτι ειναι θεμα ωρων να ανεβαστουν αλλα απο τοτε τιποτα. Βλεπω ολα τα ενεργειακα προγραμματα με μεγαλο σκεπτικισμο.... Το Ti-Soft EpaCAD π.χ. χρειαζεται πολυ εξελιξη, αν δει καποιος τα video και ειναι γνωστης των TOTEE καταλαβαινει. Αλλα νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα προγραμματα της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά τις άδειες δεν υπάρχει καμία δικαιολογία πια για να μην σας τις ελέγχουν. Άλλωστε ορίζεται ρητώς ότι οι πολεοδομίας ΘΕΩΡΟΥΝ την ενεργειακη μελετη οπότε δεν είναι ανάγκη να γνωρίζουν και τον ακριβή έλεγχό της. Υπάρχει δε και λίστα ελέγχου.

 

Οι πολεοδομίες ΘΕΩΡΟΥΝ όλες τις μελέτες, όχι μόνο την Μ.Ε.Α.

Η θεώρηση σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος όλων των στοιχείων που προβλέπουν οι ισχύουσες διατάξεις ότι πρέπει να ελεγχθούν από τους αρμόδιους υπαλλήλους.

 

Για την Μ.Ε.Α. (όπως και για τις λοιπές μελέτες πλην αρχιτεκτονικών και στατικών) αρκεί να ελεγχθούν μόνο τα εξής (αρθ.5 του "Τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών"):

1. Ο έλεγχος των υποβαλλόμενων μελετών γίνεται από εξουσιοδοτημένους από τον Προϊστάμενο της Υπηρεσίας υπαλλήλους διπλωματούχους μηχανικούς (Αρχιτέκτονες μηχανικούς, Πολιτικούς μηχανικούς, Τοπογράφους μηχανικούς, Μηχανολόγους μηχανικούς, Ηλεκτρολόγους μηχανικούς, ανάλογα με την ελεγχόμενη μελέτη) και σε περίπτωση έλλειψής των από τεχνικούς κατώτερων βαθμίδων (υπομηχανικούς, τεχνολόγους, εργοδηγούς).

2. Ο έλεγχος αυτός περιλαμβάνει:

>>>>>>>>

Γ. Τον έλεγχο των άλλων μελετών που αναφέρεται:

Στην πληρότητα και τη συμφωνία των στοιχείων τους προς τις προδιαγραφές και τους κανονισμούς.

Στη συμφωνία τους με την Αρχιτεκτονική Μελέτη και μεταξύ τους.

 

 

Οπότε γρήγορα θα γίνεται ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σε ποια περιοχη δραστηριοποιειται το γραφειο?

 

 

 

Οσοι δεν εχουν το Fine οπως εγω ειναι αναγκαιο να παρω και το Σχεδιαστικο Κομματι του 4Μ-ΚΕΝΑΚ? Γιατι αν απο ενα dxf αρχειο μπορω να κανω τη δουλεια μου δεν χρειζομαι τη μηχανη σχεδιασης G-CAD.

 

Ειχα παρει τηλεφωνο στην 4Μ να ανεβασει videakia πριν 2 εβδομαδες για το 4Μ - ΚΕΝΑΚ, να εχουμε μια εικονα, μου ειπαν οτι ειναι θεμα ωρων να ανεβαστουν αλλα απο τοτε τιποτα. Βλεπω ολα τα ενεργειακα προγραμματα με μεγαλο σκεπτικισμο.... Το Ti-Soft EpaCAD π.χ. χρειαζεται πολυ εξελιξη, αν δει καποιος τα video και ειναι γνωστης των TOTEE καταλαβαινει. Αλλα νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα προγραμματα της αγορας.

 

Το γραφείο δραστηριοποιείται στην Αιτωλοακαρνανία. Έχουμε οικοδομές από Βόνιτσα μέχρι Ναύπακτο, κυρίως μονοκατοικίες, και βιομηχανικά-αγροτικά κτίρια.

 

Στην άλλη ερώτηση σου. Το σχεδιαστικό βοηθά εσένα. Αν μπορείς να περάσεις με το χέρι στο υπολογιστικό τους τοίχους έναν έναν, τις θερμικές απώλειες, τα παράθυρα, τις θερμογέφυρες, τα δάπεδα, τις οροφές, κτλ κτλ κτλ τότε δεν χρειάζεται το σχεδιαστικό. Όμως μετά θα πρέπει να κάνεις και τα σχέδια με το χέρι. Δηλάδη, το σχεδιαστικό δεν χρησιμεύει για τα σχέδια μόνο. Χρησιμεύει ΚΑΙ για τα σχέδια. Το βασικότερο είναι ότι αυτά που σχεδιάζεις το υπολογιστικό τα καταλαβαίνει και τα χρησιμοποιεί στους υπολογισμούς. Δεν τα ξαναπερνάς. Δεν νομίζω ότι αξίζει για 200-300 ευρώ να μην το πάρεις.

Αντίστοιχα και στο fine. Αν θέλεις/μπορείς να περάσεις τα στοιχεία στο adapt δεν χρειάζεται το fine.

Το ti-soft αυτά δεν τα κάνει. Πρέπει να περάσεις τα στοιχεία στο υπολογιστικό. Το σχέδιο το χρησιμοποιεί μόνο για να το βλέπεις και να μετράς, και έχει μπλοκ τα οποία χρησιμοποιείς μόνο για κατόψεις, δεν καταλαβαίνει τι βάζεις, ούτε το λαμβάνει υπόψιν του. Ήταν το πρώτο που τους είπα. Βέβαια κάνει και τα μισά λεφτά(Η/Μ + ΚΕΝΑΚ, μετρητοίς 1990 + ΦΠΑ).

 

Εγώ προτείνω σε όλους να πάρετε τηλέφωνο και τις δύο εταιρίες να κλείσετε ένα ραντεβού και να σας κάνουν επίδειξη των προγραμμάτων. Εγώ έτσι έκανα και τη Δευτέρα καταθέτω την πρώτη μου άδεια με ΚΕΝΑΚ. Φυσικά προγραμματίζεται για Φεβρουάριο μιας και η πολεοδομία άδειασε με τον Καλλικράτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το epacad λέει ότι διαβάζει αρχεία από το archline. Επειδή το έχω το archline μια από αυτές τις μέρες θα κατεβάζω τη δοκιμαστική έκδοση για να δω πόσο απρόσκοπτα γίνεται αυτό.

Θεωρητικά καταλαβαίνει τοίχους, ανοίγματα, υπ/τα, δοκούς κτλ.

Πάντως το archline φυσάει, μακάρι να λειτουργεί έτσι και η διασύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

@alej μην με παρεξηγεις

αλλα οπως ειπες "να δουμε πότε " και " υποτιθεται θα γινει "

σημαινει ότι ξέρεις την κατασταση

οποτε συμπεραινεις γιατι το γέλιο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.