Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

Η τελική έκδοση του Λογισμικού TEE KENAK είναι πλέον διαθέσιμη από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak

Επειδή εγώ μάλλον κάτι δεν κάνω καλά..... Πού ακριβώς είναι το κανονικό πρόγραμμα του ΤΕΕ???

 

Το αρχείο εγκατάστασης είναι απλώς το setup.... και στην δήλωση παραγγελίας του κανονικού προγράμματος και των ΤΟΤΕΕ μου ξαναστείλανε μόνο τις ΤΟΤΕΕ και αυτή την απάντηση: "Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής σας αίτησης για την προμήθεια των ΤΟΤΕΕ 20701-1,2,3,4/2010 και του λογισμικού υπολογισμού της ενεργειακής απόδοσης σας αποστέλλουμε συνημμένα τις ΤΟΤΕΕ. Μετά την 31/10/2010 και εφόσον έχει εξοφληθεί το ποσό των 123,00 ΕΥΡΩ θα σας αποσταλούν οι κωδικοί ενεργοποίησης της τελικής έκδοσης...."

Τα 123,00€ τα έχω πληρώσει στο ΤΕΕ.... Θα μου στείλουν τους κωδικούς χωρίς το πρόγραμμα????

 

Πού βρίσκεται το αρχείο "ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ.zip" που μνημονεύεται στις οδηγίες εγκατάστασης?????

Link to comment
Share on other sites

Eγκατέστησέ το τρεχοντας το setup και μετα θα βρείς γραμμένο ΤΕΕ στα προγράμματά σου.Δεν βγένει αυτόματα εικονίδιο.

Ευχαριστώ...

Το είχα κάνει και το πρωί αλλά δεν είδα ότι υπάρχει η επιλογή της "ενεργοποίησης" στην "βοήθεια" και νόμιζα ότι είχα εγκαταστήσει πάλι το beta...

Επομένως τώρα περιμένουμε τους κωδικούς....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν κατάλαβα το τελικό λογισμικό που βρίσκεται στην σελίδα του ΚΕΝΑΚ, είναι με χρονικό περιορισμό? είναι δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση του Λογισμικού TEE KENAK είναι πλέον διαθέσιμη από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak

 

Στην παραπάνω σελίδα κάπου αναφέρει "Το ίδιο ειδικό λογισμικό θα χρησιμοποιείται και στο στάδιο της υποβολής Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, σε ό,τι αφορά τον υπολογισμό για την ενεργειακή κατάταξη του κτηρίου και μόνο, προκειμένου να υπάρχει κοινή μεθοδολογία και αντιστοιχία των αποτελεσμάτων της μελέτης με εκείνα της ενεργειακής επιθεώρησης."

 

Αυτό σημαίνει οτι και στην πολεοδομία θα χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα του ΤΕΕ? Θα μπορούμε λογικά να δουλέψουμε κάποιο εμπορικό π.χ. 4Μ ΚΕΝΑΚ και να κάνουμε έξοδο σε xml και να κάνουμε εισαγωγή στο πρόγραμμα του ΤΕΕ

 

Το ελπίζω συνάδελφε γιατί αλλιώς αν θέλει διπλή δουλειά τότε τη βάψαμε. Μήπως ξέρει κανείς;

Καθώς και η αναλυτική μελέτη και το τεύχος αναλυτικών υπολογισμών όπως παρουσιάζονται στο πολυσέλιδο :shock: παράδειγμα, θα παράγονται από τα εμπορικά προγράμματα ή θα πρέπει να χρησιμοποιεί κανείς excel και word;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ήδη σε ένα από τα εμπορικά προγράμματα που κυκλοφορούν έχει ενσωματωθεί η δυνατότητα για αυτόματη παραγωγή xml αρχείου για το ΤΕΕ, πιθανόν και στα υπόλοιπα απλώς δεν το γνωρίζω. Και για τα αναλυτικά τεύχη υπολογισμών μου φαίνεται αυτονόητο ότι θα υπάρξει εναρμόνιση. Αλλιώς ποιο το νόημα να΄σκάσεις το χιλιάρικο?

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις παραγγειλει τις ΤΟΤΕΕ απο το site του ΤΕΕ οταν και αυτες διδονταν δωρεαν για να μπορεσει να μου τις αποστειλει μεσω mail...?

 

Πλεον απο τοτε που κυκλοφορησε το κανονικο προγραμμα του ΤΕΕ, οι ΤΟΤΕΕ δε δινονται δωρεαν αλλα μαζι με την παραγγελια του προγραμματος....

 

Αν μπορεσει κανενας ας μου στειλει ενα ΠΜ.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.