Μετάβαση στο περιεχόμενο

Energy Building της Civiltech


pm4698

Recommended Posts

ευχαριστώ. μόλις έκανα την αυτοψία.

α. οκ ξυλότυπο είχε όλα τα αρχιτεκτ., και οικ. άδεια, τοπογρ.

β. δεν είχε μελέτη θερμομόνωσης στη κατοχή της..και δε έχει τίποτα άλλο στη διάθεσή της.....από αυτοψία τοίχος κλασσικός με τούβλα και φελιζόλ ανάμεσα. τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση...?

γ. λέβητα, αντλία, δεν είχε καθόλου, μόνο ένα τζάκι, δύο ηλιακούς για ζνχ στην ταράτσα (ένα για κάθε όροφο 2τ.μ. έκαστο-έβγαλα φωτό το ταμπελάκι)

είχε και τρία air-condition ( 2 στο ισόγειο και 1 στον όροφο- δεν μπόρεσα να βγάλω φωτό το ταμπελάκι, είναι 12κάρια μου είπε)

 

θέλω να ρωτήσω, για τα aircondion και για το τζάκι πως τα καταχωρώ στο energy building?

 

 

είχε αποκλίσεις και έφαγα το χρόνο μου να μετράω το περίγραμμα σε σχέση με τα σχέδια....είναι μια διώροφη οικοδομή κατοικίας (λειτουργεί ανεξάρτητα το ισόγειο και ο όροφος αλλά δεν έχει οριζόντια, είναι αυτοτελές).

 

επίσης θέλω να ρωτήσω το ιδιοκτησιακό πόσο μας απασχολεί? ο σύζυγος έχει πεθάνει, η αιτούσα για την επιθεώρηση είναι η σύζυγος και δηλώνει ποσοστό συνιδιοκτησίας ~62% (στο συμφωνητικό που κάναμε για την αμοιβή μου το αναφέρει).. η οικοδομική άδεια αναφέρει το όνομα και των δύο...εγώ στο σύστημα καταχωρώ μόνο το όνομα της συζύγου....υπάρχει κανένα κώλυμα σε αυτό?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

β. Καλό είναι να βρείς τη μ.θ. από το αρχείο της υπηρεσίας, ελέγχεις αν έχει μόνωση ο φ.ο. = τελικό πάχος-(πάχος από ξυλότυπο+επίχρισμα)

γ. βάζεις θεωρητικό σύστημα (κ.α.) για θέρμανση, για την ψύξη (αν δεν έχεις στοιχεία βάλε τα 10ετίας) ελέγχεις την επάρκεια του υπάρχοντος κι αν χρειαστεί συμπληρώνεις με κ.α.. 

Ανεξαρτήτως της σύστασης ο.ι., αν κάνεις ΠΕΑ για όλο, το αντιμετωπίζεις ως πολυκατοικία εφόσον πρόκειται για δυο ανεξάρτητες κατοικίες

Ως προς το ιδιοκτησιακό, αν η σύζυγος είναι η μόνη κληρονόμος, τότε 100% δικό της.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι κάτι απλοϊκό.

αν έχω τρία air-condition πως τα καταχωρώ στο σύστημα της civil? έχει διάφορα πεδία και έχω μπερδευτεί...επιλέγω "αερόψυκτος ψύκτης", συμπληρώνω μόνο την ισχύ (από ταμπελάκι)? καταχωρώ 3 φορές?

Link to comment
Share on other sites

είναι αερόψυκτες α.θ.

είτε κάνεις 3 καταχωρίσεις (αν έχεις τα στοιχεία τους) με το ποσοστό κάλυψης της καθεμιάς (στην καρτέλα θερμικές ζώνες)

είτε μία καταχώριση (αν δεν έχεις στοιχεία) με τη συνολική ισχύ και το συνολικό ποσοστό κάλυψης

αν δεν καλύπτεται όλο το κτίριο με τις υπάρχουσες μονάδες, βάζεις το υπόλοιπο με κ.α. (και πάντα με συνολικό ποσοστό 50% για ψύξη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω 2 ερωτήσεις:

1. από μια αποτύπωση μονοκατοικίας για ενεργειακή επιθεώρηση, μετά από ηλεκτρονική σχεδίαση του νέου περιγράμματος ως κατασκευάστηκε διαφορετικά από την οικ. άδεια, βγάζω λίγα τετραγωνικά μέτρα παραπάνω....υπάρχει πρόβλημα να φαίνεται στο πιστοποιητικό επιφάνεια πχ. 117τ.μ. ενώ στην οικοδομική άδεια η νόμιμη είναι 110τ.μ.? (δεν έχει γίνει τακτοποίηση)....μήπως θα δημιουργείται πρόβλημα για το πως θα ταυτίζεται άμεσα το ακίνητο με αυτό που επιθεωρείται στο πιστοποιητικό? 

παρατήρησα επίσης ότι στο πρόγραμμα energybuildingp μπορούμε να κάνουμε edit στην τιμή επιφάνειας τ.μ. στην καρτέλα της των θερμικών ζωνών αλλά εννοείται ότι τα αποτελέσματα θα μεταβληθούν, ενώ δηλαδή η γεωμετρία από τα σχέδια έχει επιφάνεια 117τ.μ. εν τέλει στους υπολογισμούς λαμβάνεται 110... τί είναι προτιμότερο να γίνει?

 

2. σε ένα διαμέρισμα του 1980 δεν έχω τίποτα από τον πελάτη  αλλά μόνο οικοδομική άδεια και συμβόλαιο οριζόντιας...μπορώ να κάνω την αποτύπωση στην αυτοψία και να προσχωρήσω κανονικά στο πιστοποιητικό ενεργ. επιθεώρησης?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει κατ' επανάληψιν, ότι δεν μας ενδιαφέρει τι γράφει η άδεια ή οποιοδήποτε άλλο κιτάπι

Αποτυπώνουμε και μελετάμε ό,τι ακριβώς υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρήκα αυτή την ανακοίνωση στο σύστημα των επιθεωρήσεων/ πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς που χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα της civil?

Σας ενημερώνουμε ότι, από τις 22.11.2017 οι ενεργειακές επιθεωρήσεις κτιρίων, συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού θα υποβάλλονται στο ηλεκτρονικό Αρχείο Επιθεώρησης Κτιρίων μόνο με τη νέα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όχι

η εταιρεία θα πρέπει να αναβαθμίσει το λογισμικό της

Επίσης, θα πρέπει να εγκαταστήσουμε τη νέα έκδοση ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τώρα που βγήκε η 1.31 θα προχωρήσουν στην αναβάθμιση της εφαρμογής. Βέβαια θα πρέπει να έχεις ενεργό συμβόλαιο για να την κατεβάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.