Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτήσεις ΙΚΑ και εφορίας για τους τακτοποιημένους χώρους με τον Ν.3843/10


sokratis

Recommended Posts

Εμείς τι θα πούμε ?

Η πιρμίλω τι θα τους πεί .

Προβλέπω μεγάλα γέλια , αλλά και τον υφυπουργό να κάνει κάμψεις στο γυμναστήριο υπό την επίβλεψη της επιλοχία μπιρμίλω .

 

Καταλαβαίνεται ότι αυτές τις μέρες , ουρές τέλος .:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την πάρουν - δεν την πάρουν πίσω την εγκύκλιο, για να εφαρμόσουν οι οικονομικές υπηρεσίες των δήμων όσα προβλέπει, θα χρειαστούν χρόνια. Γιατί τα στοιχεία που χρειάζονται δεν είναι στο πρωτόκολλο αλλά στις δηλώσεις και μάλιστα όχι πάντα (αναλυτικά οι επιφάνειες/νόμιμη χρήση/νέα χρήση/χρόνος αλλαγής). Επιπλέον τις δηλώσεις τις έκαναν οι ιδιοκτήτες ένω τα τέλη πρέπει να πάνε στους χρήστες σύμφωνα με την εγκύκλιο. Μέχρι να πάρουν αντίγραφα όλων φακέλων να καταλάβουν ποιο ακίνητο είναι, να καταλάβουν τι ψάχνουν (αν ποτέ καταλάβουν), να ταυτίσουν χρήστες κτλ θα έχουν περάσει τα 40 χρόνια του νόμου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

"Είναι δυνατή επίσης η επιβολή ΤΑΠ για τους ημιυπαίθριους χώρους που έχουν κλειστεί, δεδομένου ότι με την μετατροπή αυτών σε χώρους κύριας χρήσης αυξάνεται η επιφάνεια του ακινήτου, η οποία συνυπολογίζεται για τον προσδιορισμό της υποκείμενης στο φόρο αξίας (622/2004 Γνωμ. ΝΣΚ). Στην περίπτωση αυτή ΤΑΠ επιβάλλεται από το χρόνο έναρξης ισχύος του ν.3843/2010 (δηλ. 28/4/2010) ή από την ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του ημιυπαίθριου (αναγράφεται στην υποβληθείσα υπεύθυνη δήλωση), στην περίπτωση που αυτή είναι μεταγενέστερη της 28ης Απριλίου 2010"

 

Νάτος ο λόγος της ημερομηνίας. Αν όντως δεν τσακιστούν να το καταπιούν πάλι όπως το ξέρασαν, πραγματικά πρέπει να πιάσει στουπί και βενζίνη ο ελληνικός λαός...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μου διέφυγε. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη όμως (περίμεναν 13 μέρες πριν την λήξη να το ξεφουρνίσουν), οπότε στα δικά μου και σε 4-5 φακέλους που έχω ακόμα σε εκκρεμότητα λέω να αλλάξω ούτως ή άλλως ημερομηνίες σε 28/4/2010. Η ημερομηνία αλλαγής χρήσης από την αρχή "βρώμαγε" πολύ άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.