Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

Πολεοδομια Ευοσμου θεσσαλονικης δεχεται απο τις 10/3/2011 και μονο με ραντεβου

Πρωτοκολλημενες αιτησεις μεχρι τις 5 Ιανουαριου,οι υπολοιπες στην αναμονη

Πολεοδομια Ελευθεριου Κορδελιου δεχονται απο τις 10/3/2011

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοκολλημενες αιτησεις μεχρι τις 5 Ιανουαριου,οι υπολοιπες στην αναμονη

 

Σε πρωτοκολλημένους φακέλους τι ακριβώς ακόμα περιμένουν και "δέχονται"; Να κάτσουν να στρωθούν να κοιτάξουν τους φακέλους και να ετοιμάσουν και να στείλουν τα πρόστιμα! Παρέα θέλουν;

Έχετε υπόψη σας ότι έχουν τυπικά και βάση των εγκυκλίων τους, 1 μήνα προθεσμία από την πρωτοκόλληση να εκδώσουν πρόστιμο. Το έμαθα πριν μια εβδομάδα σε πολεοδομία που μου ζήτησε ο υπάλληλος που είχε χρεωθεί φακέλους μου, να δεχτώ να βάλει ημερομηνία στο πρόστιμο <1 μήνα από την πρωτοκόλληση. Για να αρχίσουμε να σφίγγουμε λιγάκι τα λουριά στους άχρηστους! Η διαδικασία θα ήταν έως και απροβλημάτιστη, αν είχαν μάθει να δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

2 μηνες περιθωριο νομιζω εχουν...

 

Κι εγώ αυτό ξέρω και θυμάμαι βάση του νόμου. Για 1 μήνα μου μίλησε όμως ο συγκεκριμένος. Ίσως εννοούσε από πρωτόκολλο μέχρι πληρότητα (ίσως εσωτερικά έχουν μοιρασμένο τον επιτρεπόμενο χρόνο δηλαδή ανάμεσα στα στάδια). Δεν αλλάζει κάτι όμως. Άπαξ και πρωτοκολλήσουν πρέπει να προχωρήσουν τη διαδικασία εντός συγκεκριμένης προθεσμίας (όση και αν είναι αυτή) χωρίς να αναγκαζόμαστε να κάνουμε βόλτες. Μόνο αν υπάρχει κάποια έλλειψη δικαούνται να μας ενοχλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μαρούσι έχουν περασει 3 μήνες και πρόστιμα δε στείλαν ακόμα. (Τα στέλνουν ταχυδρομικώς). Ο νόμος αναφέρει όντως δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μαρούσι κάνουν ό,τι θέλουν. Στην αρχή σου εδιναν φωτοτυπια της αιτησης, μετά από λίγο καιρό σου έδιναν τη μία από τις δύο αιτήσεις. Το πρόστιμο το έστελναν ταχυδρομικά, και μετά το έβγαζαν αυθημερόν και γινόταν κόλαση... Άλλες μέρες κρατούν τη σειρά από προγούμενες μέρες... Κάθε φορά που πάω αναρωτιέμαι τι με περιμένει.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω και τα καλά στην πολεοδομία Ευόσμου λίγες μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας ο καινούργιος προϊστάμενος είχε βάλει όλους τους υπαλλήλους μηχανικούς να παραλαμβάνουν φακέλους !!!! Τέλος όχι μόνο παραλάμβανε και ο ίδιος αλλά τον πέτυχα να κάνει εφόδους στα γραφεία και να προτρέπει τους υπαλλήλους να αυξήσουν τον αριθμό που δέχονται ... και το κορυφαίο πετυχαίνει μια υπάλληλο που πετάχτηκε μέχρι το φούρνο και επιστρέφει με το τυροπιτάκι στο στόμα ... και της λέει που είσαι ρε....

-να είχα πάει μέχρι το φούρνο

- περιμένω τόση ώρα εδώ

-θες τυροπιτάκι? απο το πρωί έχω δει 50 φακέλους !!!

- οχι δεν θέλω τυροπιτάκι θέλω να δεις άλλους τόσους φακέλους !!!

ο τόνος την φωνής του και ο τρόπος που το ζητούσε απο τους υπαλλήλους του ήταν ευγενικός και ευχάριστος και σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να του αποδοθούν τα εύσημα ΠΕΡΙΒΕΝΤΑ είσαι θεός !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Για καταθεση φακελων στο Αιγαλεω ποια ακριβως ειναι η κατασταση μπορει να με ενημερωσει καποιος;; Κλεινουν ραντεβου ή εξυπηρετουν την ιδια μερα;; Και στις 2 περιπτωσεις τι ωρα θα πρεπει να παω για να κανω την δουλεια μου;;

 

Ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.