Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Γήπεδο ΕΚΤΟΣ σχεδίου, εντός ΣΧΟΑΑΠ , το οποίο δεν επηρεάζει τους όρους  αρτιότητα στη περιοχή που είμαι, έχει επιφάνεια 4900 μ² (>4000 μ²) και πρόσωπο 14μ. σε οδό που ενώνει τους οικισμούς Ριζόμυλο-Καρποφόρα στη Μεσσηνία.

Το γήπεδο δημιουργήθηκε από κληρονομιά, όπου το έτος θανάτου του κληρονομούμενου είναι το 1997. Ο αποθανών είχε μία έκταση περίπου 13.000 μ² και την κατήτμησε.

Στο ΣΧΟΟΑΠ δεν αναφέρει κάτι για την οδό. Χαρακτηριστικά βάσει υπομνήματος γράφει απλά τσιμεντοστρωμένη-ασφαλτοστρωμένη οδό, ούτε την έχει στο πρωτεύον ή δευτερεύον οδικό δίκτυο. Επίσης προ ΣΧΟΑΑΠ, ο δρόμος δεν είναι αναγνωρισμένος ως κοινοτικός. Σας επισυνάπτω και το έγγραφο της Μεσσηνίας - μήπως κάποιος συντοπίτης συνάδελφος δε το έχει- . 

Όμως είναι ο μοναδικός που ενώνει την Καρποφόρα με Επαρχιακή οδό ή όμορο οικισμό. Μήπως μπλέκω με τον ορισμό για κοινοτικούς, δημοτικούς οδούς στην ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ δόμηση

« Ως Δημοτικοί ή Κοινοτικοί οδοί για την εφαρμογή του παρόντος θεωρούνται οι οδοί που
ενώνουν οικισμούς του αυτού δήμου ή κοινότητας μεταξύ των ή οικισμούς ομόρων δήμων ή
Κοινοτήτων ή με Διεθνείς Εθνικές ή Επαρχιακές οδούς.»

Οπότε ως μεταγενέστερο γήπεδο του 85, με πρόσωπο σε εν δυνάμει κοινοτική οδό μήπως θέλω πρόσωπο 45 μ και βάθος 50 μ; Ή αφού δεν έχει αναγνωριστεί δε μπλέκω;

αναγνώριση κοινοτικών οδών.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα εγινε με αποδοχη κληρονομιας.

Υποθετω οτι υπαρχει καποιο τοπογραφικο και καποια αναφορα στην αποδοχη οτι "ειναι αρτιο και οικοδομησιμο", προφανως σαν ανω των 4 στρ. χωρις προσωπο σε νομιμα χαρακτηρισμενο δρομο.

δεν βλεπω να εχεις κατι τετοιο.

χαρακτηρισμος οδού

https://nomosphysis.org.gr/13425/ste-2732016-xaraktirismos-odoy-apo-organa-o-t-a/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τοπογραφικό που το λεει άρτιο και οικοδομήσιμο, για το δικό μου τμήμα, και στο δρόμο γράφει απλά κοινόχρηστη οδός.

Εμένα αν και δεν έχει αναγνωριστεί ως κοινοτική οδός, αλλά αφού δεν υπάρχει άλλη να ενώνει τον οικισμό, θα με επηρεάσει στην αρτιότητα, αφού χρονολογία δημιουργίας του γηπέδου είναι το 1997, δηλαδή μετά το 85 οπότε απαιτείται συγκεκριμένο πλάτος και βάθος αν έχουμε πρόσωπο σε κοινοτική, δημοτική οδό; ή αφού δεν εχει αναγνωριστεί με Απόφαση Νομάρχη δε με απασχολεί;

 

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις αναγνωρισμένο δρόμο με απόφαση νομάρχη πας στην κατηγορία άρτιο ως προϋφιστάμενο της 31-12-2003 και αφού πέθανε το 1997 ο κληρονομούμενος τοτε μια χαρά δεν έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα.

Σε εκτός σχεδίου έχω δόμηση - κάλυψη 186 τμ. με ύψος 8.70μ Ν4759.20

Θα μπορούσα να εχω;

1. Υπόγειο 93 , ισόγειο 93, όροφος 93 + 50% σοφίτα ;

2. Υπόγειο στο +1.20μ, δύο κάθετες 93 και 93 τμ και μια σοφίτα η μία ενιαία στέγη οπότε και 2 σοφίτες;

3. Δύο κατοικίες σε απόσταση από 93 Υπόγειο στο +1.20 μ  93 ισόγειο  και σοφίτα;

 

Στη περίπτωση 3 τι ελάχιστη απόσταση μπορώ να έχω ανάμεσα στις δύο κατοικίες εντός οικοπέδου;

Σας ευχαριστώ 

 

Edited by Ioannou
Link to comment
Share on other sites

Α. Ξεχνάς το 2, διότι στα εκτός σχεδίου απαγορεύονται οι κάθετες

Β. Στα εκτός, υπάρχει περιορισμός στο ύψος όταν κατασκευάζεις ισόγειο (ή ισόγειο τμήμα)

Γ. Διαβάζεις προσεκτικά την ισχύουσα νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.