Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Και 0 και 1 και κενό να του βάλω στον συντελεστή αξιοποίησης για θέρμανση , αλλάζει κατά ένα δέκατο τις απώλειες θέρμανσης και ψύξης....Αν δεν έχεις "τσεκάρει" το κουτάκι για την θέρμανση δεν το λαμβάνει υπ' όψην.

 

Υ.Γ.

Στο laptop γιατί το θέμα που έχω με το πρόγραμμα στον Η/Υ δεν έχει λυθεί... ακόμα περιμένω κάποια απάντηση από το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Στο laptop γιατί το θέμα που έχω με το πρόγραμμα στον Η/Υ δεν έχει λυθεί... ακόμα περιμένω κάποια απάντηση από το ΤΕΕ

Και ούτε πρόκειται! Έχει περάσει πάνω από 1 μήνας που έχω πρόβλημα και άκρη δεν έχει βγει!

Εγκατέστησα το πρόγραμμα με "ταρζανιά" ως λύση ανάγκης και θεωρητικά δουλεύει, αλλά όταν πάω να δω τα αποτελέσματα κρασάρει και τα χάνω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Και ούτε πρόκειται! Έχει περάσει πάνω από 1 μήνας που έχω πρόβλημα και άκρη δεν έχει βγει!

Εγκατέστησα το πρόγραμμα με "ταρζανιά" ως λύση ανάγκης και θεωρητικά δουλεύει, αλλά όταν πάω να δω τα αποτελέσματα κρασάρει και τα χάνω όλα.

Μου δίνεις κουράγιο....:D

Ευτυχώς δουλεύει στο laptop της κόρης μου.....

Σε σύγκριση αποτελεσμάτων βγάζουν ακριβώς τα ίδια.... απλώς δεν υπάρχουν τα κουτάκια επιλογής για τον ηλιακό....

Οταν του δίνω σενάριο με ηλιακό (από το laptop) το τρέχει κανονικά αλλά δεν δέχεται τροποποιήσεις....

Ελπίζω στην αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τιμές 0 και 1 στο β και την επιλογή για θέρμανση πάντα απενεργοποιημένη. Παρ΄ όλα αυτά δίνει πάντα βελτίωση στη θέρμανση. Πρέπει να είναι bug

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!!Ειμαι νέα στο forum και ηθελα να κανω και εγώ κάποιες ερωτήσεις:

α)Συντάσω ένα ΠΕΑ και είμαι στο τελικό στάδιο και έχω κάνει ''επίλυση''.Μου βγαίνει ένα παράθυρο που μου λέει ότι ''το παράθυρο των Αποτελεσμάτων είναι ενεργο'' .τι σημαίνει αυτό???τι πρέπει να κάνω παρακάτω?πρέπει να βάλω σενάρια??η ενεργειακή κατάταξή δεν μου δίνει τίποτα (κενό πλάισιο με -) και στοιχεία έχω μόνο για ''Απαιτήσεις-κατανάλωση''.Κάνω κάτι λάθος???πείτε μου τι πρέπει να κάνω ακριβώς γιατί ψάχνω στις οδηγίες αλλά και σε άλλα post μήπως και βρω κάτι και δεν βρίσκω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

----------

Καλημέρα!Καμία απάντηση στο ερωτημα μου..??Κάνω κάπου λάθος?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ για χρήση κτιρίου γραφεία, πού δηλώνω των μηχανικό αερισμό? Και μία δεύτερη ερώτηση ( την έκανα και σε άλλο πόστ ) αν έχουμε 7 κτίρια γραφείων ανεξάρτητα μεταξύ τους,στο ίδιο οικόπεδο-ίδιας ιδιοκτησίας, κάνουμε 7 μελέτες ενεργειακής απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Στο λογισμικό που έχω για τις ενεργειακές μελέτες (4Μ), όταν επιλέγω να γίνουν οι υπολογισμοί με την μηχανή του ΤΕΕ μου εμφανίζει τα εξής μηνύματα στο παράθυρο με τους μη αποδεκτούς συντελεστές:

 

"Ο αριθμός των αδιαφανών στοιχείων σε επαφή με ΜΘΧ που έχουν οριστεί στη ζώνη 1 ισούται με 25 και υπερβαίνει τα 20 στοιχεία. Το πρόγραμμα του ΤΕΕ ενδέχεται να μην υπολογίζει αποτελέσματα ενεργειακής κατάταξης.

Ο αριθμός των αδιαφανών στοιχείων που έχουν οριστεί στο ΜΘΧ 2 (Λεβητοστάσιο) ισούται με 22. Το πρόγραμμα του ΤΕΕ ενδέχεται να μην υπολογίζει αποτελέσματα ενεργειακής κατάταξης.

Ο αριθμός των αδιαφανών στοιχείων που έχουν οριστεί στο ΜΘΧ 2 (Αποθήκη) ισούται με 30. Το πρόγραμμα του ΤΕΕ ενδέχεται να μην υπολογίζει αποτελέσματα ενεργειακής κατάταξης."

 

Το πρόβλημα είναι ότι όντως το πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν μου εμφανίζει κατάταξη. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα (για πάνω από 20 στοιχεία);

 

Ξέρω ότι η κατάταξη που κάνει το πρόγραμμα του ΤΕΕ είναι πιο αυστηρή/δυσμενής από του 4Μ. Να εμπιστευτώ τα αποτελέσματα που θα μου βγάλει το λογισμικό της 4Μ ή να περάσω πολλά στοιχεία με ίδια χαρακτηριστικά σαν ένα με τα συνολικά χαρακτηριστικά (π.χ. αντί για τρεις νότιους τοίχους μήκους 4μ+3μ+2μ να περάσω στο πρόγραμμα έναν τοίχο με μήκος 9μ) στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ώστε να μου βγάλει αποτέλεσμα; Ανησυχώ επειδή αν βγάλω με το ένα λογισμικό κατάταξη Β και ο επιθεωρητής με άλλο βγάλει Γ θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα.

 

Έχει ακούσει κάποιος για νεότερη έκδοση του λογισμικού του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς σαν σενάριο στην επιθεώρηση να βάλει ανεμιστήρες? Το έβαλα και μου βγάζει μείωση στην κατανάλωση της θέρμανσης και όχι της ψύξης που θα ήταν το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπάρχει σύστημα ψύξης στο προς επιθεώρηση κτίριο , πρέπει να ορίσουμε ένα θεωρητικό σύστημα ψύξης με το πεδίο της ισχύος κενό . Οταν όμως το τρέχω δεν το αποδέχεται και μου ζητάει να συμπληρώσω το κελί (1,3) δηλαδή την ισχύ. Γνωρίζει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.