Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Για δηλωση κτηματολογιου..

Εχω μια Διανομη του 1933 που δινει στο πελατη μου οικοπεδο 940τμ.

Ομως τωρα που πηγα να το μετρησω, ειδα οτι ειναι πολυ περισσοτερο πχ 1500

Τι θα πρεπει να δηλωσω τωρα στο κτηματολογιο 940 ή την πραγματικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη προκειται για μεγαλη διαφορά,

πρωτα θα ρωτησεις τον  πελατη

μηπως καποιο διπλανο το εχει "αγορασει"...προφορικα...

 

ή πώς εγινε αυτη η αυξηση των τμ....

Link to comment
Share on other sites

Ή μήπως το ακίνητο ήρθε σε γάμου κοινωνία με όμορη δημόσια έκταση :wink:

Όπως επισημαίνει και ο Δημήτρης είναι μεγάλη η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

H γη δεν είναι λάστιχο. Απο  940τ.μ. να γίνει 1500τ.μ.(!!??;;). Θα εφαρμόσεις με τα ορόσημα της διανομής το οικόπεδο και θα δηλώσεις - οριοθετήσεις το οικόπεδο του πελάτη σου. Αυτός φυσικά έπεσε από τα σύννεφα! και δεν ξέρει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

επειδη προκειται για μεγαλη διαφορά,

πρωτα θα ρωτησεις τον  πελατη

μηπως καποιο διπλανο το εχει "αγορασει"...προφορικα...

 

ή πώς εγινε αυτη η αυξηση των τμ....

 

 

Ή μήπως το ακίνητο ήρθε σε γάμου κοινωνία με όμορη δημόσια έκταση :wink:

Όπως επισημαίνει και ο Δημήτρης είναι μεγάλη η διαφορά.

 

 

H γη δεν είναι λάστιχο. Απο  940τ.μ. να γίνει 1500τ.μ.(!!??; ;). Θα εφαρμόσεις με τα ορόσημα της διανομής το οικόπεδο και θα δηλώσεις - οριοθετήσεις το οικόπεδο του πελάτη σου. Αυτός φυσικά έπεσε από τα σύννεφα! και δεν ξέρει τίποτα. 

 

Πραγματι η διαφορα ειναι μεγαλη.

Ο ιδιοκτητης δεν επεσε απο τα συννεφα.

Το οικοπεδο ειναι στην ακρη του χωριου. Μετα το οικοπεδο...υπαρχει μια μικρη εκταση  και μετα ακολουθει ο δρομος. Αυτην την μικρη εκταση,τοσο ο δικος μου πελατης οσο και οι αλλοι με τα ομορα οικοπεδα "ενσωματωσαν" προς εκμεταλλευση (κηπους-κοτετσια κλπ) στα δικα τους οικοπεδα με αποτελεσμα ολοι να τα εχουν μεγαλωσει.

Στη φωτογραφια

με κιτρινο ειναι τα τωρινα οικοπεδα

με κοκκινο της διανομης

και πρασινο ο πανω δρομος.

Η αλλη εκταση πιο περα ειναι δημοσια.

post-39-0-26302100-1425981950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου να κάνει δήλωση για δύο δικαιώματα. Ένα δικαίωμα το τεμάχιο της διανομής (όπως αποτυπώνεται από την εφαρμογή που έκανες) με τους αντίστοιχους τίτλους και ένα δικαίωμα με το υπόλοιπο τμήμα με αιτία κτήσης χρησικτησία.

Link to comment
Share on other sites

δες το σχεδιαγραμμα της διανομης..με τι συνορευει προς  τον "δρομο"

 

αυτο το τμημα πιθανον να ειναι "χερσο"

και μαλλον ανηκει στο Δημοσιο...

 

το προβλημα ειναι οτι, με  αυτο το χερσο,    το μεσαιο οικοπεδο γινεται τυφλο, ενω τα άλλα δυο  εχουν δικες τους προσοψεις...

Θα δεις στην υπηρεσια τα σχετικα διαγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Διανομη δεν φαινεται να υπαρχει χερσο τμημα.

Πιστευω ο δρομος που βρισκεται απο πανω εχει μετατοπιστει ...λιγακι παραπανω.

Νομιζω οτι ειναι δρομος (ετσι μου φαινεται απο το χαρτη της Διανομης του 33.

 

post-39-0-18505100-1426002350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Υποβάλλω την δήλωση Κτηματολογίου της γυναίκας μου και έχω το εξής πρόβλημα :

 

Η γυναίκα μου έχει εξ' αδιαιρέτου με τον αδερφό της ένα οικόπεδο 710 τ.μ σε ένα χωριό σε περιοχή που η κτηματογράφηση λήγει την Παρασκευή.

 

Πρόβλημα 1

Η γυναίκα μου δεν μιλάει με τον αδερφό της, λόγω οικογενειακών διαφορών και ο αδερφός της έχει δηλώσει σε 3ους ότι δεν τον ενδιαφέρουν και προφανώς δεν θα το δηλώσει στο Κτηματολόγιο. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση που θα δηλωθεί μόνο το 50 % που ανήκει στη γυναίκα μου?

 

Πρόβλημα 2

Το οικόπεδο αγοράστηκε από τα πεθερικά μου το 1995 και μάλιστα έβγαλαν και άδεια περίφραξης βάσει των ορίων που τους υπέδειξε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και παρουσία πολιτικού μηχανικού ο οποίος έκανε τοπογραφικό σκαρίφημα για να βγει η άδεια. Αρχικό συμβόλαιο και τοπογραφικό σκαρίφημα αγνοούνται και δεν ξέρω πως μπορεί να βρεθούν. Υπάρχει μόνο το συμβόλαιο γονικής παροχής στην γυναίκα μου και στον αδερφό της (στο οποίο όμως δεν αναφέρει πουθενά την ύπαρξη τοπογραφικού ή άλλων προσδιοριστικών στοιχείων πέραν ότι το οικόπεδο συνορεύει από τις τρεις πλευρές με δρόμο και με ρέμα) καθώς και το έγγραφο της άδειας.

 

Το θέμα θα ήταν εύκολο, αν κατά την προσπάθεια δήλωσης του οικοπέδου στο κτηματολόγιο δεν διαπίστωνα ότι τα όρια του οικοπέδου όπως είναι περιφραγμένα δεν ταιριάζουν με τα όρια που φαίνονται στην εφαρμογή του κτηματολογίου (σε αντίθεση με άλλο οικόπεδο που ήταν όπως ακριβώς έπρεπε).

 

Για την ακρίβεια το διάγραμμα του κτηματολογίου παρουσιάζει το οικόπεδό μας (όρια με κόκκινο χρώμα) ως μέρος ενός πολύ μεγαλύτερου οικοπέδου περί των 2.700 τ.μ.(όριο με κίτρινο χρώμα) και όχι ως ξεχωριστή ιδιοκτησία.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ? Το δηλώνω με σκαρίφημα από την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών του κτηματολογίου και όταν θα έρθει η ώρα των ενστάσεων θα κάνω ένσταση με νέο τοπογραφικό διάγραμμα ? Το δηλώνω και περιμένω να με καλέσουν?

 

Για την διευκόλυνσή σας επισυνάπτω φώτο με τα όρια των οικοπέδων.

 

UPDATE : Ο πεθερός μου μου είπε ότι  αγόρασε από τον προηγούμενο το οικόπεδο, παρουσία μαρτύρων και του προέδρου της κοινότητας οι οποίοι επιβεβαίωσαν ότι του άνηκε, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε συμβόλαια (χάθηκαν στον πόλεμο!!!)

 

Παρακαλώ, αν είστε συνάδελφος, συμπληρώστε την ειδικότητα σας, αλλιώς το παρόν θα μεταφερθεί στην σωστή κατηγορία που είναι τα θέματα ιδιωτών.

Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

post-40605-0-26907200-1429461173_thumb.jpg

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.