Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοτυπίες και Κόστος στην εποχή των ΗΧ


elli_summers

Recommended Posts

Θα ηθελα να συζητήσω μαζί σας ενα πολύ σοβαρό θέμα. Τουλάχιστον έτσι το αντιμετωπίζω εγώ!Σας έχουν "γδύσει" ποτέ σε φωτοτυπάδικο???? Λοιπόν τώρα με τους ΗΧ αντιλαμβάνεστε ότι η κίνηση στο αρχείο και κατά συνεπεια στα φωτοτυπάδικα είναι πολύ μεγάλη. ΘΑ σας περιγράψω τι μου έτυχε στην πολεοδομία της Νομαρχίας Πειραιά επί της Γρ.Λαμπράκη ...

Βρήκα μετά από πολύ ώρα στο αρχείο τα σχεδια που ήθελα.Δείχνω στον τύπο του αρχειου ποια θέλω να πάρω και ετοιμάζω την ταυτότητα για να την αφήσω κατά τα γνωστά.Και μου λέει "αυτά θες?ωραία έλα μαζί μου" και με παίρνει από το χεράκι και με πηγαίνει στο φωτοτυπείο απέναντι από τη νομαρχία.Το είχα δει οτι το κάνει και είχα την απορία ...έτσι καθυστερούσαμε αρκετά στην ουρά.Και φυσικά αργότερα κατάλαβα το γιατι...Λέω στο φωτοτυπειο λοιπόν "2 σχέδια έχω τα θέλω από 2 φορες συνολο 4 σχέδια" Και μη φανταστείτε τιποτε σεντόνια!!!Μικρή κατοικία ήταν.Και φτάνει η στιγμη να πληρώσω και μου λεει "16,60€" ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!! "καλα" του λεω "για 4 σχεδια τοσο??ποσο το έχεις το τμ>??" 3,60 το μέτρο ρε παιδια...τρελο μαγαζακι ή μου φαίνεται???? Σας εχει τύχει σε άλλη πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχεδον 2.5 φορες πανω απο το κανονικο....

 

Εγω μπορει και να μην τα πληρωνα...αλλα και να πληρωνα σιγουρα θα του εβαζα καυγα...Ειδικα αν δεν ειχε τιμοκαταλογο σε εμφανες σημειο....

Link to comment
Share on other sites

Προφάνως έκανε "λάθος" στον υπολογισμό..

 

16.60/3.60=4.61/4=1.153μ2 Δηλαδή τα σχέδια μιας μικρής κατοικίας είχαν 1.15μ2 το καθένα; Αποκλείεται...

 

Εγώ πληρώνω 2.6ευρώ/μ2

Link to comment
Share on other sites

εβαζα καυγα...Ειδικα αν δεν ειχε τιμοκαταλογο σε εμφανες σημειο....

 

Γιατί ποιο φωτοτυπάδικο έχει ;!

 

Περίπου 4Ε/μ έχει η πρώτη εκτύπωση είτε από παλιά σχέδια (ξηρογραφία) είτε από υπολογιστή.

Αυτά για τα πρώτα αντίγραφα.

Αν ζητήσεις πολλά αντίγραφα , τα επόμενα είναι πιο φτηνά.

Αν εκτυπώσεις από διαφάνειες είναι περίπου 1Ε/μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.