Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοεις με κλιμακοστασιο προφανως...

 

ο νομος σου δινει το δικαιωμα να ΜΗΝ δειχνεις τις διαμορφωσεις πουχεις κανεις...μονο Τ.Μ ζητα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καλησπερίσω το forum

Καταρχήν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στην ιστοσελίδα.

 

Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα.

Βρίσκομαι στη διαδικασία αγοράς ορφομεζονέτας με εναν ημιυπαίθριο και σοφίτα.

Ο κατασκευαστής έχει προχωρήσει την διαδικασία της τακτοποίησης χωρίς όμως ακόμα να έχει καταβάλει το καθορισθέν ποσό.

Μου προτείνει το ποσό να καταβληθεί μετά την υπογραφή των συμβολλαίων προκειμένου να μην πληρώσω στην εφορία το κόστος μεταβίβασης για την σοφίτα (το τυράκι). Τον ημιυπαίθριο έτσι κι'αλλιώς δεν τον γλυτώνω.

Μετά την υπογραφή των συμβολαίων θα πληρώσει αυτός το κόστος της τακτοποίησης και όλοι χαρούμενοι.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δείξει και τη φάκα;

Σε τι περιπέτειες θα μπορούσα να μπλέξω στην πορεία;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ζητα του τα λεφτα για την τακτοποιηση σαν εκπτωση στην αγορα της μεζονετας.

Ειναι ο μονος τροπος για να εξασφαλιστεις.

Ακομα και να την εχει οντως προχωρησει την διαδικασια ( το διασταυρωνεις ευκολα μ εναν αριθμο πρωτοκολλου που θα εχει ) μπορει στο τελος να σε ''κρεμασει'' αφου εχει προθεσμια μεχρι 28/04/11 να καταθεσει ειτε την 1η δοση του προστιμου, ειτε ολο το ποσο εφαπαξ.

 

Αν δεν παει μεχρι τοτε, η τακτοποιηση ακυρωνεται και εσυ μενεις με την παρανομη σοφιτα...

 

Τον Η/Υ δεν καταλαβα....για ποιο λογο δεν τον γλυτωνεις ετσι κι αλλιως?

 

Ισως σε συμφερει (οχι εσενα βασικα, αλλα αυτον που πληρωνει κιολας) να γινει στ ονομα σου η τακτοποιηση αν η αγορα ειναι 1ης κατοικιας.Απλα εσυ ζητα του τα λεφτα αφου εχεις υπολογισει το προστιμο ( ειναι ευκολο απλα διαβασε τον νομο). Προτεινε του το εσυ, με το προσχημα οτι θα του γλυτωσεις και λεφτα...ετσι θα τον ''αναγκασεις'' να προχωρησει την διαδικασια...

 

ΥΓ : Κανε μια βολτα και απ το ΙΚΑ να ρωτησεις για τυχον καταγγελιες...μην εχεις τπτ απροσμενες επισκεψεις στο μελλον.Διοτι μεχρι την αγορα της κατοικιας, οι ευθυνες και τα προστιμα του ΙΚΑ βαραινουν ΑΥΤΟΝ. Απο την αγορα και μετα ομως, το ΙΚΑ κυνηγαει ΕΣΕΝΑ σαν ιδιοκτητρια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει γίνει ο υπολογισμός για το πρόστιμο. (8000€)

Εκρεμεί μόνο η πληρωμή.

 

salpigoal σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο Η/Υ εμφανίζεται στα συμβόλαια οπότε και πληρώνω. Ακόμα και σαν πρώτη κατοικία που δικαιούμαι από ότι μου είπε η συμβολαιογράφος.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,terry

Link to comment
Share on other sites

salpigoal σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο Η/Υ εμφανίζεται στα συμβόλαια οπότε και πληρώνω. Ακόμα και σαν πρώτη κατοικία που δικαιούμαι από ότι μου είπε η συμβολαιογράφος.

 

Χμμμ.....δεν ειμαι και σιγουρος αλλα νομιζω οτι ακομα και να περιγραφεται ο Η/Υ στα συμβολαια, δεν πληρωνεις παρα ΜΟΝΟ αν το θελησεις εσυ που σημαινει οτι αποδεχεσαι οτι τον εχεις κλεισει και τον εχεις μετατρεψει σε χωρο κυριας χρησης.Ολα αυτα με δηλωση στην εφορια εννοειται.

Γι αυτο αν προσεξεις το συμβολαιο δεν γραφει ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ο Η/Υ χωρος ειναι κλεισμενος ή οτιδηποτε.Θεωρειται ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ χωρος και γι αυτον ακριβως τον λογο δεν πληρωνεις φορο.

Αν κανω λαθος ( που δεν νομιζω) ας με διορθωσει καποιος...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μήπως γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα με το ταμείο παραταθηκών και δανείων, από το οποίο μου έχει εγκριθεί το δάνειο για την αγορά (εφόσον η σοφίτα δεν θα εμφανιζεται στα συμβόλαια);

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες σοφίτες κανονικά να ξέρεις δε μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση για τακτοποίηση. Άλλο τώρα αν τη δηλώσεις και την τακτοποιήσεις, όμως δε θα είσαι εντάξει εντάξει. Απλά υποθέτεις ότι δε θα την πέσουν σε σένα από τη στιγμή που το δήλωσες και έχεις πληρώσει (καθώς αυτός ο νόμος είναι κυρίως εισπρακτικός) ή σε περίπτωση που στην πέσουν για έλεγχο θα έχεις ένα χαρτί να λες μα εγώ πλήρωσα, και υπολογίζεις να μην κάτσουν να ασχοληθούν μαζί σου, αλλά με αυτούς που δε θα δηλώσουν τίποτα και είναι πολλοί αυτοί. (Άμα κατάλαβες τρύπησε μου τη μύτη)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μήπως γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα με το ταμείο παραταθηκών και δανείων, από το οποίο μου έχει εγκριθεί το δάνειο για την αγορά (εφόσον η σοφίτα δεν θα εμφανιζεται στα συμβόλαια);

 

Ειδικά εφόσον την "τακτοποιήσεις" δε θα έχεις πρόβλημα. Απλά θα προσμετρήσει ίσως με μικρότερο συντελεστή στην αξία. Μη σε απασχολεί συνοπτικά. Δεν υπάρχει σπίτι χωρίς αυθαιρεσία και εδώ και χρόνια όλα παίρνουν δάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.