Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 3897/2010 τροπολογία Ν3843/2010 παράταση ως 28-12-2010 για ταχυδρομική αποστολή


Recommended Posts

να προσθέσω,

έχω την εντύπωση ότι επίσης πρέπει να ξαναδηλώσεις αν είχες υπόλοιπο δόμησης στην οικοδομή που τακτοποίησες με ν. Σουφλιά -κι αυτό για να διατηρήσεις ανέπαφο αυτό το υπόλοιπο δόμησης ...??

 

(διορθώστε με αν κάνω λάθος -δε μου έτυχε περίπτωση για να το ψάξω αλλά κάπου το'χει πάρει το μάτι μου)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν ο εξουσιοδοτημένος Μηχανικός έχει το δικαίωμα να αποστείλει ταχυδρομικώς κάποιον φάκελο? (!)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Αν το στειλεις εσυ ή οι πελατες σου (ιδιοκτητες); Ειτε το ενα ειτε το αλλο η αιτηση θα ειναι του ιδιοκτητη και σε αυτον θα ερθουν τα προστιμα και τα χαρτιά;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Αν το στειλεις εσυ ή οι πελατες σου (ιδιοκτητες); Ειτε το ενα ειτε το αλλο η αιτηση θα ειναι του ιδιοκτητη και σε αυτον θα ερθουν τα προστιμα και τα χαρτιά;

 

Αν τα στείλει ο ιδιοκτήτης (θεωρημένα), ΟΚ. Αν τα στείλω εγώ, πάλι θεωρημένα και με την εξουσιοδότηση μέσα, είναι ΟΚ? Θα το παραλάβουν? Ρωτάω διότι αν προκύψει κάποια εκκρεμότητα, δεν θέλω να τρέχω τον πελάτη μου στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν θα το αποφυγεις. Στον ιδιοκτητη θα πάνε ή θα τηλεφωνησουν. Εκτος αν πηγαινεις εσυ συχνά και ρωτάς.

 

Δεν με ενοχλεί αυτό, θα με ενημερώσει στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης. Θέλω να ξέρω αν γίνονται δεκοί οι φάκελοι με αποστολέα τον εξουσιοδοτημένο Μηχανικό. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε θα δέχονται και την υποβολή των τυχόν εκκρεμμοτήτων απο τον Μηχανικό, χωρίς να χρειάζεται να πάει ο ιδιοκτήτης απο το Καστελλόριζο στην Πολεοδομία (λεμε τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

στην κεντρική θεσσαλονίκης είδα σήμερα ότι έχει ανακοίνωση για τις ταχυδρομικές αποστολές. δε λέει τιποτα σχετικά με το ποιος είναι ο αποστολέας αλλα λέει ότι όλα τα δικαιολογητικά δλδ αιτήσεις, Υ/Δ, εξουσιοδοτήσεις πρέπει να έχουν γνήσιο υπογραφής

Link to comment
Share on other sites

στην κεντρική θεσσαλονίκης είδα σήμερα ότι έχει ανακοίνωση για τις ταχυδρομικές αποστολές. δε λέει τιποτα σχετικά με το ποιος είναι ο αποστολέας αλλα λέει ότι όλα τα δικαιολογητικά δλδ αιτήσεις, Υ/Δ, εξουσιοδοτήσεις πρέπει να έχουν γνήσιο υπογραφής

 

Αυτό ήταν προφανές. Καμία σημασία δεν έχει ο αποστολέας. Τι σε εμποδίζει να βάλεις αποστολέα π.χ. τον ιδιοκτήτη; Πέρα από αυτό, σε ταχυδρομική δεν χρειάζεται καν εξουσιοδότηση προς το Μηχανικό. Εκτός μόνο αν πρόκειται σε 2η φάση να κάνει την περαίωση ο Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω,

έχω την εντύπωση ότι επίσης πρέπει να ξαναδηλώσεις αν είχες υπόλοιπο δόμησης στην οικοδομή που τακτοποίησες με ν. Σουφλιά -κι αυτό για να διατηρήσεις ανέπαφο αυτό το υπόλοιπο δόμησης ...??

 

(διορθώστε με αν κάνω λάθος -δε μου έτυχε περίπτωση για να το ψάξω αλλά κάπου το'χει πάρει το μάτι μου)

 

Έτσι μας έχουν πει στο 1ο σεμινάριο του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

Ο προϊστάμενος της πολεοδομίας που ήταν εκεί διαφώνησε και πλακώθηκαν ΤΕΕ-Πολεοδομία.

 

Την εξέλιξη δεν την έχω παρακολουθήσει, αλλά γενικά είμαι υπέρ ΤΕΕ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.