Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

Αν εχεις πχ ανελκυστηρα στο κτηριο εκτος ΟΑ και ο ΠΜ που εκτιμω οτι πληρωσες σου ειπε "ελα μωρε δεν τρεχει και τιποτα"..να τον καταγγειλεις στο πειθαρχικο του ΤΕΕ..

Ελπιζω εχεις αποδειξη παροχης υπηρεσιων που σου παρειχε...

Το οτι δεν απαιτειται μελετη ανελκυστηρα ΔΕΝ σημαινει οτι δεν πρεπει να φαινεται και στα σχεδια..με αοτι αυτο συνεπαγεται..(δλδ αλλαγες σε αρχιτεκτονικα, στατικα..)

Ομοιως και το νουμερο που σου ειπε ο μηχανικος (δλδ τα 200τμ) για την απαιτητη μελετες θερμανσης ειναι επισης μπουρδα...Δεν υπαρχει στη νομοθεσιa κατι τετοιο...Αλλη ειναι η συνθηκη..

 

Αυτα...

 

Φίλε Terry ο ΠΜ είναι πολύ δικός μου άνθρωπος. Φυσικά δεν μου είπε ότι δεν τρέχει τιπότα και μου υπόδειξε ότι παρανομία (με την κατάλληλη διαβάθμιση σε σημασία της κάθε μίας) υπάρχει στο ακίνητο προκειμένου να ξέρω τι πάω να αγοράσω. Έχεις χρόνο να περιγράψεις ποια είναι η συνθήκη περί λέβητα τετραγωνικών;

Link to comment
Share on other sites

Η φιλικη σχεση με το μηχανικο σου φυσικα καμια σχεση με την επαγγελματικη δεν εχει (ή δεν επρεπε να εχει..)

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι για μενα ο ανελκυστηρα..

ΑΝ δεν φαινεται σε αρχιτεκτονικα-στατικα (το ξαναβαζω μαυρο) ειχεις θεμα..

Τωρα αυτο το θεμα για μενα ειναι σημαντικο..Αν εσενα, το μηχανικο σου, το μηχανικο της ΟΑ κ του λοιπους δεν του απασχολει, δεν με απασχολει και μενα..

 

Η συνθηκη αναφερεται στο Αρθο 25 του κτηριοδομικου (οπως τροποποιήθηκε και με το ΦΕΚ498-23-11-2010)

Link to comment
Share on other sites

η πρόσβαση σε κάποιους-ο ορόφους-ο γίνεται μόνο μέσω ανελκυστήρα;

 

Στα σχέδια η πρόσβαση στους ορόφους γίνεται μόνο με εσωτερική σκάλα. Στην πράξη τώρα αυτό που έχει κάνει είναι να υπάρχει εσωτερική σκάλα ισογείου, α ορόφου και δώματος και επικοινωνία με ασανσερ υπογείου, ισογείου, α ορόφου.

 

Η διαφορά σε σχέση με τα σχέδια είναι ότι έχει κλείσει την εσωτερική σκάλα μεταξύ υπογείου ισογείου και έχει δημιουργήσει το ασανσερ που δεν υπήρχε πουθενα στα σχέδια.

 

Η φιλικη σχεση με το μηχανικο σου φυσικα καμια σχεση με την επαγγελματικη δεν εχει (ή δεν επρεπε να εχει..)

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι για μενα ο ανελκυστηρα..

ΑΝ δεν φαινεται σε αρχιτεκτονικη-στατικα (το ξαναβαζω μαυρο) ειχει θεμα..

Τωρα αυτο το θεμα για μενα ειναι σημαντικο..Αν εσενα, το μηχανικο σου, το μηχανικο της ΟΑ κ του λοιπους δεν του απασχολει, δεν με απασχολει και μενα..

 

Η συνθηκη αναφερεται στο Αρθο 25 του κτηριοδομικου (οπως τροποποιήθηκε και με το ΦΕΚ498-23-11-2010)

 

Terry σε ευχαριστώ. Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες και θα το λάβω πολύ σοβαρά υπόψη μου

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, ρώτησα πιο πολύ όχι τόσο για να καταλάβω τις παρανομίες ως προς αυτό το θέμα, από την στιγμή που το έχει αναλάβει κάποιος μηχανικός της εμπιστοσύνης σου και που τις ανέπτυξαν οι συνάδερφοι παραπάνω μπορείς να πάρεις τις αποφάσεις σου, όσο για το λειτουργικό του θέματος. Με την έννοια ότι η πρόσβαση σε κάποιον όροφο μόνο μέσω ανελκυστήρα είναι προβληματική από άποψη λειτουργείας και ασφάλειας. Αλλά αφού τουλάχιστον αυτή η δυσλειτουργεία περιορίζεται μόνο μεταξύ υπογείου και ισογείου τα κάνει λίγο πιο ανεκτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

και άμα πάρεις φωτιά στον ανελκυστήρα απο που βγαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

πες τα !!!!

το πιο επικίνδυνο ειναι που δεν συνεχίζει το κλιμακοστάσιο

------

αυτά δε που περιγράφει ο ιδιώτης, τα θεωρώ μεγάλες χοντραδες που υπερβαίνουν κατα πολύ τις συνηθισμένες παρανομίες και καθιστούν το σπίτι έως και επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

εδώ μιλάμε για εγκληματικές ενέργειες. Τώρα μηχανικός που δεν το είδε ή είπε εντάξει δεν ξέρω ούτε μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει.

 

nikoletta

 

Αλλά αφού τουλάχιστον αυτή η δυσλειτουργεία περιορίζεται μόνο μεταξύ υπογείου και ισογείου τα κάνει λίγο πιο ανεκτά τα πράγματα.

 

Δεν είναι δυσλειτουργία είναι death trap.

Link to comment
Share on other sites

α) αν έχει βγει εκτός οικοδομικής γραμμής δεν το αγοράζεις.

β) εάν -από ότι κατάλαβα- η πρόσβαση στο υπόγειο γίνεται μόνο με ασανσέρ από το ισόγειο πάλι δεν το αγοράζεις, εκτός αν υπάρχει και άλλη πρόσβαση στο υπόγειο από τον περιβάλλοντα χώρο.

γ) εάν το δίνει για ένα κομμάτι ψωμί, πρέπει να συμβουλευτούμε και το Σαμοϊλη.

---φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι δυσλειτουργία είναι death trap.

 

 

Και εμένα η γνώμη μου είναι αυτή απλά προσπαθησα να το πω ευγενικά.. Για αυτό το λόγο και ρώτησα πρώτο πρώτο αυτό, αν οντως δηλαδή σε κάποιους χώρους δεν υπάρχει πρόσβαση μέσω κλιμακοστασίου παρά μόνο με τον ανελκυστήρα. Πέρα από τις παρανομίες το βασικό είναι η ασφάλεια.

Σε περίπτωση πυρκαγιάς, φωτιάς, διακοπής ρεύματος όποιος είναι στο υπόγειο παραμένει εκεί...για εμένα προσωπικά θα ήταν ο πρώτος και κύριος λόγος για να μην αγοράσω μια τέτοια κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλο ποσοστό περιπτώσεων όπου έχω κληθεί να πω την γνώμη μου (με τεχνικές εκθέσεις, αποτύπωση οικοπέδου και κτίσματος)

προκειμένου να γίνει μια αγοραπωλησία,

έχουν προκύψει διάφορα θέματα (από κατασκευαστικές ατέλειες μέχρι λάθος τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο).

Αυτό που συμβουλεύω είναι:

"Ας γίνει αναθεώρηση της άδειας όπου θα φαίνεται η πραγματική κατάσταση και στην πολεοδομία

και μετά δώσε το καπάρο στον πωλητή"

 

Βέβαια πολλοί πωλητές προτιμούν να χάσουν την πώληση από το να κάνουν αναθεώρηση,

ίσως γιατί αν δείξουν την πραγματική κατάσταση δεν θα πάρει έγκριση από την πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.