Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

Πες-τα ρε terry!!!

Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ, όλοι οι κουτοπόνηροι "έλα μωρέ ντάξει βάλτο καλό είναι θα το δει κανένας!"...

 

Τα ίδια είναι στην αγορά των οικοδομικών υλικών...Ένα σπίτι 100 m2 μπορεί να κάνει 100 χιλιάρικα με no name υλικά και κακοτεχνίες, ενώ με την καλύτερη ποιότητα θα πάει 110-120 χιλιάρικα! Σπίτι φτιάχνεις ρε μεγάλε, δώστα και δεν είναι ανάγκη να βάλεις την ντηζαινάτη κουζίνα και τις φαντεζί βρύσες στο μπάνιο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν χτίζεται η εκάστοτε οικοδομή δεν υπάρχει επιβλέπων μηχανικός;

Δηλάδη υπάρχει ο μηχανικός του κατασκευαστή που είναι τις πλείστες φορές ανεύθυνος και πρέπει ο άμοιρος κοσμάκης να πληρώνει και άλλον μηχανικό (κοντά στα τόσα άλλα που πληρώνει);

 

...

 

όχι ανεύθυνος δεν είναι. Είναι και αυτός επαγγελματίας και κάνει τη δουλειά του συμφωνα με την ιδιοσυγκρασία του και τη δεοντολογία του και σύμφωνα με τις οδηγίες του εργοδότη του. Ανεύθυνος δεν είναι γιατί δε θα λείπουν από το σπίτι σας κολώνες ή στοιχεία που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια σας και με τη δική του ποινική ευθύνη. (αν και αυτό με το 25 εκ ρίχτι.....).

Εν ολίγοις, το σπίτι ΔΕΝ θα πέσει.

Αλλά προφανώς δεν είναι μόνο αυτό το ζητούμενο όταν δίνετε μια περιουσία για την αγορά του σπιτιού σας. Το ζητούμενο εκτός από την ασφάλεια είναι να είναι λειτουργικό, με αντοχή στο χρόνο, καλαίσθητο, χωρίς ενεργειακές απώλειες, χωρίς κακοτεχνίες και βέβαια νόμιμο.

 

Και μην ξεχνάτε σε μια χώρα ζούμε. Η πλειοψηφία των κατασκευαστών ψάχνει να βγάλει από τη μύγα ξίγκι. Δεν σας ενοχλεί όταν οι περισσότεροι ξενοδόχοι χρεώνουν ένα δωμάτιο της πλάκας για 100 και 120 ευρώ επείδη είναι τουριστική σαιζόν; Δεν σας ξενίζει όταν πάτε σε ένα εστιατόριο και σας σερβίρουν κατεψυγμένα προιόντα για φρέσκα σε υπερδιπλάσια τιμή από αυτή που εσείς πιστεύετε ότι πραγματικά αξίζουν;

Πιστεύετε πώς η πλειοψηφία των κατασκευαστών λειτουργεί με διαφορετική νοοτροπία από την ελληνική πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να επιτεθω στον ανθρωπο και το ιδιο θα ηθελα και απο τους υπολοιπους...

 

Απλα να εξηγησω οτι τα πραγματα ειναι πολυ λογικα και στις μερες μας κανεις δεν ειναι αφελης ωστε να λεει "ααα με κοροιδεψαν..."

Να γινεται σωστος καταμερισμος των αναγκων και τα λεφτα της οικοδομης να πηγαινουν εκει που πρεπει...

Link to comment
Share on other sites

nikoletta++++1000

 

που να δείς οταν δίνουν 850Κ για σπίτι 32 ετών και μετά αρχίζουν τα προβλήματα. Μετά πάνε στον μηχανικό, στον έλεγχο, κλπ και μετά αρχίζουν και κλαίγονται οτι δεν έχουν λεφτά για επισκευή. Τι να πω. Οταν δεν έχεις μυαλό τουλάχιστον να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν επιτίθεμαι στον άνθρωπο, στους κατασκευαστές που βγάζουν απτη μύγα ξύγκι και μετά πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες επιτίθεμαι...

και σε αυτούς που φτιάχνουν σπίτι και είναι ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι πχ τα πιο φτηνά τούβλα, τα πιο φτηνά μονωτικά, κόψε απτα σίδερα και απτα μπετά (!) και μετά πάνε και μου βάζουν το ακριβό το πλακάκι, τους γρανίτες, τις φωτιζόμενες βρίσες και τις 50ρες led-lcd tvs...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας γραψω οτι ο συγκεκριμενος κατασκευαστης ειναι και ο επιβλεπων μηχανικος της οικοδομης!

Επιπλεον το σπιτι το αγορασα στα τουβλα και δεν ηξερα ουτε για το κλιμακοστασιο ουτε για τον τοιχο που δεν υπαρχει επειδη δεν ειμαι μηχανικος!

Οταν πας να δεις ενα σπιτι και βλεπεις οτι ο κατασκευαστης ειναι πολιτικος μηχανικος καθυσηχαζεις!

Τι φταιω εγω που ηξερα οτι αγορασα ενα σπιτι νομιμο βασει εγκεκριμενης πολεοδομικης αδειας και αυτος θελει να μου δωσει ενα σπιτι αυθαιρετο,χωρις τοιχο και με παρανομο κλιμακοστασιο?????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , ο terry ΠΟΛΥ καλά τα έγραψε.

 

Αγοράζουμε ένα ρούχο των 50 - 100 Euro και το τριπλοτσεκάρουμε και για το σπίτι που θα στεγάσουμε την οικογένειά μας και για πολλούς από μας αντιπροσωπεύει στερήσεις και οικονομίες μιας ζωής , δεν "σκεφτόμαστε" να προσλάβουμε κάποιον ειδικό να το ελέγξει άρα να διαφυλάξει στο ακέραιο τα δικά μας συμφέροντα ;

 

Μάλλον με τον "κακό" μας εαυτό πρέπει να τα βάζουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Φταις φιλε μου....

 

Τι σημαινει οτι ο κατασκευαστης ειναι και ΠΜ??

Να σε κοροιδεψει δεν μπορει???

 

 

Πιστευω οτι γνωμες πηρες αρκετες...

Τωρα βαδισε οπως νομιζεις...

Για τις διαφορες και την εξαπατηση υπαρχουν και τα δικαστηρια...

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω οτι δεν φταιει????

Κανε μηνυση...

 

αλλα αν ενας μαυρος σου πουλησει ΦΟΛΕΞ για ΡΟΛΕΞ και συ το αγορασεις 2000Ε ποιος φταιει απο του δυο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.