Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

όπως πολύ σοφά λέει η λαική ρήση:

"και φταις και δεν φταις"

 

ελπίζω μόνο αυτός να μην εχει μεγάλες άκρες...

 

εσύ πρέπει να απαιτήσεις το σπίτι να παραδοθεί όπως στα σχέδια, αλλιώς δεν υπογράφεις καμία παραλαβή.

Τα πάντα θα τα ζητάς γραπτώς από εδώ και στο εξής και το ίδιο θα κάνεις κι εσύ κάθε απαίτηση για συγκεκριμένα πράγματα που θα έχεις, θα την υποβάλεις γραπτώς σε αυτό θα σε βοηθήσει ο μηχανικός σου... και ο θεος, βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει και αιτηση πραγματογνωμοσυνης στο τεε!Επι προσθετως εκανε απατη και με τις θεσεις σταθμευσης,δεσμευτηκε βασει συμβολαιου οτι θα μετατρεψει 2 χωρους αποκλειστικης χρησης σε ανοιχτες θεσεις σταθμευσης και μου λεει τωρα οτι δεν γινεται πολεοδομικα!

Και μετα απο ολα αυτα αντι να πει στο δικηγορο μου να κατσουμε να τα βρουμε ο αλητης επειδη δεν του πληρωνα την τελευταια δοση εκανε και κατασχεση στο σπιτι,και μετα τον πληρωσα για να μη βγει το σπιτι στον πλειστηριασμο!

Θα πληρωσω αλλα θα τον λοιωσω!Αγωγη,μυνηση,ασφαλιστικα μετρα,ρητρες,πειθαρχικο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κακος δεν ειμαι..

 

Ρεαλιστης και κυνικος ειμαι...

 

Και ολα αυτα επειδη τσιγκουνευτηκες 300-400Ε για να παρεις μια σωστη και υπευθυνη γνωμη......

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,εκανα χοντρη πατατια τοτε,επρεπε να το ψαξω!Δεν τα τσιγκουνευτηκα απλα τον εμπιστευφθηκα τον αλητη!Βασει αυτων των γεγονοτων δεν δικαιονομαι στο τελος??

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω....δικηγορος δεν ειμαι..

 

Το συγγενικο προσωπο που σου ελεγα τωρα 5 χρονια ειναι στα δικαστηρια... Και οχι με τον κατασκευαστη (αυτος κανει τον καλο και πληρωνει τα μισα εξοδα) αλλα με το μηχανικο και το δημοσιο (πολεοδομια, εφορια και ΙΚΑ) για να γλιτωσει κανα φραγκο απο τα προστιμα των αυθαιρεσιων...

Link to comment
Share on other sites

Φταιω εγω και αυτος δεν φταιει???????????????

 

Προφανώς και φταίει, πάνω από όλα όχι γιατί δεν έκανε καλά τη δουλειά του αλλά γιατί από ότι φαίνεται από τα δικά σου λεγόμενα πήγε να σε εξαπατήσει.

Το θέμα είναι και εκεί προσπαθούν να εστιάσουν την προσοχή τα υπόλοιπα παιδιά ότι δυστυχώς δεν θα μένει αυτός σε αυτό το σπίτι, είναι η δική σου περιουσία, η δική σου ιδιοκτησία. Εσύ δεν θα έχεις στεγασμένες θέσεις στάθμευσης, εσύ θα σκοντάφτεις σε ένα σκαλοπάτι με 25 εκ ρίχτι εσύ θα "τρέμεις" μην τυχόν και σου μπει κάποιο πρόστιμο για τυχόν αυθαίρετες κατασκευές. Άρα εσύ θέτεις τις απαιτήσεις από την αρχή και αν δε μπορείς να το κάνεις λόγω άγνοιας αντικειμένου τότε συμβουλεύεσαι και άλλον άνθρωπο που να είναι της εμπιστοσύνης σου και να έχει γνώση του αντικειμένου.

Πάντως κατα τη γνώμη μου καλό θα ήταν ακόμα και τώρα να αναλάβει πιο συγκεκριμένα και όχι αποσπασματικά κάποιος μηχανικός πραγματικά της εμπιστοσύνης σας με εμπειρία σε αυτά τα θέματα μαζί με τον δικηγόρος σας για να δείτε πώς θα μεθοδεύσετε τα πράγματα από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά γίνετε με καλή την πίστη αυτό προϋποθέτει οτι δεν υπάρχουν παρανομίες. Τωρα το θέμα είναι οτι η διαδικασία είναι χρονοβόρα και οι δικηγόροι σε αντίθεση με τους μηχανικούς τα 300-400 τα έχουν για το καλημέρα. Τώρα πάς σε ένα δικηγόρο που είναι μάγκας και ξεκινάει και του παίρνει ασφαλιστικά μέτρα, άδεια, ρήτρες, κλπ. Του βγάζει ενα κουστούμι καμιά 150Κ και μετά οταν πονέσει πολύ βρίσκεις το δίκιο σου. Θες όμως δικηγόρο με σθένος όχι κανένα κακομοίρη.

Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα επειδη τσιγκουνευτηκες 300-400Ε για να παρεις μια σωστη και υπευθυνη γνωμη......

 

Με το μαλακό ρε παιδιά!!! Συμφωνώ και εγώ, φυσικά, στην αναγκαιότητα του ελέγχου από μηχανικό πριν την αγορά και κατά την κατασκευή. Αλλά όλοι ξέρουμε πως έχουν τα πράγματα. Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος που δεν συμβουλεύτηκε μηχανικό. Και το κακό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν το έκανε από τσιγκουνιά δεν το σκέφτηκε!!!! Το οποίο για μένα είναι ακόμα χειρότερο, γιατί σαν κλάδος δεν έχουμε καταφέρει να πείσουμε για την ποιότητα και αναγκαιότητα της εργασίας μας. Ακούσατε τι είπε άλλος ιδιώτης:

Όταν χτίζεται η εκάστοτε οικοδομή δεν υπάρχει επιβλέπων μηχανικός;

 

Όταν εγώ ξεκίνησα να δουλεύω, για περίπου δυο χρόνια, είχα τελείως λανθασμένη άποψη για το πως γίνονται κάποια πράγματα. Έβλεπα να γίνονταν κατά συρροήν και από πολλούς "συναδέλφους" και νόμιζα ότι έτσι είναι. Όταν άρχισα να ξεψαρώνω και να ψάχνομαι έφριξα!!! Έφριξα με το πόσο ελαφρά τη καρδία καταπατούσαν τη νομοθεσία και κορόιδευαν τούς πελάτες και όλα αυτά με την ανοχή της πολεοδομίας και άλλων υπηρεσιών και αρχών. Που να πάει το μυαλό του ιδιώτη ότι ακόμα και η ίδια η άδεια μπορεί να έχει εκδοθεί με "παρανομίες". Ουκ ολίγα παραδείγματα...

 

Αυτά, γιατί ένοιωσα λίγο άσχημα για τον φίλο που τον στριμώξαμε λίγο στη γωνία...

Από εδώ και πέρα όμως οφείλεις, φιλέ μου να ξέρεις. Μηχανικό και δικηγόρο. Και καλά θα κάνεις να το πεις και στους φίλους σου!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως συμμερίζομαι την άποψη πως πρέπει οι ιδιώτες να πληρώνουν μηχανικό για έλεγχο του προϊόντος της επικείμενης αγοράς,

απλά μήπως ο ρόλος του επιβλέποντος έχει μετατοπισθεί στην Ελλάδα ως μηχανικός ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.