Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Κακοτεχνίες - Αυθαιρεσίες


stavchr

Recommended Posts

Δεν είναι εκεί το θέμα. Απλά όσο λιγότερο πατάει ο επιβλέπων στην οικοδομή και όσο λιγότερα παίρνει, τόσο το "καλύτερο" για τον εργολάβο (δεν αναφέρομαι στην δική σου περίπτωση)... Αν μπορούσε να μην πατήσει καθόλου θα ήταν το "ιδανικό"!

Link to comment
Share on other sites

απλά μήπως ο ρόλος του επιβλέποντος έχει μετατοπισθεί στην Ελλάδα ως μηχανικός ασφαλείας;

 

>> εξαρτάται από το έργο και τις απαιτήσεις του εργοδότη (πελάτη). Υπάρχουν πελάτες που θέλουν ο μηχανικός τους να είναι εκεί κάθε μέρα και να επιβλέπει τα πάντα με το ανάλογο τίμημα, υπάρχουν και πελάτες που δεν αναγνωρίζουν την χρησιμότητα του και τους κάθονται άσχημα ακόμα και τα χρήματα της ελάχιστης αμοιβής για την επίβλεψη από την πολεοδομία, τα οποία κατά την προσωπική μου άποψη είναι λίγα σε σχέση με την πραγματική ευθύνη που έχει και τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνει ένας επιβλέποντας μηχανικός.

Πάντως σε μεγάλα ιδιωτικά έργα, υπάρχει και οι επιβλέποντες μηχανικοί (της πολεοδομίας) , οι επιβλέποντες μηχανικοί του εργολάβου, ο τεχνικός και συντονιστής ασφαλείας και σε πολλές περιπτώσεις και επιβλέπων μηχανικός εμπιστοσύνης από τον εργοδότη προκειμένου να προασπίσει τα συμφέροντα του μην τυχόν και του κάνει «μαμουνιές» ο εργολάβος. Προφανώς όλα αυτοί δεν μπορούν να είναι σε ένα μικρό έργο γιατί θα εκτίναζαν το κόστος στον αέρα. Αλλά τουλάχιστον καλό θα ήταν (και δεν στοιχίζει πολύ) ο ιδιώτης που απευθύνεται σε κάποιον κατασκευαστή για να του κατασκευάσει ή για να αγοράσει το σπίτι του να έχει ως σύμβουλο του έναν μηχανικό εμπιστοσύνης του.

Για να το εξηγήσω με άλλα λόγια, πριν από κανένα μήνα μου χάλασε το αυτοκίνητο, το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπε ότι έχει χαλάσει αυτό έχει χαλάσει εκείνο κτλ κτλ κτλ σύνολο 1500 ευρώ, Επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά έστειλα τον πατέρα μου που είναι γνώστης και τα 1500 έγιναν 700 από εργασίες που δεν χρειαζόντουσαν. Όταν το κάνουμε αυτό για το αυτοκίνητο μας γιατί να μην το κάνουμε για το ίδιο μας το σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σαν μηχανικός και κατασκευαστής , έχω να πω ότι λάθη , αστοχίες , κακοτεχνίες , μπορούν να γίνουν αφού η οικοδομή είναι ένα χειροποίητο πράγμα , ενώ δεν έχουμε σοβαρές η καθόλου πιστοποιήσεις σε υλικά και προσωπικό .

 

Ετσι πολλές φορές υπάρχουν κακοτεχνίες που δεν φταίει ο κατασκευαστής , άλλοτε υπάρχει έλλειψη επίβλεψης η επιστασίας , είναι διαφορετικά πράγματα , άλλοτε υπάρχουν και τυχαία περιστατικά .

Το θέμα είναι ο κατασκευαστής να αναγνωρίζει την ευθύνη του εκεί που υπάρχει και να αποκαθιστά τα σφάλματα .

 

Από την άλλη μεριά έχουμε τους αγοραστές .

Οι αγοραστές σε συντριπτικό ποσοστό , αγοράζουν σπίτι με κριτήριο , τι μούρη θα πουλήσουν στους φίλους τους .

 

Δεν κοιτάνε την ποιότητα κατασκευής , δεν βάζουν μηχανικό , το κύριο κριτήριο είναι η τιμή ανά τμ , δεν τους ενοχλούν τα αυθαίρετα play room ,σοφίτες , αίθρια , ημιυπαιθριοι , δώματα κλπ , αρκεί να τα απολαμβάνουν σε χαμηλή τιμή , δεν επαινούν την καινοτομία η τους υδραυλικούς συλλέκτες , γιατί δεν είναι μούρη , ενώ ταυτόχρονα είναι ένα ενοχλητικό κουτί , δεν έχουν καλή σχέση με την αισθητική , γιατί επιβραβεύουν κατασκευαστές που 20 - 25 χρόνια κάνουν το ίδιο σχέδιο γιατί λένε αυτή είναι η "σφραγίδα" τους και γενικά δεν ανταμοίβουν την ποιότητα , αλλά την ποσότητα .

 

Μετά κάνουν τις "μωρές παρθένες" γιατί αφού πήραμε 20 τμ παραπάνω στην ίδια τιμή από τον φτηνοκατασκευαστή , μετά τον βρίζουμε που δεν έκανε την ακριβή κατασκευή του απέναντι ακριβοκατασκευαστή . Ο φτηνοκατασκευαστής όμως ξεπούλησε , ενώ ο ακριβοκατασκευαστής δεν έχει πουλήσει ακόμα και θα αναγκαστεί να πουλήσει φτηνότερα και η να φύγει από την αγορά η να αρχίσει να μοιάζει στον φτηνοκατασκευαστή .

 

Μου έτυχε δύο φορές με διαφορά 10 χρόνων να χτίζει απέναντι μου φτηνοκατασκευαστής .

Ηταν τίμιοι , φτηνοκατασκευές έκαναν , φτηνά πούλαγαν .

Ηρθαν πούλησαν 2 κτίρια στην μία περίπτωση και 3 στην άλλη και αφού ξεπούλησαν , τότε ξαναπούλησα και εγώ , μετά 1 και 1,5 χρόνο αντίστοιχα .

 

Σε συζητήσεις μάλιστα με κάποιους αγοραστές , σε επισημάνσεις μου στις διαφορές ποιότητας και εξοπλισμού , μου λέγανε , καλά μωρέ σιγά τις διαφορές .

 

Οταν κατοίκησαν , μετά άρχισαν και βρίζανε τους φτηνοκατασκευαστές .

Ενας μάλιστα οικοπεδούχους τον πήγε στα δικαστήρια και έμειναν εκεί γιά χρόνια χωρίς βέβαια αποτέλεσμα , αφού η φτηνοκατασκευή ήταν σύμφωνη με την φτηνοσυγγραφή .

Τότε τους έφταιγαν που δεν είχαν παντζούρια , σίτες , ανακλίσεις στα παράθυρα , συλλέκτες και σωστής διατομής σωλήνες στα υδραυλικά και το πλήγμα κριού πήγαινε σύννεφο , μέτριες μονώσεις και φτηνές σειρές αλουμινίου , μεταλλικές κάσσες χωρίς περβάζια και φτηνές εσωτερικές πόρτες με χαρτοκυψέλες , πλακάκια στα υπνοδωμάτια και βέβαια στα σαλόνια , που είχαν μεγάλους κλειστούς ημιυπαίθριους και μικρά μπαλκόνια , που δεν είχαν BBQ στα μπαλκόνια και άλλα τέτοια .

 

Ετσι επιβεβαίωσαν με τον σαφέστερο τρόπο αυτό που μου είχε πει ένας εργολάβος πριν 30 χρόνια :

"Ο πελάτης λέει , ότι έβαλες καλώς το έβαλες , ότι δεν έβαλες κακώς δεν το έβαλες" .

 

Αυτή είναι λοιπόν η αλήθεια . Η αγορά δεν επιβραβεύει την ποιότητα , αλλά μόνο την ποσότητα και σιγά σιγά η ποιότητα αποσύρεται από την αγορά .

 

Σε μιά από τις οικοδομές είχα γνωριστεί με πελάτες του φτηνοκατασκευαστή που είχαν ήδη κατοικήσει . Κάποια στιγμή μου λένε οι δύο , δάσκαλος και δημόσιος υπάλληλος στο επάγγελμα . "Καθόμαστε εδώ στο μπαλκόνι και θαυμάζουμε τις οικοδομές σου" . Ναι τους λέω αλλά δεν αγοράσατε από μένα .

Και μου απαντάνε . "Τι να κάνουμε . Αφού πήραμε περισσότερα τετραγωνικά στα ίδια λεφτά" .

Βέβαια δεν έχω παράπονο γιατί μετά μου στείλανε πελάτες και πούλησα και εγώ , αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ζόρικο , να βλέπεις τον άλλον να κάνει συμβόλαια κάθε βδομάδα και εσύ να μην κάνεις γιά 1 χρόνο και πλέον .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι οικοδομές πρέπει να κατασκευάζονται βάσει εγκεκριμένων σχεδίων από την πολεοδομία.

 

Ο κατασκευαστής οφείλει να κατασκευάζει ότι λέει η άδεια και να φέρει την απόλυτη ευθύνη της κατασκευής του.

 

Το ξεφόρτωμα ευθυνών στον επιβλέποντα, όπως ισχύει σήμερα, δεν είναι λύση.

 

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα εργολαβικά συμβόλαια τα οποία -τα περισσότερα- δίνουν ρητά την ελευθερία πρόσληψης μηχανικού από την μεριά του διοκτήτη, ο οποίος θα κάνει εξτρά επίβλεψη για τον πελάτη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

 

Καταρχήν ελπίζω να υποβάλω το θέμα μου στη σωστή ενότητα... :roll: Αν όχι, συγχωρήστε την άγνοιά μου... Θα ήθελα να σας θέσω κι εγώ ένα ερώτημα που με απασχολεί ιδιαίτερα αυτόν τον καιρό.

Επιθυμώ να αγοράσω μία μεζονέτα (σε συγκρότημα). Ο κατασκευαστής μου έδωσε το φάκελο με όλα τα χαρτιά του σπιτιού και διαπίστωσα ότι τα σχέδια είναι διαφορετικά από το τελικό αποτέλεσμα. Δηλαδή, ενώ φαίνεται ότι πρόκειται για μια κατοικία με υπόγειο και ισόγειο, η κατοικία έχει ισόγειο και πρώτο όροφο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση στην αρχή επειδή δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου. Όταν όμως ζήτησα δάνειο από μια τράπεζα, δεν μου το ενέκριναν εξαιτίας αυτού του θέματος. Απευθύνθηκα στην τεχνική εταιρεία και μου είπαν ότι δεν έκαναν υπόγειο διότι όταν ξεκίνησαν το σκάψιμο, βρήκαν βράχο. Μου είπαν επίσης ότι προφανώς η συγκεκριμένη τράπεζα είναι "σφιχτή" με τα δάνεια και πως οι αγοραστές των άλλων μεζονετών που απευθύνθηκαν σε άλλες τράπεζες (3 διαφορετικές μάλιστα) δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.

Εμένα αυτήν τη στιγμή ο προβληματισμός μου δε βρίσκεται στο αν θα πάρω δάνειο από κάποια τράπεζα αλλά για το κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που συμβαίνει. Άλλα στα χαρτιά κι άλλα στην πραγματικότητα. Χρειάζεται κάποια τακτοποίηση να γίνει; Κάποιο χαρτί; Κι αν θελήσω αργότερα για τον α ή β λόγο να το πουλήσω, μήπως θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Ο κατασκευαστής με διαβεβαιώνει πως δε θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και ότι ένα μεγάλο μέρος των σπιτιών έτσι χτίζονται. Με διαφορές. Ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω, τι να κάνω. (Προσπαθώ που προσπαθώ με 1.000 ζόρια να πάρω ένα σπίτι. Μη μου βγει ξινό...) Είναι όντως έτσι όπως μου τα λέει ο κατασκευαστής ή απλά θέλει να πουλήσει; :confused:

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη, αν πλατίασα αλλά ήθελα να περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα την περίπτωση.

 

Καλό σας βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι διαφορετικό από τα σχέδια = παράνομο σπίτι.

 

Εσύ αποφασίζεις αν θέλεις να δώσεις τα λεφτά σου σε κάτι παράνομο. Τώρα, το πόσο παράνομο, το ποιες θα είναι οι συνέπειες κλπ, θα σου το πει κάποιος μηχανικός που θα δει τα σχέδια και τις αυθαιρεσίες. Αλλά γενικώς, δεν είναι αστεία τα πράγματα.

 

Υ.Γ: Η τράπεζα δεν δίνει δάνειο επειδή βλέπει ότι το ρίσκο είναι μεγάλο. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής με διαβεβαιώνει πως δε θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και ότι ένα μεγάλο μέρος των σπιτιών έτσι χτίζονται. Με διαφορές.

Θεωρώ πως η παραπάνω κουβέντα είναι προσβλητική για το σύνολο των μηχανικών!

Ίσως τα σπίτια που κτίζει αυτός να είναι αυθαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να απευθυνθώ στον κο. Brasco και να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη, εάν τον προσέβαλα με αυτό που έγραψα αλλά δεν είναι η δική μου άποψη αυτή. Επειδή εγώ δε γνωρίζω καθόλου από αυτά τα θέματα, απλά έγραψα όλα τα γεγονότα, για να δώσω μία σαφέστερη εικόνα. Και πάλι 1.000 συγγνώμη, αν αισθανθήκατε προσβεβλημένος.

Κε. AlexisPap, με προβλημάτισε το γεγονός με την τράπεζα, γι'αυτό κι αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο. Ψάχνοντας στο internet για πιθανές απαντήσεις, βρήκα αυτό το φόρουμ και είπα να ξεκινήσω, κάνοντας μία ερώτηση εδώ. Θα προχωρήσω σε συνάντηση με μηχανικό, όπως μου προτείνατε κι εσείς κι ο συνάδελφός σας BAS, κι ελπίζω να βρω κάποια λύση.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά!!!

 

Καλές γιορτές να έχετε!

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο forum!Ηρθε το τεε στην οικοδομη και οι ανθρωποι εφριξαν!Ο κατασκευαστης ο "τρομπας" εβαλε τσιμεντοσανιδα,αφρολεξ,σκελετο γυψοσανιδας και γυψοσανιδα στον τοιχο του αλλου και κοκκορευοτανε οτι ειναι αποδεκτο,η μελετη ομως λεει διπλο τουβλο και μονωση ενδιαμεσα!Ηθελα να σας ρωτησω αφενος γιαυτο και αφετερου αν οι κατασκευαστες οφειλουν να τηρουν τη μελετη των οψεων(πισω και μπροστα) των πολυκατοικιων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.