Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πού πρέπει να ανήκουν οι Πολεοδομίες;


JTB

Πού προτιμάτε να ανήκουν οι Πολεοδομίες και γενικά ο έ  

813 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πού προτιμάτε να ανήκουν οι Πολεοδομίες και γενικά ο έ

    • Στο ΥΠΕΚΑ όπως παλιά
      174
    • Στις Νομαρχίες όπως τώρα
      98
    • Στους Δήμους όπως με τον Καλλικράτη
      227
    • Στους Δήμους αλλά αυτοψίες από ιδιωτικές εταιρίες.
      244
    • Αλλο ή συνδιασμός των παραπάνω
      70


Recommended Posts

Παλιά στο ΥΠΕΧΩΔΕ, μετά στις Νομαρχίες και σύντομα στους Δήμους...

Μάλλον το ερώτημα θα το γνωρίζουν καλύτερα οι παλιότεροι αλλά νομίζω ότι όλοι έχουμε γνώμη και παρακαλώ να τη τεκμηριώνετε κι όλας...

Π.χ. δεν θέλω στους δήμους γιατί το φακελάκι θα πάει βροχή!

ή θέλω στους Δήμους γιατί ο Δήμαρχος δεν θα είναι ζόρικος προς τους ψηφοφόρους του άρα θα περνάω περισσότερα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που οι δήμοι δεν νομοθετούν, από την στιγμή που η νομοθεσία είναι η ίδια σε κάθε δήμο, από την στιγμή που η πολεοδομία δεν είναι αυτοδιοικητικό ζήτημα, δεν υπάρχει λόγος να υπάγονται οι πολεοδομίες στον Δήμο.

Επιπλέον, είμαι υπέρ των απλών διοικητικών δομών. Η πολεοδομία είναι υπόθεση της κεντρικής εξουσίας, έχει σχέση με το ΥΠΕΧΩΔΕ, πρέπει να είναι τέτοια η δομή ώστε να μεσολαβούν οι λιγότερες δυνατές διοικητικές βαθμίδες μεταξύ του ελεγκτή και του υπουργού του. Πρέπει να εμπλέκονται όσο γίνεται λιγότεροι υπουργοί στην ζωή του τελικού υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

Οπου και να ανήκουν το ίδιο είναι. Το ζητούμενο είναι η εξυπηρέτηση και ο σωστός έλεγχος. Νοοτροπία πρέπει να αλλάξουμε κιεμείς. Δεν μπορεί από τη μια να οργιζόμαστε με τα "φακελάκια" και από την αλλη να επιδιώκουμε να περνάμε περισσότερα "πράγματα" και να τα βάζουμε με το στριμμένο ελεγκτή που δεν κάνει τα "στραβά μάτια".

Link to comment
Share on other sites

Οπου και να ανήκουν το ίδιο είναι.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο!!! Κάνοντας τες υπηρεσίες του δήμου τις φέρνεις πιο κοντά στους επαγγελματίες της περιοχής, δημιουργείς προσωπικές άρα και πελατειακές σχέσεις, κάνεις εν μέρει και τον Δήμαρχο όμηρο κλπ...

Παράλληλα όμως έχεις μοιράσει και τη δουλειά και μπορεί να έχεις καλύτερη εξυπηρέτηση από το να έχεις μια υπηρεσία για όλη την Ανατολική Αττική... Οπότε ίσως είναι καλό αλλά να απαιτεί επιπλέον εξωτερικό έλεγχο!

Αυτά και πολλά άλλα πρέπει να ζυγίσει κανείς για να εκφράσει γνωμη...

 

Ως προς την αλλαγή νοοτροπίας συμφωνώ αλλά δεν είναι πάντα θέμα νοοτροπίας, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ασάφειας και ο υπάλληλος προτιμά να μήν περάσει κάτι παρά να το ψάξει ή να το δεχτεί αναλαμβάνοντας προφανώς εν μέρει κάποια ευθύνη... σε περιπτώσεις σαν κιαυτές, μπορεί να καταστραφεί μια μελέτη σου και να εκτεθείς εσύ στον πελάτη ο οποίος έχει εγκρίνει μια λύση και πρέπει να τον ξαναβάλεις στη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει ποια ειναι η διαδικασια, οχι που ανηκουν. κοψτε την επαφη ελεγκτη-μηχανικου, καντε την υποβολη ηλεκτρονικη, απλοποιηστε τη διαδικασια εκδοσης αδειας, καντε την διαδικασια κατασκευης οσο δυσκολη και πολυπλοκη απαιτειται για την διασφαλιση της ποιοτητας, προβλεψτε συνεχεις ελεγχους με εξωφρενικα προστιμα για λαδιαρηδες υπαλληλους ή πονηριδηδες ιδιωτες, μεταφερετε την ευθυνη σε αυτον που κατασκευαζει, βαλτε την εννοια της συμβασης στη δουλεια μας, και μετα αν ανηκει στο δημο ή στο υπεκα δεν ενδιαφερει κανεναν, ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει ποια ειναι η διαδικασια, οχι που ανηκουν. κοψτε την επαφη ελεγκτη-μηχανικου, καντε την υποβολη ηλεκτρονικη, απλοποιηστε τη διαδικασια εκδοσης αδειας, καντε την διαδικασια κατασκευης οσο δυσκολη και πολυπλοκη απαιτειται για την διασφαλιση της ποιοτητας, προβλεψτε συνεχεις ελεγχους με εξωφρενικα προστιμα για λαδιαρηδες υπαλληλους ή πονηριδηδες ιδιωτες, μεταφερετε την ευθυνη σε αυτον που κατασκευαζει, βαλτε την εννοια της συμβασης στη δουλεια μας, και μετα αν ανηκει στο δημο ή στο υπεκα δεν ενδιαφερει κανεναν, ειναι η αποψη μου.

 

Συμφωνώ απόλυτα, όλο το πρόβλημα είναι στη διαδικασία. Να δωθεί όλη η ευθύνη στους μηχανικούς, ο ρόλος της πολεοδομίας πλέον να είναι τυπικός έτσι ώστε να μην υπάρχει αυτή η γραφειοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark: Πες τα χρυσόστομε!

 

Κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να υπήρχε κάποιο παράρτημα του ΥΠΕΚΑ όπου θα καταθετόντουσαν τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης.

Στην συνέχεια κατασκευαστικά σχέδια και έλεγχος κατά στάδια στον μηχανικό του έργου από την τεχνική υπηρεσία του Δήμου.

Στο τέλος κατασκευαστικά σχέδια (as build) και ψηφιακή τους καταχώριση στο αρχείο του ΥΠΕΚΑ αλλά και του Δήμου.

 

Παράλληλα τέρμα η αυτεπιστασία

και όλη η ευθύνη στους μηχανικούς του έργου.

Link to comment
Share on other sites

howard_roark, ασφαλώς είναι όπως τα λες! Αλλά, ας μην ξεχνάμε, η υπαγωγή των πολεοδομιών στους δήμους αποσκοπεί στο μπάχαλο, σίγουρα όχι σε αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.