Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

καμια γλωσσα προγραμματισμου δεν ειναι απλη !! το θεμα ειναι το πως θα στην διδαξουν και το ποσο δυσκολα θα την κανει ο καθε καθηγητης !! η PROLOG ειναι μια γλωσσα πολυ ισχυρη και ισως η πιο καταλληλη απο οτι εχω διαβασει για τεχνητη νοημοσυνη δεν γράφεις εντολές, κάνεις δηλώσεις για να αναπαραστήσεις ένα σύνολο γνώσεων και μετά "κάνεις ερωτήσεις" πάνω σε αυτό το σύνολο για να πάρεις απαντήσεις. Η εκτέλεση του προγράμματος, με άλλα λόγια, δεν γίνεται με εντολές αλλά με ερωτήσεις... ειναι αρκετα δυσκολη γλωσσα και για να την καταλαβεις να την χειρηστεις πληρως πρεπει να γνωριζεις αντικειμενοστραφη και οδοκεντρικο προγραμματισμο!!! βγαινουμε off-topic ομως !!

 

στο μεταξυ αυτο που εβαλες ειναι απο το 1985 που μολις τοτε ειχε βγει η prolog και ειχε αρχισει να χρησιμοποιειτε !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας βγούμε και off-topic λίγο για να ηρεμήσουμε.

Το σύστημα που περιγράφεις είναι τα γνωστά Έμπειρα Συστήματα (Experts Systems).

Οπωσδήποτε πολλές γλώσσες προγραμματισμού μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή ενός Shell για Experts Systems.

Είχα δει ένα Shell της IBM στο γραφείο ενός καθηγητή μου το 1985 και ίσως ήταν γραμμένο σε C++. Μάλλον θα το χρησιμοποιούσε για Διπλωματικές πάνω στην τεχνητή νοημοσύνη.

 

Δεν θυμάμαι που αλλά πριν λίγα χρόνια είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο για πλήρη αποτυχία της τεχνητής νοημοσύνης. Τώρα μάλλον είναι πιο προχωρημένη η τεχνική της Ασαφούς Λογικής (Fuzzy Logic) !!!

Link to comment
Share on other sites

καλα και εγω δεν γνωριζω ουτε ειμαι ειδικη σε αυτα απο οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει ατομα σχετικα με το αντικειμενο !!

 

συγκεκριμενα διαβασα απο το wiki "Επόμενοι σημαντικοί σταθμοί ήταν η ανάπτυξη της γλώσσας προγραμματισμού LISP το 1958 από τον Μακάρθι, δηλαδή της πρώτης γλώσσας συναρτησιακού προγραμματισμού η οποία έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στη δημιουργία εφαρμογών ΤΝ κατά τις επόμενες δεκαετίες, η εμφάνιση των γενετικών αλγορίθμων την ίδια χρονιά από τον Φρίντμπεργκ και η παρουσίαση του βελτιωμένου νευρωνικού δικτύου perceptron το '62 από τον Ρόσενμπλατ. Κατά τα τέλη της δεκαετίας του '60 όμως άρχισε ο χειμώνας της ΤΝ, μία εποχή κριτικής, απογοήτευσης και υποχρηματοδότησης των ερευνητικών προγραμμάτων καθώς όλα τα μέχρι τότε εργαλεία του χώρου ήταν κατάλληλα μόνο για την επίλυση εξαιρετικά απλών προβλημάτων. Στα μέσα του '70 ωστόσο προέκυψε μία αναθέρμανση του ενδιαφέροντος για τον τομέα λόγω των εμπορικών εφαρμογών που απέκτησαν τα έμπειρα συστήματα, μηχανές ΤΝ με αποθηκευμένη γνώση για έναν εξειδικευμένο τομέα και δυνατότητα ταχείας εξαγωγής λογικών συμπερασμάτων, τα οποία συμπεριφέρονται όπως ένας άνθρωπος ειδικός στον αντίστοιχο τομέα. Παράλληλα έκανε την εμφάνισή της η γλώσσα λογικού προγραμματισμού Prolog η οποία έδωσε νέα ώθηση στη συμβολική ΤΝ, ενώ στις αρχές της δεκαετίας του '80 άρχισαν να υλοποιούνται πολύ πιο ισχυρά και με περισσότερες εφαρμογές νευρωνικά δίκτυα, όπως τα πολυεπίπεδα perceptron και τα δίκτυα Hopfield. Ταυτόχρονα οι γενετικοί αλγόριθμοι και άλλες συναφείς μεθοδολογίες αναπτύσσονταν πλέον από κοινού, κάτω από την ομπρέλα του εξελικτικού υπολογισμού."

 

εχεις δικιο πολλες γλωσσες μπορουν να χρησιμοποιηθουν απλα θεωρουν πιο καταλληλη την PROLOG και αυτη αποσο γνωριζω διδασκεται σημερα για την τεχνητη νοημοσυνη!! στο μεταξυ ο φερμπι και ο ΑΙΒΟ της sοny ηταν απο τις πρωτες επιτυχημενες εμφανισεις ΤΝ !!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα....χαλασμός...δίνουν και παίρνουν τα σχόλια...πλάκα έχει...κρίμα που εμείς οι Μ.Π.Δ. έχουμε και δουλειές (Η-Μ κυρίως..!!!) και δεν προλαβαίνουμε να τα διαβάσουμε όλα αυτά που γράφουν οι αγαπητοί συνάδελφοι....

 

Κάπου πήρε το μάτι μου για τον καφέ που ανέφερα...πλάκα έκανα αγαπητοί Μ.Μ. και είπα να μην υποτιμάτε τους Μ.Π.Δ. γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχετε κάποιον εργοδότη....Ήδη 2 φίλοι μου εκτελούν χρέη διευθυντή (ένας γενικός διευθυντής σε παραγωγική μονάδα στα Χανιά(γνωστού ομίλου επιχειρήσεων) και ο άλλος τεχνικός διευθυντής σε εργοστάσιο παραγωγής αλουμινένιων κουφωμάτων στη Βοιωτία)

 

Για να τελειώνουμε...

 

Μην ξεκατινιάζεστε για το ποιός είναι καλύτερος και ποιός όχι...αυτό φαίνεται απο τα έργα του...φίλος Π.Μηχ που είχε βγάλει 13 και τελικά πήγε Ιταλία να σπουδάσει....μαμάει κ δέρνει το παιδί...τρελές κατασκευές....

 

Διαβάστε κανα ΚΕΝΑΚ καλύτερα και μη φλυαρείτε άσκοπα...όλοι καλοί είμαστε...

 

και τώρα με συγχωρείτε αλλά πρέπει να κάνω μια μελέτη Θέρμανσης για ένα φίλο Μ-Μ 8-) (αλήθεια)

Link to comment
Share on other sites

Εννιοτε το βαυκαλιζομαι ειναι κοντα εννοιολογικα και σημασιολογικα

με το αυνανιζομαι...

 

Κυριοι συντονιστες δεν γινεται να γραφει ο καθης εδω μεσα τις

ανοησιες του που παραπεμπουν σε ανωριμο εφηβο που κοροιδευει

τα αλλα παιδακια γιατι αυτος θεωρει οτι ειναι ανωτερος! Ελεος εδω

μεσα με το καθε ανωριμο και κομπλεξικο μομολο! ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

giorgaras, τα σπιράκια σκάσανε ή ακόμη με αλοιφές είσαι ?

 

Ωπα εσυ το χοντραίνεις.....

Όσο για τα σπυράκια να ναι καλά η μαμά σου...!!!!!!(νομίζω μου είχε δώσει μια καλή κρεμούλα να βάζω, εκτός αν την μπερδεύω μα άλλη....)

 

Είναι γελοίο να συνεχιστεί αυτό το θέμα....ας μιλήσουν αυτοί που ξέρουν μόνο και μόνο ως πληροφόρηση των νέων που ενδιαφέρονται για τη σχολή .-

 

 

@ikaros13

Έχεις δίκιο...απλά ξεκίνησα απαντώντας σε μια ανούσια κουβέντα με χιούμορ...και ορισμένοι χωρίς καν να έχουν πιάσει το νόημα άρχιζαν να κράζουν...δεν ξέρω ίσως πρέπει να αναθεωρήσω το χιουμορ μου...

 

 

@ MScEng

Εαν διάβαζες τα προηγούμενα σχόλια (πράγμα που δεν θα σου συνιστούσα ) θα καταλάβαινες τη σημασία του ύφους μου. Εσύ όμως κρίνεις (και μάλιστα άσχημα) χωρίς να ξέρεις...πρόβλημά σου...

 

 

 

Τελειώνω ,απο μέρους μου, αυτήν την παρωδία...καταντήσαμε το michanikos.gr μεσημεριάτικη εκπομπή παρόλο που είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο....

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Οι προσβολές τέτοιου τύπου είναι κατάπτυστες και για το λόγο αυτό σε αποβάλλω για 1 μήνα.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Εμενω στους χαρακτηρισμους μου, το λυκειακο σου στυλ και οι

απαραδεκτες και προσβλητικοτατες εκφρασεις προς την μητερα

ενος συναδελφου δειχνουν οτι δεν αξιζει κανεις να ασχολειται

μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα εσυ το χοντραίνεις.....

Όσο για τα σπυράκια να ναι καλά η μαμά σου...!!!!!!(νομίζω μου είχε δώσει μια καλή κρεμούλα να βάζω, εκτός αν την μπερδεύω μα άλλη....)

 

 

 

 

Τελειώνω ,απο μέρους μου, αυτήν την παρωδία...καταντήσαμε το michanikos.gr μεσημεριάτικη εκπομπή παρόλο που είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο....

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

μολις μπηκαμε στην σχολη μας ειπαν οτι το σημαντικοτερο για εναν μηχανικο ειναι να διαλεγεται σωστα με τους συναδελφους του και να εχει ενα επιπεδο !! εσυ την εκανες μεσημεριατικη εκπομπη με τα σεξιστικα και ειρωνικα σχολια !! προτιμω να πηγαινω καφεδες και να ειμαι σωστος ανθρωπος απο το να κανω μελετες και να μιλαω οπως μιλας εσυ!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενω στους χαρακτηρισμους μου, το λυκειακο σου στυλ και οι

απαραδεκτες και προσβλητικοτατες εκφρασεις προς την μητερα

ενος συναδελφου δειχνουν οτι δεν αξιζει κανεις να ασχολειται

μαζι σου...

 

Μόνο που θα πρέπει να ελέγχουμε από εξαρχής την αιτία που προκάλεσε αυτή του τη δήλωση και να μην προτρέχουμε σε υπερασπιστικές γραμμές ανθρώπων που κατ' εξακολούθηση έχουν τιμωρηθεί από το φόρουμ για την ανάρμοστη συμπεριφορά τους εκτός και εάν συμφωνούμε και εμείς οι ίδιοι ως προς το χαρακτήρα και την συμπεριφορά τους .

Το χειρότερο όμως που γίνεται είναι ότι βλέπουμε σημεία υιοθεσίας των εκφράσεων αυτών των ανθρώπων που κατ΄εξακολούθηση έχουν αποβληθεί για την συμπεριφορά τους .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.