Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Μηχανικών Περιβάλλοντος σε Τοπογραφικό


Recommended Posts

Ρε παιδια λετε οτι το 1994 ακυρωθηκε η παραγραφος και μετα με νομο του 2001 οι τοπογραφοι ΤΕΙ εξισωθηκαν με πολιτικους υπομηχανικους..... οι υπολοιποι δομικοι και εργων υποδομης δεν εξισωθηκαν?.... και απο ποτε ενα χαρτι του ΤΕΕ εγινε νομος?

 

Για να σοβαρευτουμε λιγο και να μην διαδιδουμε βλακειες. Οι συμβολαιογραφοι και οι πολεοδομιες το ξερετε οτι δεν αναγνωριζουν αυτο το χαρτι... μονο το κτηματολογιο που αποτελειται απο διπλωματουχους τοπογραφους. Επισης η ΕΕΤΕΜ εχει στειλει απαντηση σε αυτο.

 

Λοιπον μεχρι να βγει νομος καλο ειναι να μη μιλαμε.... το ξερω η πιτα πια ειναι μικρη αλλα κανετε σαν παιδακια πια.

 

Αν δειτε ακομα και τα καινουργια ΠΔ δινουν στους δομικους και στους Ε/Υ τοπογραφικα....

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό που έγραψες, κατά τ' άλλα φίλε, koulosb θα διορθώσω 3 πραγματάκια.

1) Αντί να λες ότι είμαστε βλάκες ( αφού βλακείες διαδίδει ο βλάκας ) , καλό θα ήταν να μας έλεγες απλά την άποψή σου χωρίς αερολογίες.

2) Δεν ξέρω στην Τρίπολη τι κάνουν οι πολεοδομίες (και καλό θα ήταν να το ελέγξουν οι εκεί μηχανικοί) , αλλά αν ανέβεις λίγο βορειότερα (βλέπε Τρίκαλα και Θεσσαλονίκη όπου και γνωρίζω )δε θα βρεις πολεοδομία να "περάσεις" τοπογραφικό.

3) Καλό θα ήταν να διαβάσεις τα επαγγελματικά σας δικαιώματα και να καταλάβεις τι λένε.

 

http://ypepth.opengov.gr/panaretos/?p=4230

 

Αν δεις και καταλάβεις κάτι που δεν κατάλαβε όλος ο κόσμος σου ζητώ να με ενημερώσεις και εκ των προτέρων συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Νικο .... το οτι λενε βλακειες δε το ειπα για να θεωρησω καποιον βλακα, συγνωμη αν αυτο καταλαβες. Το ειπα γιατι υπαρχει ενας πολεμος χωρις να υπαρχει νομικη καλυψη... και αν καποιες πολεοδομιες οπως λες στη βορεια Ελλαδα λειτουργουν ετσι τοτε παρανομιες κανουνε.

 

Το ΠΔ το διαβασα..... θεωρεις οτι ενας πελατης που θα κανει τοπογραφικο για οικοδομικη αδεια ή συγκοινωνιακη μελετη δε θα μπορει να χρησιμοποιησει το τοπογραφικο που θα συνταχθει και για αλλη δουλεια. Δε νομιζω να τον αναγκαζει κανενας να συνταξει καινουργιο.

Ασε που και αυτα τα ΠΔ οπως γνωριζεις δεν προκειται να ισχυσουν γιατι εχουν πολλες ανακριβειες και θα κολλησουν στο ΣτΕ.

Την αποψη μου για το αν πρεπει να εχουμε δικαιωματα σε τοπογραφικα την εχω ξαναπει και βλεποντας το προγραμμα σπουδων των Ε/Υ θα δεις οτι κανουν τον ιδιο ογκο μαθηματων τοπογραφιας και με τους ΠΜ του πολυτεχνειου οι οποιοι εχουν τα ιδια δικαιωματα με σας.

 

Δε μου απαντησες ομως πως λετε οτι με νομο του 2001 οι Τοπογραφοι ΤΕΙ εχουν τα δικαιωματα πολιτικων υπομηχανικων ενω οι αλλες σχολες δομικων και Ε/Υ δεν εχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απόφοιτοι ΤΕΙ που δικαιούνται υπογραφή τοπογραφικού είναι αυτοί με το συνθετικό Τοπογραφίας που προσδιορίζονται και ως τοπογράφοι . Αυτό λέει ο νόμος, έτσι ερμηνεύεται από ΤΕΕ και την πολιτεία . Και αυτό στο φινάλε είναι το ηθικό.

 

Οι υπόλοιποι των ΤΕΙ το κάνουν παράνομα και καταχρηστικά .

 

Για να μπω και στην λογική του παραλόγου ή μάλλον αυτού που βολεύεται να το παίζει παράλογος για να κάνει τη δουλεία του, στη λογική του ότι δηλώσεις είσαι .

 

Αν λοιπόν κάθε απόφοιτος ΤΕΙ δικαιούται να υπογράφει τοπογραφικά ποιος ο λόγος δημιουργίας του ΤΕΙ τοπογραφίας μετά την διακοπή των μικρών πολυτεχνείων και ποιά η ειδοποιός διαφορά με τις υπόλοιπες σχολές των ΤΕΙ ;

Link to comment
Share on other sites

thomas δε νομίζω ότι έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση για τα προφανή. Δε μπορούν να καταλάβουν, δε θέλουν να καταλάβουν, κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, η ουσία είναι μια: πρέπει από εδώ και στο εξής να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να κάνουμε αυτό που οφείλαμε τόσα χρόνια (και με συμβούλεψε και εμένα συνάδελφος καθώς το έχει εφαρμόσει ο ίδιος): με το που πέφτει στην αντίληψή μας Τ.Δ. συνταχθέν από μη έχοντα τέτοιο επαγγελματικό δικαίωμα (σε αρχείο πολεοδομίας, συμβολαιογράφου, ή οποιουδήποτε δημόσιου φορέα), σφραγίδα και υπογραφή δική μας πάνω του και παρατήρηση "άκυρο ως συνταχθέν από μη έχοντα επαγγελματικό δικαίωμα" και άμεσα καταγγελία στο ΤΕΕ με τα στοιχεία του παραβάτη. Σκληρό ίσως ακούγεται σε ορισμένους, αλλά ήρθε η ώρα που θα μπουν τα πράγματα στη θέση τους.-

Link to comment
Share on other sites

@tpanag Από εδώ και στο εξής? Ακούγεσαι λες και έχεις αγανακτήσει και τώρα σκοπεύεις να εφαρμόσεις αυτό που μόλις είπες. Άρα, περίμενες (ίσως, περιμένατε) και δεν το έκανες (ίσως, κάνατε) από την πρώτη στιγμή. Άρα, έδωσες (ίσως, δώσατε) την άνεση να σας εκμεταλευτούν (εσάς τους τοπογράφους). Άρα, φταίτε.

 

Και δεν θέλω παραλήρημα σχετικά με ηθικές και αξίες που σε εμπόδισαν να λάβεις (ίσως, λάβετε) τα κατάλληλα μέτρα από την αρχή, εκτός και αν στην ηληκία σου ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως σκέφτεται η πλειοψηφία των, ας πούμε, συναδέλφων σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρνήθηκα ποτέ το φταίξιμό μου (μας). Φυσικά φταίμε γιατί αφήσαμε αυτή την κατάσταση να εξελιχθεί έτσι. Ε κάλλιο αργά, παρά ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Απόφοιτοι ΤΕΙ που δικαιούνται υπογραφή τοπογραφικού είναι αυτοί με το συνθετικό Τοπογραφίας που προσδιορίζονται και ως τοπογράφοι . Αυτό λέει ο νόμος, έτσι ερμηνεύεται από ΤΕΕ και την πολιτεία . Και αυτό στο φινάλε είναι το ηθικό.

 

Οι υπόλοιποι των ΤΕΙ το κάνουν παράνομα και καταχρηστικά .

 

Για να μπω και στην λογική του παραλόγου ή μάλλον αυτού που βολεύεται να το παίζει παράλογος για να κάνει τη δουλεία του, στη λογική του ότι δηλώσεις είσαι .

 

Αν λοιπόν κάθε απόφοιτος ΤΕΙ δικαιούται να υπογράφει τοπογραφικά ποιος ο λόγος δημιουργίας του ΤΕΙ τοπογραφίας μετά την διακοπή των μικρών πολυτεχνείων και ποιά η ειδοποιός διαφορά με τις υπόλοιπες σχολές των ΤΕΙ ;

 

Thomas... δεν ειναι ετσι τα πραγματα.... αν ηταν ετσι τοτε και ο αποφοιτος ΤΕΙ Τοπογραφιας γιατι να κανει κατασκευη δρομων κατι που γι'αυτο ειναι οι Ε/Υ.

 

Το ιδιο και για αποφοιτους ΑΕΙ. Η μια ειδικοτητα μεσα στην αλλη.

Οσο οι ΠΜ των ΑΕΙ εχουν δικαιωμα με τα λιγα μαθηματα τοπογραφιας να συντασουν τοπογραφικα τοσο θα εχουν και οι Ε/Υ. Αφου και στα καινουργια ΠΔ που πανε να περασουν το λενε καθαρα οτι εχουμε δικαιωμα σε τοπογραφικες μελετες.... τι αλλο θελετε.

 

Απο την αλλη θα θεωρουσα δικαιο αν συνεχισει τη παρουσα κατασταση με ΑΕΙ και ΤΕΙ να κανει ο καθενας οτι πραγματικα ''πρεπει'' να ειναι το αντικειμενο του...δλδ:

 

1)Πολιτικοι Μηχανικοι ΑΕΙ - Μελετες εργων ιδιωτικες-δημοσιες (οχι τοπογραφικες)

2)Τοπογραφοι ΑΕΙ - Μελετες τοπογραφικες ιδιωτικες-δημοσιες (οχι δυοροφα)(ουτε κατασκευη δημοσιων εργων)

3)Πτυχιουχοι Δομικων Εργων - Μελετες οικοδομικες ιδιωτικες- δημοσιες - επιβλεψεις -κατασκευη δημοσιων εργων

4)Πτυχιουχοι Εργων Υποδομης - Μελετες συγκοινωνιακων ιδιωτικες-δημοσιες - επιβλεψεις - κατασκευη δημοσιων εργων

5)Τοπογραφοι ΤΕΙ - Μελετες ιδιωτικων τοπογραφικων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν λοιπόν κάθε απόφοιτος ΤΕΙ δικαιούται να υπογράφει τοπογραφικά ποιος ο λόγος δημιουργίας του ΤΕΙ τοπογραφίας μετά την διακοπή των μικρών πολυτεχνείων και ποιά η ειδοποιός διαφορά με τις υπόλοιπες σχολές των ΤΕΙ ;

 

 

Με την ίδια λογική ποιος ο λόγος δημιουργίας των σχολών Τοπογράφων και Αρχιτεκτόνων των Πολυτεχνείων, αφού οι πολιτικοί μηχανικοί ΠΕ έχουν δικαίωμα να ασκουν και το επάγγελμα του τοπογράφου και του αρχιτέκτονα βάσει νόμων του 1930? Ποια η διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Απόφοιτοι ΤΕΙ που δικαιούνται υπογραφή τοπογραφικού είναι αυτοί με το συνθετικό Τοπογραφίας που προσδιορίζονται και ως τοπογράφοι . Αυτό λέει ο νόμος, έτσι ερμηνεύεται από ΤΕΕ και την πολιτεία . Και αυτό στο φινάλε είναι το ηθικό. ;

 

Καλησπέρα συνάδελφε,Υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που να αναφέρει ότι δικαίωμα τοπογραφικού έχουν οι απόφοιτοι ΤΕΙ με το συνθετικό Τοπογραφίας;Αν ναι ποιος είναι; Εγώ που είμαι Μηχανικός Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας και έχω το συνθετικό Τοπογραφίας, καλύπτομαι από τον ΠΔ 318/94;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.