Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Οπως καταχωρούσαμε έως 31-12-2013 , με τον ίδιο τρόπο θα καταχωρούμε και από 01-01-2014. Το θέμα είναι να προσδιορίσεις εκ των προτέρων τη δαπάνη που φορολογικά δεν εκπίπει στη φορολογία εισοδήματος . Αν προσδιοριστεί αυτή προσδιορίζεται αυτόματα και ο μη εκπιπτόμενος από το φόρο των εισροών ΦΠΑ , αλλά και η φορολογική αναμόρφωση για τη φορολογία εισοδήματος της σχετικής δαπάνης . Πεδίον δόξης λαμπρόν πλεον. 

 

Και συμφωνώ μαζί σου ότι το κυρίως πρόβλημα είναι να τον προσδιορίσεις (δαπάνη που δεν εκπίπτει και δαπάνη που εκπίπτει!!!! - Αντε να αποδείξεις στον ελεγκτή τι ποσοστό από το αμάξι και το κινητό εκπίπτει και τι όχι...) Άντε και τον προσδιορίζεις, το πρόβλημα που εντοπίζω είναι το ποσό του κινητού που δεν αναγνωρίζεται φορολογικά θα περαστεί κανονικά και θα γίνει η αναμόρφωση που αντιστοιχεί, το αντίστοιχο ποσό του ΦΠΑ που δεν εκπίπτει μήπως θα πρέπει να περαστεί και σαν δαπάνη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης όπου θα αναμορφωθεί 100%?? Και δεν πρέπει ώστε να συμφωνεί το βιβλίο με το ΦΠΑ να είναι ο Φπα που εκπίπτει σε ξεχωριστή στήλη από αυτόν που δεν εκπίπτει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω υποβάλει τροποποιητική εκκαθαριστική δήλωση φπα με πιστωτικό πόσο 2,00 ευρώ

Στις 20/2/2014

Μου έρχεται μήνυμα από το υπουργείο οικονομικών το εξής :

 

Σε εφαρμογή της ΠΟΛ1107 έχει δημιουργηθεί Α.Φ.Ε.Κ. ποσού: 2 για την πιστωτική περιοδική δήλωση 4ου τριμήνου 2013. ΠΡΟΣΟΧΗ! το ποσό αυτό δεν πρέπει να μεταφερθεί στην επόμενη φορολογική περίοδο.

 

Πάω τώρα να καταθέσω περιοδική φπα του 1ου τριμήνου του 2014 και μου έχει συμπεριλαβει το πόσο τω 2,00 ευρώ τι κάνω πως το αφαιρώ ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλει τροποποιητική εκκαθαριστική δήλωση φπα με πιστωτικό πόσο 2,00 ευρώ

Στις 20/2/2014

Μου έρχεται μήνυμα από το υπουργείο οικονομικών το εξής :

 

Σε εφαρμογή της ΠΟΛ1107 έχει δημιουργηθεί Α.Φ.Ε.Κ. ποσού: 2 για την πιστωτική περιοδική δήλωση 4ου τριμήνου 2013. ΠΡΟΣΟΧΗ! το ποσό αυτό δεν πρέπει να μεταφερθεί στην επόμενη φορολογική περίοδο.

 

Πάω τώρα να καταθέσω περιοδική φπα του 1ου τριμήνου του 2014 και μου έχει συμπεριλαβει το πόσο τω 2,00 ευρώ τι κάνω πως το αφαιρώ ;

Ευχαριστώ πολύ

  

Aν θέλετε να το αφαιρέσετε δεν έχετε παρά ναα το καταχωρήσετε στα αφαιρούμενα από τον φόρο εισροών ποσά. Με το τρόπο αυτό θα έχετε +2 πιστωτικό υπολοιπο προηγούμενης περιόδου , -2 αφαιρούμενα από το φ΄ρο των εισροών ποσά , αλγεβρικά δηλαδή θα είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταχωρούσαμε έως 31-12-2013 , με τον ίδιο τρόπο θα καταχωρούμε και από 01-01-2014. Το θέμα είναι να προσδιορίσεις εκ των προτέρων τη δαπάνη που φορολογικά δεν εκπίπει στη φορολογία εισοδήματος . Αν προσδιοριστεί αυτή προσδιορίζεται αυτόματα και ο μη εκπιπτόμενος από το φόρο των εισροών ΦΠΑ , αλλά και η φορολογική αναμόρφωση για τη φορολογία εισοδήματος της σχετικής δαπάνης . Πεδίον δόξης λαμπρόν πλεον. 

 

Σωτήρη αν θα μπορούσες να απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση - παράδειγμα:

 

έστω ότι η μοναδική μας δαπάνη τριμήνου είναι κινητό 100 ευρώ με ΦΠΑ 23 ευρώ. Έως 31-12-2013 στο Φ2 βάζαμε το σύνολο της δαπάνης των 100 ευρώ και το σύνολο του ΦΠΑ 23 ευρώ και α) ο ΦΠΑ εξέπιπτε στο σύνολο του ενώ β) η δαπάνη εξέπιπτε κατά 50% μέσω της διαδικασίας φορολογικής αναμόρφωσης στο τέλος του χρόνου.

 

αν θεωρήσουμε ότι το ποσοστό του κινητού που εκπίπτει συνεχίζει να είναι το 50% (η θεώρηση μου ακούγεται λογική), τότε από 01-01-2014 στο Φ2 θα βάλουμε 50 ευρώ και ΦΠΑ 11,50 ευρώ, έτσι ώστε να εκπέσει ο μισός ΦΠΑ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους πιο πάνω που δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλετε να το αφαιρέσετε δεν έχετε παρά ναα το καταχωρήσετε στα αφαιρούμενα από τον φόρο εισροών ποσά. Με το τρόπο αυτό θα έχετε +2 πιστωτικό υπολοιπο προηγούμενης περιόδου , -2 αφαιρούμενα από το φ΄ρο των εισροών ποσά , αλγεβρικά δηλαδή θα είναι 0.

δηλ στο 412 ( Χρεωστικό μέχρι 3€ προηγ. φορ. περιόδου & λοιπά αφαιρούμενα )

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη αν θα μπορούσες να απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση - παράδειγμα:

 

έστω ότι η μοναδική μας δαπάνη τριμήνου είναι κινητό 100 ευρώ με ΦΠΑ 23 ευρώ. Έως 31-12-2013 στο Φ2 βάζαμε το σύνολο της δαπάνης των 100 ευρώ και το σύνολο του ΦΠΑ 23 ευρώ και α) ο ΦΠΑ εξέπιπτε στο σύνολο του ενώ β) η δαπάνη εξέπιπτε κατά 50% μέσω της διαδικασίας φορολογικής αναμόρφωσης στο τέλος του χρόνου.

 

αν θεωρήσουμε ότι το ποσοστό του κινητού που εκπίπτει συνεχίζει να είναι το 50% (η θεώρηση μου ακούγεται λογική), τότε από 01-01-2014 στο Φ2 θα βάλουμε 50 ευρώ και ΦΠΑ 11,50 ευρώ, έτσι ώστε να εκπέσει ο μισός ΦΠΑ?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους πιο πάνω που δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις τους

 

Σε 2 μέρες λήγει η προθεσμία (περιοδική ΦΠΑ) και νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει κανείς ότι έχουν αλλάξει αυτά τα πράγματα από 01/01/2014.

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως έχω την ίδια απορία. Υπέβαλα την περιοδική με βάση τα όσα ίσχυαν μέχρι 31/12/2013 για τις δαπάνες κινητής τηλεφωνίας.

Πώς να συμπληρώσω την τροποποιητική (φρονώ ότι πέραν των όποιων προσαυξήσεων, δεν θα υπάρξει πρόστιμο αφού η αρχική δήλωση έγινε εμπρόθεσμα) ?

Υπάρχει περίπτωση να βγει καμία διευκρινιστική ΠΟΛ για τα άρθρα 22 & 23 του Ν.4172?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.