Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη παρακράτηση φόρου 20% για αποδείξεις ως και 300 €


Recommended Posts

  • 2 years later...

Τοπογραφικη αποτυπωση που εγινε Απριλιο του 2013 για ακινητο εταιρειας ΑΕ.

Αμοιβη κατω απο 300Ε, κοπηκε κανονικα ΤΠΥ.

 

Τωρα μου ζητησαν και υψομετρικη αποτυπωση για το συγκεκριμενο ακινητο.

Η αμοιβη θα ειναι παλι κατω απο 300Ε και θα κοπει αντιστοιχο ΤΠΥ.

 

Λετε να εχω προβλημα σε μελλοντικο ελεγχο και να θεωηθει οτι αφορα συνναλαγη που "εσπασε" για να μην γινει παρακρατηση?

Ή μηπως να πληρωσω 4% ΦΕΜ και για να τα δυο να εχω το κεφαλι ησυχο?

Link to comment
Share on other sites

το καθαρό ποσό για κάθε μια από τις 2 εργασίες είναι μικρότερο των 300 ευρώ συνεπώς δεν υπάρχει η απαίτηση για παρακράτηση 20% της αμοιβής σου από την εταιρία και απόδοση βεβαίωσης στο 2ο μήνα του επόμενου έτους από την εταιρία για το παρακρατηθέν ποσό.

Αν θέλεις να πληρώσεις ΦΕΜ η εφορία λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Όμως δεν έχεις καμία υποχρέωση να το κάνεις, εφόσον η τοπογραφική σου μελέτη δεν θεωρείται από δημόσια αρχή. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικη αποτυπωση που εγινε Απριλιο του 2013 για ακινητο εταιρειας ΑΕ.

Αμοιβη κατω απο 300Ε, κοπηκε κανονικα ΤΠΥ.

 

Τωρα μου ζητησαν και υψομετρικη αποτυπωση για το συγκεκριμενο ακινητο.

Η αμοιβη θα ειναι παλι κατω απο 300Ε και θα κοπει αντιστοιχο ΤΠΥ.

 

Λετε να εχω προβλημα σε μελλοντικο ελεγχο και να θεωηθει οτι αφορα συνναλαγη που "εσπασε" για να μην γινει παρακρατηση?

Ή μηπως να πληρωσω 4% ΦΕΜ και για να τα δυο να εχω το κεφαλι ησυχο?

 

 

Ούτε ΦΕΜ , ούτε παρακρατούμενος 20% , αν δεν υπάρχει σχετική υποχρέωση  (και εδώ δεν υπάρχει ). Ασε που την ιστορία της παρακράτησης , όπως την αναφέρεις , θα πρεπει να την κάνει το λογιστήριο της ΑΕ και όχι εσύ. 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογιστής μου είπε ότι μπορείς να κόψεις λογικά δελτία των 300 ευρώ χωρίς παρακράτηση (λογικά είναι π.χ. 1 κάθε 2 μήνες, 5 δελτία των 300 σε 5 ημέρες δεν είναι λογικό). Άλλωστε με τη λογική, κόβοντας ένα δελτίο 300 ευρώ τον Φεβρουάριο δε μπορείς να ξέρεις μέχρι τελος χρόνου πόσα άλλα και για ποιες εργασίες θα κόψεις στην ίδια εταιρεία ώστε να κάνεις ή όχι παρακράτηση.

Όσο πιο μαζεμένα και ομοειδή είναι τα δελτία τόσο δημιουργείς εικόνα σπασίματος αμοιβής και μετά ο έλεγχος θα αποφασίσει. Και εδώ (όπως και σε τόσα άλλα θέματα) δεν υπάρχει νόμος που να καθορίζει ακριβώς ποτε θεωρείται σπάσιμο αμοιβής και ποτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λέει ο λογιστής σου. Στον "κύκλο" μιας χρονιάς δεν κερδίζεις κάτι, "σπάζοντας" τις αποδείξεις. Δεν έχεις κάποια φοροελάφρυνση, ή άλλο όφελος. Το να παρακρατείται ο φόρος είναι το ίδιο με το να τον αποδώσεις όλον μαζί εσύ ο ίδιος.

 

Όταν κάποιος μηχανικός πχ δουλεύει με μπλοκάκι ως εκτιμητής σε τράπεζα και κόβει 50-60 ευρώ για κάθε υπόθεση, 10-15 φορές τον μήνα, είναι παράνομος; Αφού έτσι δουλεύει το σύστημα σε κάποιες τράπεζες (ακόμα).

Εκτός αν το λογιστήριο της κάθε θυγατρικής εκτιμητικής ΑΕ κάθε τράπεζας κάνει λάθος και ο κάθε συνοικιακός λογιστής ξέρει καλύτερα!

(Αναγνωρίζω ότι οι περισσότερες τράπεζες πλέον στέλνουν κατάσταση μηνός).

 

Για να το πω πιο απλά: Δεν είναι εξ'ορισμού ύποπτο το να κόβεις πολλές μικρές αποδείξεις στον ίδιο πελάτη. Ύποπτο είναι να το αντικείμενο της εργασίας είναι παρεμφερές και διαδοχικό στις συνεχόμενες αποδείξεις του ίδιου ΑΦΜ (πχ πρώτα ένα τοπογραφικό, μετά μια αποτύπωση υφισταμένου, ύστερα μια μελέτη διαμόρφωσης χώρου, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

dimitrispsi, σωστό αυτό που λες (ότι δεν κερδίζω κάτι) αλλά γιατί να τους δώσω σήμερα τον φόρο και όχι ένα χρόνο μετά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερωτηση για προκαταβλητεο....

Αν καθε μηνα κοβω απο μια 300αρα ΑΠΥ στον πατερα μου για διαφορες παροχες υπηρεσιων που κανω προς αυτον, για δουλειες που σφραγιζονται με τη δικη του σφραγιδα ενω συνεισφερω κι εγω (για να αποδειχθει κατα καποιον τροπο και το ποσον της αμοιβης που λαμβανω κι εγω για αυτες τις δουλειες) θα υπαρξει προβλημα με την προκαταβολη φορου?

Προφανως και δε θα υπαρξει προκαταβλητεος εν προκειμενω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.