Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ΜΕΕΠ στη διακήρυξη δημόσιου έργου


archikraft

Recommended Posts

2 hours ago, tetris said:

Εάν δεν υπήρχε η απαίτηση του ISO δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Ενδέχεται όμως να υποβληθεί ένσταση, οπότε όλα παίζονται.

Το πιστοποιητικό ποιότητας ISO αρκεί να το έχει ένας από την Κοινοπραξία . Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που συμμετέχει και ο Α2 τάξης ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ . Εμένα το ερωτημά μου είναι αν υπάρχει πρόβλημα με τον συμμετέχοντα της Α2 τάξης ΜΕΕΠ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ από την στιγμή κατά την οποία απιτείται 1ης τάξης στην ΟΔΟΠΟΙΙΑ ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα καθώς καλύπτεις της απαιτήσεις από τη συμμετοχή της άλλη εταιρίας που είναι 1ης ταξης.

Συνηθως σε περίπτωση κοινοπραξίας τα ISO μετράνε συνολικά. αλλα δες τι γραφει στη διακηρυξη σου. μπορει και να γραφει αυτο και τοτε να μην εχεις δικαιωμα: Σε περίπτωση ένωσης εταιριών τα παραπάνω πιστοποιητικά πρέπει να τα διαθέτουν όλα τα μέλη αυτής.

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Anastasia said:

Δεν έχεις πρόβλημα καθώς καλύπτεις της απαιτήσεις από τη συμμετοχή της άλλη εταιρίας που είναι 1ης ταξης.

Συνηθως σε περίπτωση κοινοπραξίας τα ISO μετράνε συνολικά. αλλα δες τι γραφει στη διακηρυξη σου. μπορει και να γραφει αυτο και τοτε να μην εχεις δικαιωμα: Σε περίπτωση ένωσης εταιριών τα παραπάνω πιστοποιητικά πρέπει να τα διαθέτουν όλα τα μέλη αυτής.

Anastasia ευχαριστώ για την απάντηση. Σε αυτό που αναφέρειες είμαστε καλυμμένοι καθώς αναγράφει σαφως η διακήρυξη πως αρκεί να διατίθενται από ένα από τα μέλη της Κ/Ξ . Το ζητημά μου είναι το εξής . Στο συμφωνητικό για την ένωση σίγουρα ο μηχανολόγος θα υλοποιήσει τα Η/Μ.  Για τα έργα οδοποιίας στα οποία ζητείται 1ης τάξης ποιο είναι το ελάχιστο ποσοστό με το οποίο μπορεί να συμμετάσχει στην Κ/Ξ ο κατέχων πτυχίο ΜΕΕΠ Α2 και ποιο το μέγιστο ? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2024 at 1:38 PM, Anastasia said:

Νομιζω πως το ελάχιστο ποσοστο ειναι 25%. Εγω  θα πηγαινα με 50% ΟΔΟ η 1ης - 50% ΟΔΟ η Α2 και 100% η Η/Μ

Θεωρείς πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα που ένας εκ' των συμμετεχόντων στην κοινοπραξία δεν έχει το ζητούμενο από την διακήρυξη 1ης τάξης στην ΟΔΟΠΟΙΙΑ αλλά Α2 και παρολά ταύτα εκτελεί τμήμα του έργου ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται στη νομοθεσία οτι απαγορεύεται κατι τέτοιο. Από την στιγμή που η Α2 έχει την κατηγορία, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την 1η και ως δανείζουσα εμπειρία χωρίς καν την συμμετοχή της 1ης στην Κ/Ξ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.