Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και προθεσμίες υποβολής


Recommended Posts

Συνάδελφοι μπήκα πρόσφατα στο taxisnet και έχει αλλάξει τελείως η δομή του site. Προσπάθησα να βρώ προθεσμίες υποβολής περιοδικών ΦΠΑ κτλ μη τυχόν έχει αλλάξει κάτι αλλά δεν εντόπισα κάποιο link.... Έχετε εσείς καμία ενημέρωση ? Που μπορούμε να εντοπίσουμε αυτά τα στοιχεία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την ΚΥ άνοιξα το taxisnet και διαπίστωσα και εγώ ότι το interface έχει αλλάξει. Κατέθεσα την περιοδική και, όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία, έβγαλε μήνυμα ότι η (χρεωστική) δήλωση θα θεωρηθεί επιτυχής εάν κατατεθούν τα χρήματα μέχρι ΤΕ 26.1.2011. Εγώ, βέβαια, πήρα από το νέο αποδεικτικό, που εμφανίζεται μετά την ολοκλήρωση, τον αριθμό πιστοποίησης πληρωμής (ή κάπως έτσι) που αναγράφεται και στη συνέχεια κατέθεσα το ποσόν μέσω internet banking, και μάλιστα μέσω Eurobank, η οποία είναι η μόνη, από όσες συνεργάζομαι, που έχει τη δυνατότητα μεταχρονολογημένης εκταμίευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι με τις προθεσμίες μάλλον, γιατί και εμένα 26του μήνα μου είπε να το έχω πληρώσει. Η ταυτότητα πληρωμής είναι η καινοτομία. Μπας και βρουν αυτούς που δεν αποδίδουν ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι έχω πάρει κλειδάριθμο και δεν με αφήνει να μπώ μέσα και με στέλνει σε ανύπαρκτα μενού .

Θα ψάξω να δω τι γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διάβασα, με τον κλειδάριθμο θα μπορεί ο χρήστης να κάνει και τροποποιητικές που μέχρι σήμερα δεν γίνονται μέσω taxisnet. Στο νέο interface θυμάμαι ότι είδα και δυνατότητα τροποποιητικής. Ο κλειδάριθμος χορηγείται στους νεοεγγραφόμενους χρήστες αλλά δεν γνωρίζω πως θα τον παραλάβουν οι παλαιοί χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

[...]Ο κλειδάριθμος χορηγείται στους νεοεγγραφόμενους χρήστες αλλά δεν γνωρίζω πως θα τον παραλάβουν οι παλαιοί χρήστες.

 

Πραγματικά ούτε εγώ ξέρω,... μήπως αυτό είναι χρήσιμο ;

Link to comment
Share on other sites

Με μια επίσκεψη στο μητρώο της ΔΟΥ σας, θα σας χορηγηθεί ο κλειδάριθμος...ταυτότητα ζητάνε μόνο...οι κωδικοί παραμένουν οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ούτε εγώ ξέρω,... μήπως αυτό είναι χρήσιμο ;

 

Λέει σε κάποιο σημείο στο τέλος:

"3. Ηλεκτρονική υποβολή και πληρωμή λοιπών παρακρατούμενων φόρων όπως ο Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών και Φόρος Ελευθέρων Επαγγελματιών."

Αυτό τι είναι; Δεν πιστεύω να έγινε θαύμα και να εννοεί π.χ. και το ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Νέα.

Πήγα στο ΑΤΜ να πληρώσω τον ΦΠΑ και πλέον δεν δίνεις το ΑΦΜ αλλά τον κωδικό, τα χρήματα αφαιρούνται άμεσα από τον λογαριασμό (δεν πληκτρολογείς δηλαδή το ποσό) και παίρνεις απόδειξη όπως παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ούτε εγώ ξέρω,... μήπως αυτό είναι χρήσιμο ;

 

Πολύ χρήσιμη και διευκρινιστική η παραπομπή που έβαλες και πιστεύω ότι, θα βοηθήσει πολλούς που έχουν αντίστοιχα ερωτήματα.

 

Με την ευκαιρία, σου εύχομαι, και προσωπικά, δύναμη, υπομονή και ... ανεκτικότητα στα νέα σου καθήκοντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.