Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή Δαπανών Θερμανσης σε παλιά οικοδομή


IANOS

Recommended Posts

Πρέπει να υπολογίσω τον πίνακα με βάση τις υπολογιζόμενες θερμικές απώλειες από νέα μελέτη θέρμανσης που θα κάνω ή από τις πραγματικές εγκατεστημένες θερμίδες των σωμάτων?

 

Σε καμιά περίπτωση από τις εγκατεστημένες θερμίδες των σωμάτων.

 

Αν κάνεις κατανομή δαπανών σύμφωνα με τις εγκατεστημένες θερμίδες το ο πρώτος και ο τελευταίος όροφος θα είναι πολύ αδικημένοι.

 

Μην ξεχνάς ότι η σχετική νομοθεσία είναι φτιαχμένη με την λογική ότι ίδια διαμερίσματα με τις ίδιες ώρες θέρμανσης (ή θερμίδες αν έχεις θερμιδομετρητή) πρέπει να πληρώνουν τα ίδια ανεξάρτητα από το αν είναι ενδιάμεσα ή ακρινά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καμιά περίπτωση από τις εγκατεστημένες θερμίδες των σωμάτων.

Αν κάνεις κατανομή δαπανών σύμφωνα με τις εγκατεστημένες θερμίδες το ο πρώτος και ο τελευταίος όροφος θα είναι πολύ αδικημένοι.

 

Συνάδελφε, για πες μου την άποψη σου (εννοείται και άλλοι συνάδελφοι μπορούν να απαντήσουν)

 

Αν δεχτούμε οτι :

οι ιδιοκτήτες δεν δέχονται να κάνουμε πρώτα τη μελέτη θέρμανσης (λόγω υπερβολικού κόστους, το οποίο βέβαια θα επιμεριστεί αναλογικά με τα τμ του κάθε διαμερίσματος) για να βρούμε τις απώλειες και στη συνέχεια να κάνουμε κατανομή δαπανών

 

Δεν θα πρέπει να καταφύγουμε στη λύση της αποτύπωσης των εγκατεστημένων θερμίδων απο τα σώματα?

 

Εγώ προσωπικά, δεν γνωρίζω άλλη μέθοδο εκτός απο αυτή.

 

Εσείς, τι λύση προτείνετε, σύμφωνα με την αρχική προυπόθεση που έθεσα?

Link to comment
Share on other sites

Εσείς, τι λύση προτείνετε, σύμφωνα με την αρχική προυπόθεση που έθεσα?

 

Τίποτα... Μπραφ.

 

Για να γίνει σωστά η κατανομή δαπανών, απαιτείται πρώτα από όλα μελέτη θερμικών απωλλειών.

 

Από κει και πέρα, αν τα εγκατεστημένα σώματα δεν ταιριάζουν με αυτά της μελέτης (πράγμα που θα ήταν τυχαίο αν κάνεις μελέτη για υπάρχουσα εγκατάσταση) απαιτείται ένα από τα ακόλουθα:

 

α) Θερμιδομέτρηση

β) Διόρθωση της μελέτης κατανομής δαπανών αν μιλάμε για ωρομέτρηση

 

Για να τραβήξω λίγο ακόμα, κυρίως αν πρόκειται για μονοσωλήνιο (σώματα σε σειρά), είναι δύσκολο να ελεγχθεί η σωστή εκλογή σωμάτων :roll:

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ dib συνάδερφος δεν είμαι ελπιζω να ανεχτείτε την γνώμη μου.

Από την στιγμή που η φιλοσοφία του νόμου βασίζετε στις απωλειες και αυτές μοιράζει ολα τα αλλά είναι πατέντες που το μονο που μπορεί να προκαλέσει είναι μπλεξίματα για τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

sdim ευχαριστώ και σένα για την απάντηση. Ναι και μένα αυτή είναι η άποψη μου ότι το σωστό είναι απο τις απώλειες. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σε περίπτωση που έχει γίνει αλλαγή στα σώματα πάλι υπάρχει πρόβλημα και αυτό που σκέφτομαι περισσότερο είναι ότι αν ο προηγούμενος συνάδελφος που είχε κάνει τη μελέτη έχει κάνει υπερδιαστασιολόγηση στην επιλογή των σωμάτων κάποιου ορόφου πάλι δημιουργείται αδικία (σημειωτέον ότι πρόκειται για μονοσωλήνιο με ωρομέτρηση)

 

Τεσπάντων εγώ κατέληξα ότι το σωστό είναι απώλειες όσο καλύτερα γίνεται και μετά πίνακας κατανομής δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα... Μπραφ.

 

 

β) Διόρθωση της μελέτης κατανομής δαπανών αν μιλάμε για ωρομέτρηση

 

Για να τραβήξω λίγο ακόμα, κυρίως αν πρόκειται για μονοσωλήνιο (σώματα σε σειρά), είναι δύσκολο να ελεγχθεί η σωστή εκλογή σωμάτων :roll:

 

Σε περίπτωση που γίνει διόρθωση κατανομής, δε θα σφαχτούν οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μεταξύ τους; Δηλαδή δε θ' αρχίσουν διαμαρτυρίες του τύπου "εγώ τόσο καιρό πλήρωνα παραπάνω, ενώ ο άλλος από τον τρίτο λιγότερα" ;

Link to comment
Share on other sites

Στην μελέτη υπάρχουν κάποιες ανοχές λόγω των συντελεστών , των θερμοκρασιών κ.α.

 

Προσπαθείς να επιλέξεις τους κατάλληλους ώστε η μελέτη σου να βγει όσο πιο κοντά γίνεται στα εγκατεστημένά σώματα. Αν σου βγει ικανοποιητική λύση τότε προχωράς με αυτή. Αν δεν βγαίνει, τότε η αρχική μελέτη δεν ήταν σωστή οπότε προχωράς όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ αρχάς θα πρέπει να δείτε πρώτα και το νομικό καθεστώς σχετικά με την κατανομή δαπανών, ειδικά στα παλιότερα του 1985 κτίρια. Το ΠΔ κατανομής δαπανών του 1985 είναι υποχρεωτικό για τα μεταγενέστερα κτίρια και μάλιστα υπερισχύει τυχόν διαφορετικών προβλέψεων της σύστασης ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας. Για τα προ του 1985 κτίρια όμως, ισχύουν τα χιλιοστά που προβλέπονται από την σύσταση και τον κανονισμό (και που υπολογίζονταν ογκομετρικά συνήθως) και αλλάζουν μόνο μετά από συναίνεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών. Αυτό πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ όψιν σε περιπτώσεις που σας καλούν να κάνετε κατανομή δαπανών σε παλιότερη πολυκατοικία. Εγώ ζητώ να δω τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, κι αν αναφέρει χιλιοστά θέρμανσης τους λέω να εφαρμόσουν αυτά, γιατί αποκλείεται να συναινέσουν αυτοί που η συμμετοχή τους θα αυξηθεί μετά από εφαρμογή του ΠΔ του 1985 (μιλάω πάντα για κτίρια προ του 1985). Αν δεν αναφέρει τίποτε ή δεν υπάρχει σύσταση, τους ρωτώ πως θέλουν να το κάνω, ογκομετρικά ή αναλυτικά με απώλειες κλπ. Στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει μπλέξιμο με τα σώματα που τοποθετήθηκαν και που αποκλείεται να είναι σύμφωνα με τις απώλειες που θα βγάλω εγώ. Γι αυτό προσπαθώ να το αποφύγω αυτό το σενάριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

για την κατανομη δαπανων

οταν τα σωματα ειναι μεγαλυτερα

δεν καλυπτομαστε απο τη παρ 5,2 του συνημμενου?

 

εχει περασει αυτο σε καποιο νομο?

 

μπορει καποιος να μου πει κατι?

εχει περασει σε καποια τοτεε?

ΘΕΡΜΑΝΣΗ TOTEE-NOMOS 25-04-07.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.