Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχουσα τιμή συντελεστών λ, ΕΤΑ και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

Για να υπολογίσω στο σύστημα αμοιβών κάποιες αμοιβές επίβλεψης άδειας του 2004 που δεν είχαν πληρωθεί και είναι να πληρωθούν τώρα, τις υπολογίζω με το νέο λ;

Και μετά μπορώ να βάλω ως συμφωνηθείσα όσο θέλω, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά

Ευχαριστώ.

Τις αμοιβές τις είχα περάσει όμως πριν ισχύσει το νέο λ στο σύστημα αμοιβών του τεε και δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα την πληρωμή.

Μέσα στο "Κύριες Εργασίες / Επεξεργασία Εργασιών" μου τις δείχνει με το παλιό λ.

Θα πρέπει να μπω μέσα στην κάθε εργασία και να αλλάξω το λ από "2009 Δ' ΤΡΙΜΗΝΟ" σε "2012 Α' ΤΡΙΜΗΝΟ";

Και ξανά "Υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό";

 

Η από τη στιγμή που το είχα περάσει νωρίτερα, κρατάει το παλιό λ και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσεις στην πολεδομία σου αν ισχύει γι'αυτήν το νέο λ. Αν ναι τότε κάνε αλλαγή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και προχώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, έχω κάποιες δηλώσεις ν.4014 που δεν τις έχω κάνει ακόμα οριστική υποβολή (όπως οι περισσότεροι).

Έχω κόψει ΑΠΥ (αμοιβή <1.500€ χωρίς κατάθεση σε τράπεζα), έχω πληρώσει ΦΕΜ στην εφορία και μου έχουν μείνει οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ τις οποίες θα πάω να πληρώσω τις επόμενες ημέρες.

 

Από τη στιγμή που έχει αλλάξει πλέον το λ και η νόμιμη αμοιβή έχει αυξηθεί κατά ένα μικρό ποσό, εγώ επί ποιας αμοιβής θα καταθέσω τις κρατήσεις σήμερα;

Λογίζεται ως ημερομηνία για τον υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής, αυτή που είχε δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (μέσα στο 2012) ή αυτή που θα πάω να κάνω την πληρωμή στην Εθνική (που ισχύει το νέο λ);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, θα έλεγα ότι ως λ θα βάλεις το λ που υπήρχε όταν δημιούργησες το έργο στο σύστημα αμοιβών...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος συνάδελφε.

Να το πάω λίγο εκτός ν4014.

Με τις νέες φορολογικές διατάξεις, οφείλουμε να κόψουμε ΑΠΥ (ή πως αλλιως το έχουν πει πλέον) με την περαίωση μιας εργασίας μας.

Έτσι λοιπόν με την περαίωση του Φ.Ο. της οικοδομής πρέπει να κόψουμε ΑΠΥ για την επίβλεψη της στατικής μελέτης και για τον υπολογισμό των κρατήσεων θα χρησιμοποιήσουμε το τρέχων λ.

Όταν μετά από χρόνια θα πάει για κλείσιμο της Ο.Α., το λ θα έχει μεταβληθεί. Αλλά προφανώς και δεν θα πληρώσουμε ξανά κρατήσεις με το νέο λ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Το θέμα είναι πότε πας τις αμοιβές σου στην δημόσια αρχή. Όποτε γίνεται έλεγχος ελέγχεται με το αντίστοιχο λ που ισχύει. Δεν μπορείς εσύ να πληρώσεις αμοιβές επίβλεψης με το που πέσουν τα μπετά και μετά όταν πας για ρεύμα σε δύο χρόνια και έχει αλλάξει το λ να πεις δεν με νοιάζει εγώ πλήρωσα.

 

Επίσης οι περισσότερες ΥΔΟΜ πρέπει να έχουν ενημερωθεί με το νέο "λ". Ο δήμος Αθήνας σίγουρα πάει με νέο "λ".

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Φαεθον τα μπερδεψες.

Απο προκπυπτει οτι μετα την ολοκληρωση του ΦΟ πρεπει να πληρωθω την επιβλεψη στατικων?

Εγω εχω συμφωνητικο που αναφερει οτι θα πληρωθω πριν την ρευματοδοτηση.

 

Οσον αφορα την εκδοση ΟΑ, χρησιμοποιεις το λ κατα την πρωτοκολληση της ΟΑ.

Οσον αφορα τις επιβλεψεις επιλεγεις το τρεχον λ. (υπαρχει και η αποψη που αναφερει το λ, κατα τον ελεγχο των φορολογικων των επιβλεψεων, αλλα διαφωνω)

 

Τωρα για τον Ν4014 παιζουν ποι εξης περιπτωσεις.

-Ημερομηνια δηλωσης (κατα σαν πρωτοκολλο)

-Ημερομηνια εργου στο συστημα αμοιβων

-Ημερομηνια περαιωσης της Δηλωσης

-Ημερομηνια ουσιαστικης ενταξης στον Ν4014 (δηλαδη ημερομηνια Αρχικης Υπαγωγης)

-Ημερομηνια Προσωρινης Υπαγωγης (δηλαδη εκδοσης Παραβολου)

 

κτλ

κτλ

κτλ

 

 

Δεν συμφωνώ. Το θέμα είναι πότε πας τις αμοιβές σου στην δημόσια αρχή. Όποτε γίνεται έλεγχος ελέγχεται με το αντίστοιχο λ που ισχύει. Δεν μπορείς εσύ να πληρώσεις αμοιβές επίβλεψης με το που πέσουν τα μπετά και μετά όταν πας για ρεύμα σε δύο χρόνια και έχει αλλάξει το λ να πεις δεν με νοιάζει εγώ πλήρωσα.

 

Παιζει και αυτο που λες, το ανεφερα και παραπανω.

Αλλα κατα τη γνωμη μου οι επιβλεψεις πρεπει να πληρωνονται με το λ κατα την πληρωμη, τη στιγμη που θα υπαρχει και ΑΠΥ και εισφορε κτλ.

(ασε που μπορεις να "ενημερωσεις" το φακελο της ΟΑ, ως προς τις επιβλεψεις και τμηματικα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο 4014 δεν ελέγχεται από κανένα κράτος και κάνεις ό,τι γουστάρεις σχετικά. Στον έλεγχο φορολογικών όμως δεν υπάρχει περίπτωση να πας με το παλιό

"λ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.