Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχουσα τιμή συντελεστών λ, ΕΤΑ και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

Και εγω διαβαζω στο ΤΕΕ "Μετα την ταδε ημερομηνια ΔΕΝ θα γινονται δεχτα xml με ΕΤΑ 115Ε"..

 

Αν γινεται να το ξεκαθαρισουμε αυτο. Εγω το ειχα ξεκαθαρισει αλλα τωρα με μπερδεψατε...

Link to comment
Share on other sites

τελικά επειδή άλλαξα τα τμ πήρε το νέο ΕΤΑ και το παλιαιο αρχείο

-------

βασικά το πρόβλημα μου είναι που για τις Αρχιτεκτονικές μελέτες έχω άλλο προυπολογισμό και διαφορετικό ΕΤΑ από ότι για τις υπόλοιπες μελέτες

 

τέλος πάντων να δούμε τι θαγίνει με τη διόρθωση των φορολογικών

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμεινω...Πας με το τρεχον λ και ΕΤΑ τη στιγμη που υποβαλλεις το xml...

 

myri μην σε αγχωνει αυτο...Το εχω κανει και γω επειδη στην πορεια αλλαξε το ΕΤΑ..

Αρχιτεκτονικα-παθητικη με 115 και τα υπολοιπα με 118....

Link to comment
Share on other sites

terry είναι απλό.

Όταν το ΤΕΕ αλλάζει την ΕΤΑ, κλειδώνει στο σύστημα του την παλαιότερη ΕΤΑ, και αν προσπαθήσουμε να εισάγουμε παλαιότερη ΕΤΑ το σύστημα απορρίπτει το αρχείο.

 

Δεν συμβαίνει το ίδιο με το λ.

Όταν αλλάζει το λ, το σύστημα του ΤΕΕ δεν απορρίπτει αρχεία που έχουν παλαιότερο τρίμηνο μαζί με το αντίστοιχο παλαιότερο λ.

 

Πότε τώρα μπορεί να έχει νόημα να χρησιμοποιήσουμε παλαιότερο λ;

Ως γνωστόν το νέο λ ισχύει από τη μέρα που θα κοινοποιηθεί το φαξ με την αλλαγή στην κάθε πολεοδομία. Ως εκ τούτου τις πρώτες μέρες της αλλαγής του λ (στο σύστημα του ΤΕΕ), συνήθως στις πολεοδομίες δεν έχει φτάσει ακόμη κανένα φαξ και ούτε έχουν κοινοποιήσει ακόμη νέο λ.

Το διάστημα αυτό και ενώ στο ΤΕΕ το λ έχει αλλάξει, θα μπορούσε κάποιος, να καταθέσει αρχείο με το παλιότερο λ, καθώς στη πολεοδομία του, το λ δεν έχει αλλάξει ακόμη. Το σύστημα του ΤΕΕ δεν θα του απορρίψει αυτό το αρχείο. Με τη πολεοδομία δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, καθώς μιλάμε για χρονική στιγμή όπου το Φαξ με το νέο λ δεν έχει φτάσει ακόμη στη πολεοδομία.

 

Δεν λέω πάντως ότι το παραπάνω είναι σωστό, δηλ. να πάμε με το παλιότερο λ. Απλώς λέω, ότι το σύστημα μπορεί να δεχθεί και παλαιότερο λ και δεν σου απορρίπτει το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη πολεοδομία δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, καθώς μιλάμε για χρονική στιγμή όπου το Φαξ με το νέο λ δεν έχει φτάσει ακόμη στη πολεοδομία.

όχι αυτό δεν μπορεί να γινει

ναι μεν θα πάρεις πληρότητα, όμως όταν φτάσεις στα φορολογικά δε θα ασχοληθούν με την ημερομηνία του fax αλλα με την ημερομνία αλλαγης του λ

Link to comment
Share on other sites

Myri η εγκ.57/90 στην παρ.1 αναφέρει:

 

"1. Η εκάστοτε ισχύουσα τιμή του συντελεστή λ εφαρμόζεται από την ημερομηνία που θα κοινοποιηθεί στο αρμόδιο Πολ. γραφείο η αλλαγή του."

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το "παιχνιδι του λ" που λετε..... σ'αυτο που λεω εχω δικιο....

 

Δεν μπορεις να πας με παλια ΕΤΑ ουτε παλιο λ (εκτος απο τις πρωτες μερες αλλαγης οπως λετε..)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε μελέτη εννούμε, πέρα των βασικών τοπογράφικων εργασίων, όπως πχ σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος?

 

ΠΧ σε μελέτες, οδοποιίας, ύσρευσης, κατασκευών, κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.